Çiğ Köfteci Açma Maliyeti ve Şartları Nelerdir 2023

Çiğ köfte son zamanlarda farklı yapılmaya başlanan şekilleriyle de oldukça sevilen bir tat olmaya başladı. Geleneksel olarak devam ettirilen dükkanlar ağırlıkta olsada suşiye benzettiler yapılan farklı şekilleriyle de dikkat çekilecek dükkanlar açılmaya başladı.

Eğer geleneksel bir dükkan açılacaksa zaten herhangi bir yerde açılabilecek bir dükkan olabilir. Fakat daha turistik bir yerde dükkan Açmak istiyorsanız, bu halde daha farklı olan şekillerine bakabilirsiniz. Açacağınız dükkanın o bölgedeki halkın dikkatini çekmesi sizin daha çok para kazanmanız sağlayacaktır.

Çiğ Köfteci Açmak Mantıklı ve Karlı mı?

Çiğ köfte çok tercih edilen yemeklerden olduğu için çiğ köfteci açmak mantıklı ve de karlı denebilir. Yine de bu sizin açtığınız dükkanın işleyişine ve sizin bu dükkanı işletebilmenize bağımlı olarak belli olmaktadır.

Çiğ köfteci diğer birçok yemek dükkanına göre daha az malzemeyle açılabilecek bir dükkan olduğu için açılış aşamasında sizi o kadar zorlamayabilir. Eğer bütçeniz çok fazla değilse direkt olarak paket servis şeklinde küçük bir dükkan açarak da para kazanabilirsiniz.

Bunun dışında gelen müşterilerin oturacağı yerlerin olduğu büyük bir dükkan da açılabilir. İki türlü de önemli olacak şeyler o dükkana getirdiğiniz veyahut yaptığınız çiğ köftenin lezzeti olacaktır. İlk zamanlar açtığınızda yapacağınız kampanyalar ile müşteri de çekebilirsiniz.

Çiğ Köfteci Açmak için Ne Kadar Para Gerekli ve Aylık Kazancı Ne Kadar?

Çiğ köfteci açmak için ortalama 40.000 TL ile 150.000 TL arasında bir bütçeye sahip olmanız gerekir. Bu bütçe sizin açacağınız dükkanın yerine, alacağınız malzemelere, anlaştığınız firmaya ve daha birçok isteğe göre değişmektedir. Eğer daha ufak bir dükkanla ve de paket servisle başlamak isterseniz çok daha uygun fiyatlara bu dükkanı açabilirsiniz.

Paket servis durumunda masa ve sandalye gibi müşteriye hizmet edecek eşyalar alınmayacağı için daha az para harcayarak istediğiniz dükkanı açabileceksiniz. Eğer bütçeniz daha uygunsa daha büyük bir dükkan açarak daha çok müşteri elde edebilirsiniz. Çiğ köfteci aylık kazancıda sizin en başta açmaya karar verdiğiniz dükkan özelliklerine ve en önemlisi yerine göre değişir. Sokak arasında açacağınız bir dükkan daha az bilineceği için daha az müşteri çekecektir.

Eğer işlek bir caddede veya meydan tarzı yerlerde bir dükkan açarsanız çok daha fazla müşteri çeker daha çok para elde edebilirsiniz. Tabi işlek bir caddede dükkan açmanında maliyeti biraz fazla olacaktır. Bu gibi durumlarda ise İşyeri ve Dükkan Açmak için Devlet ve KOSGEB Desteklerinden faydalanabilirsiniz.

Çiğ Köfteci Açmak İçin İlk Önce Nereye Başvurulur?

Çiğ köfteci açmak için bu yeri açmak istediğinize dair belediyeye bilgi vermeniz gerekmektedir. Bunun için belediyeye gidip buranın vergisini de üstleneceğinize dair ve nerde açmak istediğinizi belirttiğiniz bir beyanname vermeniz gerekir.

Bu sayede belediye size özel olarak çiğ köfteci değilde genel olarak bir dükkan açmanız halinde vereceği bir belge verecektir. Bu sayede yasal olarak bir dükkan açabileceksiniz.

Çiğ Köfteci Açma İzinleri Nasıl Alınır?

Çiğ köfteci açma izni için öncelikle belediyeye gidip bir beyanname vermeniz gerekir. Bu beyanname sizin dükkanı açacağınız yeri yasallaştırır ve sizi vergiye tabii tutar. Bunun dışında alınması gereken bir izin bulunmamaktadır. Lakin bir dükkan açabilmeniz için bu belgeden sonra bir de bu malzemeleri toplu olarak temin edebileceğiniz bir yere ihtiyacınız olacaktır.

Çiğ Köfteci Ruhsatı Almak için Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

Çiğ Köfteci ruhsatı almak için öncelikli olarak T.C kimlik belgesine ihtiyaç bulunur. Bundan sonra dükkanınızın tapusu, adli sicil kaydınız, aldığınız beyanname ve bunlar harici izin almak için belediyeye gittiğiniz esnada sizden istenen diğer belgeler.

Bu sizin açmak istediğiniz yere ve gittiğiniz kuruma göre farklılık gerektirebilir. Bunlar dışında genellikle nüfus cüzdanı fotokopisi gibi belgeler de istenmektedir.

Çiğ Köfteci Dükkanında Olması Gereken Malzemeleri Nelerdir?

Çiğ Köfteci dükkanında öncelikli olarak çiğ köfteyi temin edebileceğiniz bir yer olmalı. Bundan sonra ise onun yanına eklenecek diğer malzemeler halledilmeli. Bunlar lavaş, marul ve diğer tüm malzemeler olabilir. Bu malzemelere sizin yapacağınız çiğ köftenin durumuna bağlı karar verilebilir. Örneğin her yer domates koymaz, her yer turşu koymaz.

Bunun gibi sizin istediğiniz lezzete göre malzemeler de seçilebilir. Bunun dışında çiğ köfteye şekil verirken elinize giymeniz için eldivenler gerekir. Eğer satacaksanız içecek için buzdolabı ve içecekleri temin edebileceğiniz bir yer. Eğer dükkan içerisinde müşteri ağırlayacaksanız masalara ve sandalyelere de ihtiyaç duyacaksınız. Bunun dışında temizlik malzemeleri gerekir. 

Çiğ Köfteci Bayilik Nasıl Alınır?

Çiğ köfteci bayilik almak istiyorsanız öncelikle dükkanınızı açacağınız yere dikkat etmeniz gerekir. Dükkanı açtığınız yerin çevresinde sizin gibi çiğ köfte dükkanı açılmış veya açılacağı belli olan bir yer olmamalı. Bayilik sizin açacağınız yerin etrafındaki rakip dükkanlara, sizin orayı işletip işletemeyeceğinize de bakmaktadır.

Yani temel olarak bayilik sizin o dükkanı işletebilmenize mani olan bir şey bulduğunda size bayilik hizmeti vermeyecektir. Bu yüzden dükkanınızın yerini ve işleyişini hallettikten sonra düşündüğünüz ve istediğiniz bayiliğe başvurabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu