Çocuğu Okula Gidecek Ailelere Para ve Kırtasiye Yardımı 2023

Eylül ayının gelip çatmasıyla birlikte okula yeni başlayacak olan çocukların tatlı telaşının başladığını görmekteyiz. Hali hazırda okula devam eden çocukların ise yeni yıl heyecanı ile birlikte bu yazımızda para ve kırtasiye yardımından bahsedeceğiz. Ayrıca para ve kırtasiye yardımının yalnızca yeni okula başlayanlar için mi olduğu yoksa herkesi mi kapsadığı konularını irdelemekle beraber yardımın miktarı ve sayısını da sizlerle beraber inceleyeceğiz.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Herkesin merak ettiği konulardan biride Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ortak yürütülmeye başlayan bu yardım projesinde çocuğu okula gidecek bireylere geri ödemesiz çocuk yardımları yapılıyor. Bu başlığımız altında öncelikle kırtasiye yardımını inceleyelim. Kırtasiye yardımından faydalanmak için SGK, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve VGM’nin başlatmış olduğu yardım kampanyalarına başvurabilirsiniz.

Bu yardım projelerinin her birinin ayrı ayrı başvuru şartları bulunmaktadır. Ancak SGK ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yardım projelerine maalesef gerekli şartları sağlayamayan aileler başvuru yapamamaktadır. Başvuru yapılsa dahi gerekli yardım ödemeleri yapılmamaktadır. Her bir kurum için gerekli şartları bir sonraki başlığımızda açıklayacağız.

Kırtasiye Yardım Başvurusu Kimler Alabilir?

Yalnızca Millî Eğitim Bakanlığı’nda örgün olarak eğitim-öğretim hayatına devam eden ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için başvuru alınmaktadır. Başvuruları internet sitesi olan “www.vgm.gov.tr” sitesinden alan Vakıflar Genel Müdürlüğü, doldurulan başvuru formları üzerinde yapılan değerlendirmeler sonucunda yardıma muhtaç ailelerin tespiti ile birlikte muhtaç maaş aylığı yardım ödemelerini yapmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yardımları her sene yapılmakta olup ilgili internet sitesinden duyuruların takip edilmesi gerekmektedir. 

Sosyal Güvenlik Kurumu Yardım Projesi

Herkesin merak ettiği bir konuda yardım projeleridir. Özel ve devlette yardımda bulunan bazı kurumlar vardır. Sosyal Güvenlik Kurumu ise gerekli şartları sağlayan ailelere senede 1 defa olacak şekilde yardım ödemesi yapmaktadır. Yardım ödemesini yapmak için istediği şartları arasında; 2330 sayılı kanun gereği kendilerine aylık bağlanan güvenlik koruma ve siviller, kendilerine vazife veya harf malullüğü bağlananlar ve şehit/gazi çocukları olma şartları bulunmaktadır.

Eğer sizler de bu şartlardan birisini sağlıyor iseniz Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesinden duyuruları takip edebilir veya bulunduğunuz konuma en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu binasına gidip başvuruda bulunabilirsiniz. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardım Projesi

Aslında hemen hemen her ailenin başvuruda bulunabileceği ve başvuru şartının bulunmadığı tek yardım projesinin olduğunu söyleyebiliriz. E-Devlet entegrasyonu üzerinden alınan başvurular neticesinde Millî Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu’na bağlı olarak örgün eğitim gören bütün öğrencilere senede bir defaya mahsus olmak üzere yardım ödemesi yapılmaktadır.

Başvurunun şartsız olduğu söylemiştik ancak yardım ödemesinin yapılması için elbette bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların detayları ilgili başvuru metninde açıkça belirtilmiştir. Başvurulardan sonra yapılacak olan değerlendirmeler sonucu yardıma muhtaç aileler tespit edilip gerekli yardım ödemeleri yapılmaktadır.

Gerekli şartları sağlamanız takdirde bu üç yardım projesine başvurmanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Devletten Çocuğu Okula Giden Herkese Kırtasiye Yardımı

Kırtasiye yardımı ile ilgili yukarıda yardım ödemesi yapan kurumlardan ve gerekli şartlardan bahsettik. Herkese yapılan kırtasiye yardımının ise aslında yanlış anlaşıldığını düşünüyoruz. Yapılan kırtasiye yardımının herkese olmasının nedeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın e-devlet entegrasyonları üzerinden aldığı başvurulara herkesin başvurabiliyor olmasıdır.

Çünkü bu projenin başvurularında herhangi bir başvuru şartı aranmamaktadır. Başvurular yapıldıktan sonra değerlendirmeler sonucu yardıma muhtaç ailelerin tespiti ile yardım yapılmaktadır. Yani yanlış anlaşıldığı gibi çocuğu okula giden herkese kırtasiye yardımı gibi bir durum söz konusu değildir.

Devletten Çocuğu Okula Gidecek Ailelere 3500TL Para Yardımı

Son zamanlarda ortaya atılan bilgi kirlilikleri nedeniyle yanlış anlaşılan bir başka durumunda bu olduğunu düşünüyoruz. Esasen güncel düzenlemeler kapsamında hiçbir yardım projesinde tek seferde 3500 TL para yardımı yapılmamaktadır.

Bu miktarın şu şekilde hesaplandığını düşünüyoruz; SED (Sosyal ve Ekonomik Destek) kapsamında yapılan 2337 TL ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yapmış olduğu 1300 TL yardımın toplanarak 3500 TL miktarına ulaşılabilmektedir. Yazımızın başından beri bahsettiğimiz üzere tüm yardımlara başvurmanızda bir sakınca yoktur. Ancak bütün yardımları alabilmeniz için gerekli şartları sağlamanız gerekmektedir.

Her ne kadar yapılan düzenlemeler göz önüne alındığında istenilen şartları karşılasanız dahi uygulamada her yardım projesinden ödeme alacağınızı düşünmüyoruz. Bu yüzden size en uygun gelen yardım projesine müracaat yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca internet siteleri üzerinden müracaat yapamayan aileler için de bulundukları ilçelerdeki yardım vakıflarına bizzat müracaat etmelerini şiddetle tavsiye etmekteyiz.

Kırtasiye ve Yardım Parası Tek Seferlik mi?

Başvuruları devam eden tüm yardım projelerini göz önünde bulundurduğumuzda ödemelerin yılda bir defaya mahsus olarak yapıldığını görmekteyiz. Burada yapılan ödemelerde tek seferden kastımız yılda bir kere yapıldığı konusu ise cevabımız evet olacaktır.

Ancak bu ödemeleri her sene alabiliyorsunuz. Örneğin; bu sene bir kurumdan yardım ödemesi aldınız ve seneye tekrar başvurdunuz. Başvurunuzun kabul olması halinde bir sonraki sene de yardım ödemesi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu