ÇKYS Nedir? ÇKYS Sorgulama Nasıl Yapılır?

ÇKYS Dünya genelinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılsa da, başta Sağlık Bakanlığı tarafından kullanılıp günden güne ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılmasıyla birlikte insanlar konu hakkında haklı bir araştırma içerisine girdiler. Peki, nedir bu ÇKYS, ne işe yarar? Sorgulaması nasıl yapılır? ÇKYS hakkındaki bütün gelişmeleri sizler için derledik..

ÇKYS Nedir? ÇKYS Ne İşe Yarar?

ÇKYS, Çekirdek Kaynak Yönetimi Sistemi cümlesinin kısaltılmış hali olarak tanımlanmıştır. Sistem Sağlık Bakanlığınca “Modern bir sağlık” sistemi geliştirme politikası kapsamında kurulmuştur. Gelişmiş Ülkeler bu sistemi çok uzun yıllardır kullansa da bizim onunla tanışmamız 1 Eylül 1997 tarihinde gerçekleşti.

Her ne kadar sistem o tarihte ülkemize giriş yapsa da uzun bir süre etkin bir şekilde faydalanılmamıştı. Daha sonra hızlı bir şekilde yaygınlaştırılarak bütün Sağlık bakanlığı ve ona bağlı il müdürlüklerinde etkin bir şekilde kullanılmaya başlandı.

ÇKYS, Sağlık Bakanlığına bünyesinde yer alan bütün binaların kodu, depremlerin analizi, Özel Sağlık Kuruluşları Yönetim Sistemi, Tapuların bilgileri, Fatura tüketimleri, İnsan kaynakları gibi bütün bilgi ve sistemleri içinde barındıran oldukça geniş bir ağdır.

Her ne kadar bir çok sistemi bünyesinde bulundurup komplike bir yapıda olsa da Sağlık bakanlığı personelleri ve yakınlarının en sık kullandıkları bölüm hiç şüphe yok ki ÇKYS Sorgulama bölümü. Bu nedenle bu konuya biraz daha detaylı bir şekilde değinelim.

ÇKYS Zimmet Sorgulama Nasıl Yapılır?

ÇKYS sorgulama yardımıyla, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının her hangi bir departmanında görev yapan personeller çkys zimmet bilgilerini sorgulamak dışında, yapılan atamalar gibi bilgiler de sorgulanabilmektedir. Bu sayede personel hem üzerinde zimmetlenen eşyaları listeleyip, onlara sahip çıkma şansını elde edebiliyor hem de yeni görev yerini sorgulayıp atama bilgilerine erişebiliyor.

Tüm bu sorgulamaları sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için öncelikle bir ÇKYS numarasına sahip olmanız gerekmektedir. Sizlere hemen bu konu hakkında da bilgi aktaralım.

ÇKYS Numarası Nedir?

ÇKYS numarasına eczacılar, tıbbi cihaz pazarlaması ve satışını yapanlar, ilaç mübessiileri, gözlükçüler gibi ek meslek gruplarına Sağlık Bakanlığı tarafınca verilir. Eğer sağlık bakanlığı bünyesinde memur olarak görev yapıyorsanız böyle bir numara size aktarılmaz ve hiçbir şekilde teminde edemezsiniz.

Aktarılan ÇKYS numarası, destek hizmeti veren firmaların ÇKYS sistemine erişim sağlamasına ve kendi meslekleri kapsamında sorgulama yapabilmesine imkân veren bir numaradır.  Her firmanın kendisine özel bir ÇKYS numarası bulunur ve bunu da hiç kimseyle paylaşmaması tavsiye edilir.

Eğer farklı nedenlerden ötürü ÇKYS numarasını kaybetmiş ya da erişim sağlayamıyorsanız BU LİNKE tıklayarak ÇKYS Numaranızı yeniden elde edebilirsiniz. 

Firma değil de personel olarak kontrollerinizi yapacaksanız da aşağıdaki yönergeler kapsamında işleminizi hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür.

ÇKYS Görev Yeri Ne Zaman Sorgulanabilir?

ÇKYS sorgulama işlemini T.C. Sağlık Bakanlığında görev yapan Doktor ve Hemşireler dışında Sağlık teknikerleri gibi bakanlık bünyesinde görev yapan tüm personelin görev yerini sorgulayabilmesi, ÇKYS zimmet kaydının sisteme yansımasından sonra yapılabilmektedir.

Personelin gönderilen zimmet tebligatından 24 saat da zimmet bilgisi ÇKYS sistemine aktarılmaktadır. Bu bilgi sisteme yansıdıktan sonra da işyerinden ayrılma kapsamında işlemlere başlayabilmesi mümkün kılınmıştır. İlgili personel yeni görev yerine transfer süreci genelde 30 gün olurken mesafeler ya da yoğunluk kapsamında da dönem dönem 60 güne kadar çıkabilmektedir.

Eğer bu süre içinde her hangi bir mazeret belirtmeksizin ayrılmaya kalkmanız durumunda da atama iptal tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Sorgulama işlemini nasıl yapabileceğinize de değinerek içeriğimizi sonlandıralım.

ÇKYS Zimmet Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerlik, doğum izni vb. mazeretleri bulunan kişilerin sistemde yer alan ÇKYS Ayrılış Başlayış İşlemleri bölümünde bulunan ‘Mazeret’ seçeneğini tıklaması ve kendisinden talep edilen belgeleri en kısa sürede hazırlaması gerekiyor. Bu sisteme bilgileriniz yansıtılmış ise tüm atama işlemleriniz tamamlanmış ve gidip göreve başlangıç işlemlerinizi yapabilirsiniz demektir. ÇKYS üzerinden “Personel Görev Yeri ve Zimmet Durumu” sorgulama işlemi yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu