Genel Cerrah Olma Şartları Maaşları ve İş İmkanları 2023

Genel cerrahi, vücutta ki yerel ve sistematik yöntemlerin tedavisiyle ilgilenmektedir. Bunun yanında ise endokrin cevap, metabolik ve yaraların iyileşmesi konularını içerir. Gelişim açısından ise tıp dalını etkilemiş teknik bir disipline sahip olan bir meslektir.

Cerrahi Latince kökenli bir kelimedir. Chirurgiae teriminden gelmektedir. El işi anlamına gelen bir kelimedir. Cerrahi, tıbbın en eski dallarından biridir. İlaçla tedavi edilemeyen hastalıkların ameliyat ile tedavi edilmesi yöntemine cerrahi denmektedir. Cerrahinin amacı vücuttaki bozukluğu ameliyat ile düzeltmek veya hastalıklı organın çıkarılması ile vücudun doğal şekline döndürülmesi sağlanmaktadır.

Genel Cerrahi bölümü geniş bir bölüme sahip bir meslektir. Genellikle kanser tipli hastalıklardan oluşmaktadır. Bir diğeri ise travmalı hastalardır. Bu iki hastalık önde olmak üzere birçok hastalıkla ilgilenen bir meslek olmaktadır.

Genel Cerrah Ne İş Yapar?

Genel Cerrahi, araç ve gereç ekipmanlarını etkin bir şekilde kullanmaktadır. Genel olarak işleri şunlardır;

  • Hastanın tıbbi öyküsünü ve şikayeti hakkında yeterince bilgi almak ve bu bilgileri de kaydetmektir,
  • Fiziki muayene yapmak,
  • Gerekirse diğer hekimlere de danışmak,
  • Ameliyattan önce mutlaka biyopsi, ultrason, tomografi, manyetik rezonans, idrar ve kan tahlili testlerini istemelidir. Bu testleri incelemek ve hastayı bunlara göre hazırlaması gerekmektedir.
  • Tümör hastalıklarının tedavisini yapmak,
  • Sindirim sistemi hastalıklarına endoskopik cerrahi tedavi uygular.

Genel olarak cerrahi yukarıda sıraladığımız işleri yapmaktadır.

Genel Cerrah Nasıl Olunur?

Tıp fakültesi temeli gereklilik olmayabilir. Lisans dereceniz önem arz etmektedir. Özellikle fen bilimleri dersi açısından ağır olan bir bilim dalı tercih edilmelidir. Fen bilimleri dersleri aldığınızda tıp fakültesini idare edebilir.

Yeterli bir puanınız var ise tıp fakültelerine başvuruda bulunabilirsiniz. Tıp doktoru veya osteopatik tıp derecesini kazanıp kazanmak isteyip istememek de karar kılmalısınız. Kemik ve kaslar hakkında ekstra bir eğitimi alacaksınız. Sizin için en uygun ve en kazançlı programı almalısınız.

Klinik kurslarınızı bitirdikten sonra ikamet programına girmeniz gerekmektedir. Uzmanlaşmak istediğiniz yere göre 3 veya 8 yıl arasında sürmektedir.

Genel Cerrah Olma Şartları 2023

Genel cerrah olabilmeniz için etik olmanız gerekmektedir. Motivasyonlu olmanız gerekir. Baskı altında çalışabilen biri olmanız gerekmektedir. Detay odaklı bir kişiliğiniz olmalıdır. Uzun yıllar eğitimden geçeceğiniz için titiz ve sabırlı biri olmalısınız. Hızlı bir şekilde düşünebilme özelliğine sahip olmanız gerekir. Uzun saatler boyunca ayakta kalabilmelisiniz.

Kaliteli bir tıbbi bakım vermeye kendinizi adamalısınız. Ekip yönetimi hakkında bilgi sahibi olmalı ve yönetebilmeniz gereklidir. Stres anında paniğe kapılmamanız gerekmektedir. Sözlü ve yazılı iletişim beceriniz mükemmel olmalıdır. Konsantrasyonunuz yüksek seviyede olmalıdır.

Genel Cerrah Maaşları 2023

Özel de cerrahi maaşlar 2023 yılında yaklaşık olmak üzere 10.000 TL ve 30.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Bu değişiklik genel olarak en çok veya en az ameliyata giren arasında değişmektedir. Devlette ise bu rakam 12.000 TL ve 20.000 TL arasında değişiklik gösterilmektedir.

Kısaca net bir rakam istiyorsanız bu hesaplama ameliyat sayısı baz alınarak yapılan bir miktardır. Hastaneye göre de farklılık göstermektedir.

Genel Cerrah İş İmkânları Nelerdir?

Kamu ve özelde rahatlıkla iş bulabileceğiniz bir meslektir. Cerrahların istihdamı giderek daha da artmaktadır. Diğer mesleklere göre istihdamı gayet yüksektir.

Cerrahlığa olan ilginin giderek daha da artması ve nüfusunda giderek artmasından dolayı istihdamı yükselmeye devam etmektedir. Cerrah olursam işsiz kalırım diye bir düşünceniz olmasın. Her zaman ihtiyaç duyulan bir meslektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu