Devletten Çocuğu Okula Gidecek Ailelere Destek Yardımı 2023

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre çocuğu okula başlayan ailelere okul masrafları için destek yardımı yapılacak. Sosyal ve Ekonomik Destek kapsamında kararlaştırılan bu yardım ise belirli şartları taşıyan ailelere verilecektir. Devletten çocuğu okula gidecek ailelere destek yardımı için öncelikli şartın gelir düzeyinin düzensiz olması ve çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamaya dahi yetmemesi olarak açıklanmıştır.

Destek Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED kapsamında yapılacak destek yardımı için her başvurunun titizlikle inceleneceği ve şartlara uygun olan ailelerin değerlendirmeye alınacağı bildirilmiştir. Destek yardımı başvurusu yapmak isteyen kişilerin sırası ile şu işlemleri yapması gerekmektedir:

 1. Kişilerin E-Devlet üzerinden TC kimlik numarası ve şifresi ile birlikte sisteme giriş yapması gerekmektedir.
 2. E-Devlet ana sayfasında bulunan arama kutucuğuna ‘’SED destek yardımı’’ gibi anahtar kelimeler yazıldığında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sayfaları listelenecektir. Buradan çocuğu okula başlayan aileler için okul yardımı linkine tıklanmalıdır.
 3. İlk olarak ön başvuruda bulunulması gerekmektedir. SED başvurularında gerekli şartları taşımayan aileler için uyarı sayfası açılacaktır.
 4. Şartlara uyan aileler için açılan sayfada sağ üst kısımda ‘’Yeni Başvuru’’ ibaresi bulunacaktır. Buraya tıklanarak destek yardımı başvurusu yapılabilmektedir.
 5. Destek başvuru ekranında kişilere burada bulunan bilgilerin doğruluğunu kabul ettiklerine dair bir onay vermeleri istenecektir. ‘’Bilgilendirme yazısını okudum ve kabul ediyorum.’’ kısmına onay verilerek devam et sekmesine tıklanmalıdır.
 6. Yeni açılacak olan sayfada hanede bulunan çocuklara dair bilgiler istenecektir. Destek yardımı başvuruları için formdaki veriler eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Ayrıca aile destek yardımı için talep edilen belgeler e-devlet üzerinden sisteme yüklenmelidir.
 7. Başvuruyu tamamla sekmesine gelindiğinde ‘’Başvur’’ yazısına tıklanarak işlem tamamlanabilmektedir.

E-devlet üzerinden başvuru yapamayan kişiler ise gerekli belgeler ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumlarına giderek burada bizzat başvuru yapabilmektedir.

Destek Yardımı Başvurusu Alanlar

Destek yardımı başvurusu alanlar maddi durumu zayıf olan ve çocuklarının temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak durumdaki kişilerdir. Çocuğun eğitim hayatına devam edebilmesi amacıyla verilen bu yardımlar sene içerisinde her ay düzenli olarak ödenecektir. İlk ödemeler 2023 Ağustos ayı içerisinde yapılacak olup okul dönemi boyunca verilecektir.

Destek Yardım Başvurusunun Şartları Nelerdir Kimler Alabilir?

Destek yardım başvurusunun şartları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından açıklanmıştır. Buna göre;

 • Türk vatandaşı olmak
 • Mavi karta sahip olmak
 • İkametgâhın yurt dışında olması
 • Anne ya da yasal olan vasinin 18 yaşından büyük olması
 • Çocuğun düzenli olarak okula gidiyor olması
 • Çalışmayan kişiler için İŞKUR üzerinden iş başvurusunda bulunulmuş olması
 • Bir hanede kişi başına düşen aylık gelirin net olan asgari ücretin 1/3’ünden daha az miktarda olması gerekmektedir.

Hanede çalışan kişinin sağlık sorunları nedeniyle çalışamaz duruma gelmesi ya da çocuğun koruyucu aile yanında olması gibi durumlarda da destek yardımı yapılabilmektedir. Sosyal hizmetlere bağlı olarak çocuk sevgi evlerinde kalan ancak yaşı nedeniyle ayrılan bireyler de destek yardımlarından faydalanabilmektedir.

Destek Yardım Başvurusu 2337 TL

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile yapılan açıklamaya göre çocukların hem eğitim hem de zorunlu temek ihtiyaçları için 2337 TL ödeme yapılacaktır. Destek yardım başvurusu 2337 TL değerindeki ödemeler için Ağustos 2023 tarihi verilmiştir. Başvurusu onaylanan kişilerin kimlik numaraları üzerinden ödemelerini alabilecekleri bildirilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu