Yerli ve Yabancı Bebek Bakıcılığı Ücretleri 2023

En çok kazandıran ve en karlı iş fikirleri arasında gösterilen bebek bakıcılığı iş fikri, günümüzde hemen her ev kadının ve hatta erkeklerin bile uygulayabileceği bir iş stili. Bu iş ile gerçekten yüksek kazançlar elde etmeniz mümkün.

Ayrıca Yerli ve Yabancı Bebek Bakıcılığı ücretlerini yoğun iş temposu altında çalışmak zorunda kalan aile bireyleri tarafınca sık sık araştırılıyor. Fiyatların makul seviyelerde olmasının dışında “güvenilir” yardımcılar bulabilmek de hemen erkesin arzusu. Günümüzün yaşam şartları kapsamın bakmak dışında profesyonel hizmet sunan ve baktığı çocuğa bir şeyler katmayı başaran çalışanlar tercih edilme oranlarını arttırıyorlar. 

Peki, bu iş için ne kadarlık bir bütçe ayırmalısınız, Yerli yabancı Bebek bakıcılığı parası ne kadar ve nelere dikkat etmelisiniz? Hepsini sizler için derledik.

Çünkü size iş verecek olan aileler çocuklarını iyi insanlara ve işinde kalifiye olan insanlara emanet etmek ister. Bu nedenle bu işte yüksek kazançlarla çalışmanız oldukça mümkündür. Peki tam olarak bebek bakıcılığı nedir nasıl yapılır ve yine tam olarak bu işten ne kadar kazanç elde etmek mümkündür?

Bebek bakıcılığı, işinden veya herhangi bir  sebepten dolayı bebeğine bakamayan veya bakmak istemeyen daha kaliteli bakabilecek birilerinin olduğunu düşünen insanlar tarafından verilen bir iştir. Bu işte bir bebeğin tüm günlük ihtiyaçlarını karşılamanız ve ona bir anne şefkatiyle yaklaşıp onunla vakit geçirmeniz beklenmektedir. Yapılan işin süresi ve kazancı müşterinizden tutun da çalıştığınız süreye kadar değişmektedir.

Bu nedenle bu konuda net bir şeyler söyleyebilmek pek mümkün görünmese de yazımızın ilerleyen bölümlerinde daha fazla detay vermeye çalışacağız.

bebek bakıcılığı iş fikirleri

Çocuk ve Bebek Bakıcısı Ücretleri

Zaten yoğun bir iş temposu altına çalışırken bir de bakıcı araştırıp seçmek biraz tatsız bir olaydır. Çocuğunuzu emanet edeceğiniz eller ondan beklediğiniz nitelik ve donanıma sahip olmayabilirler. Hal böyleyken siz de beklentilerinizi karşılayan bir bakıcı için mecburen derin bir araştırma içine girersiniz. Tam da buldum derken bu sefer de fiyat etkeni devreye girecektir. Ama hem donanımlı olması hem de bütçeyi aşmayacak rakamlar dâhilinde olması. Bu işin standartlarını, fazla para kaptırmamanız için genelledik.

Genel anlamda çocuk bakıcısı fiyat ortalaması, gündüz saatlerinde tam zamanlı 4.00 ve 6.000 TL fiyat aralığında değişmektedir. Gündüz saatlerinde çalışanlar genelde 08.00-18.00 ya da 19.00 saatlerine kadar çalışırlar. Bu saatler tabi ki programınız kapsamında esneklik gösterebilir.

Yatılı bir şekilde çalışan bakıcılar ortalama 5.000 ve 8.000 TL fiyat bandında bir rakam talep etmektedirler. Rakamlar ortalama şeklinde baz alınsa da gündüz tam saat çalışan bir personele min. Asgari ücret ödeyerek hizmet almanız da mümkün. Tabi tüm bunlar yerli statüsündeki bakıcılar için, bir de yabancı bebek bakıcıları var.

2023 Yılında Yabancı Bebek Bakıcı Ücretleri

2023 yılında Yabancı Bakıcıların çoğunu ülkemize gelen yabancı uyruklu bakıcıların özellikle de yatılı bir şekilde vermiş olduğu hizmettir. Bu sayede hem barınacak yer buluyorlar hem de para kazanıp yaşamlarını idame etme şansı elde ediyorlar. Genelde yabancı dilleri çok iyi olduğu için çocukların dil eğitimine de önemli katkıları bulunmaktadır. Maaşlarını TL üzerinden değil, dolar ya da Euro olarak talep ederler.

Gündüz tam zamanlı bakım hizmeti için ortalama 800$ yatılı bir şekilde hizmet sunuyorlarsa 1200$ seviyelerinde maaş talepleri oluyor. Bunlar biraz daha elit kesim. Birde Kazak, Uygur ya da Azeri gibi turistlerin bakım hizmetleri oluyor ki onlar da aşağı yukarı Türk bakıcıları kadar ücret talepleri oluyor. Anlayacağınız ücret dengesi tamamen bakıcının donanımı ve çocuğunuza verebilecekleri doğrultusunda değişkenlik göstermektedir.

Ev İşlerine Yardımcı Bayan Ücretleri

Yatılı olarak hizmet sunan ev yardımcıları genel de bayan olarak tercih ediliyor. Bu durumun nedeni cinsiyet ayrımcılığından bağımsız olarak bayanların ev işlerine yatkın olması ve yüksek deneyimlerinden söz edebiliriz. Ev yardımcısı arayışı içindeyken ödeyeceğiniz ücret tamamen onlardan beklentilerinize göre değişkenlik göstermektedir. Kimi arayışlar yalnızca evi toplayıp yemek yapmaya yönelik olurken kimisi de köşe bucak temizlikten ütüsüne kadar talep edebiliyor. 

Tabi, temin edeceğiniz personel için bir de mecburi olarak SKK girişi yapmanız gerekli. Aksi durumlarda şikâyet olursa kanuni olarak başınız ağrıyabilir. Türk yardımcıların günlük ücret talebi ortalama olarak 300 TL seviyesindeyken, yabancılarda bu rakam ortalama olarak 200 TL seviyelerine kadar düşebilmektedir.

Oyun Ablası Ücretleri 2023

Oyun ablalarının genel mantığı bir bakıcı mantalitesinden çok 2 yaş gibi erişkin bir döneme ulaştıktan sonra çocuğunuzun gelişimine destek vermektir. Eğitim ve donanımlı oyun ablaları çocuğunuzun gelişimlerine almış oldukları eğitim kapsamında destek olurlar.

Sağladıkları etkinlikler onların gelişimini hızlandırır ve yabancı dil gibi ek hizmetler sunabilirler. Eğer tam donanımlı bir oyun ablası arayışındaysanız saat bazında hizmet verdiklerini hatırlatmak isteriz. Saat bazında ortalama olarak 70-80 civarında bir ücret talepleri olabilmektedir.

Yarım Gün Bakıcı Fiyatları 2023

Yarım gün bakıcılar aile fertlerinin özel saat talepleri kapsamında hizmet vermektedirler. Ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda değişen bakım ya da bakıcı hizmetinde en esnek konu zaman dilimidir. Günün belirli saatlerinde olduğu gibi anlaşma kapsamında yatılı da olabilir. Fakat yarım günlük çalışma da bile günlerinin tamamı boşa gideceği için neredeyse yukarıda anlattığımız tam günlük bakıcı rakamlarına yakın bir rakam talep etmektedirler.

Gölge Abla Ücretleri 2023

Gölge Ablalar özellikle de Otizmli çocuklar için oldukça büyük önem taşıyorlar. Sosyal açıdan bi becerisi bulunmayan, topluluk tedirginliği taşıyan hareketlerde yaşı ilerlemesine rağmen her hani bir değişim gözlemlenmeyen çocuklara yönelik eğitim verirler. Genellikle üniversite lisans eğitimini tamamladıktan sonra bu sektörde hizmet vermeye başlayan gölge ablaların ortalama ücretleri askeri ücret seviyelerinde gezinmektedir.

Bebek Bakıcısı Sigorta Primi

Bebek Bakıcısı Sigorta Primi uygun bakıcıya karar kıldıktan sonra araştırmanız gereken ilk konu. Çünkü kanuni olarak hizmet sağladığınız bir çalışana sigorta yaptırma zorunluluğunuz da bulunmakta. Ödeyeceğiniz prim tutarı teşvik durumu kapsamında farklılık gösteriyor.

Durumu genelleyecek olursak sigorta hesaplaması asgari ücret ödediğinizi düşündüğümüzde, brüt ücretin %2’si seviyesindedir. Eğer 10 günden daha az bir süreyle bildiri yaparsanız bu rakam %2.81’e çıkıyor. Rakam bazında değinecek olursa aylık yaklaşık 1400 TL civarında ödemeniz olacaktır. 

Bebek Bakıcılığı İşi Nasıl Bulunur ?

Bebek bakıcılığı işini bulmak aslında çok da zor değildir. Bu işi bulmak istiyorsanız yine bu işle ilgili verilen ilanlara göz atmanız gerekmektedir. İnternette pek çok iş ilanı sitesi bulunmaktadır. Bu iş ilanı sitelerine göz atıp siz de kendinize uygun bir işveren seçerek işinize hemen başlayabilirsiniz. Ayrıca bu alanda tanınan bir bebek bakıcıysanız muhtemelen iş bulmanıza da gerek kalmayacak ve işverenler sizi bulacaktır. NBu nedenle piyasada tanınmak ve bilinmek çok önemlidir. 

Bebek bakıcılığı işini yaparak kazanacağınız tutar, müşterinize ve çalışma sürenize bağlıdır. Örneğin günde 4 saat bebek bakan biri ile günde 10 saat bebek bakan biri aynı kazancı elde etmez. Ancak bu işin kazancının oldukça iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Zira bu işten evine ekmek götüren binlerce insan var. Bu işte kazancınızı etkileyen en önemli etkenlerden biri de piyasada tanınıyor olup olmadığınızı. Örneğin daha önce size işveren bir ailenin yakının yanında çalıştıysanız muhtemelen bebek bakıcısı aradığında işvereniniz ilk olarak o aileye soracaktır.

Eğer sizin hizmetinizden memnu  kalfdıysalar ömuhtemelen sizi seçecek ve işe siz alınacaksınız. Eğer bu işte tanınıyorsanız gerçekten çok yüksek kazançlar elde edebilirsiniz. Özellikle bu işin günlük kazançları minimum 150 TL’den başlamakta ve 300 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Ancak bu işin oldukça zor bir iş olduğunu bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Peki bu işin zorlukları nelerdir? Nelere dikkat edilmesi gerekir?

Bebek bakıcılığı işini yapıyorsanız dikkat etmeniz gereken pek çok püf nokta olduğunu mutlak suretle biliyor olmalısınız. Öncelikle baktığınız bebeğe veya küçük çocuğa son derece nazik davranmalı ve asla canının incitmemelisiniz. Bu gibi durumlarda işten kovulmaya dek ciddi sorunlarla karşılaşmanız olasıdır.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise bebeği ne zaman ve neyle beslediğinizi bilmeni gerektiğidir. Bebekler genelde yeni yemeye başladıklarından buldukları her şeyi yiyebilirler. Eğer siz sağlıksız besleniyorsanız bunu bebeğe uygulamamalı ve mümkün olduğunca bebeğe sağlıklı yiyecekler yedirmelisiniz. Bu işin altın kuralı budur.

Bir diğer olarak bebeğin ailesi yani işvereniniz ile iyi geçinmeniz gerekmektedir. Hatta sadece ailesi değil ailesinin ailesiyle de iyi geçinmek bu konuda oldukça önemlidir. Aileye iyi davranmak ve güler yüzlü olmak bu işin sürdürülebilir kılınması için dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerden biridir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu