Bakıcı Parası Alma Şartları ve Başvuru Bilgileri 2023

Devlet tarafından 0 ile 2 yaş arası aralarında bir çocuğu bulunan ebeveynlere belirli şartlar karşılığında bakıcı parası verilebilmektedir. Bakıcı parası başvuru bilgileri, kimlere verilir ve şartlardan birazdan uzun uzun bahsedeceğiz. Onun öncesinde oldukça iyi bir meblağlarda yardım parası olarak geçen bu miktar çocuk yaklaşık 3 yaşına gelene değin o aileye verilmeye devam edecektir. Kişinin tutmuş olduğu bu bakıcı İŞKUR vesilesiyle işe başlamazsa ve bakıcılığı ait herhangi bir sertifikası da bulunuyorsa alacağı ücret daha da artacaktır.

 • Her sene yenilenen fiyatları ile belli bir ücret aylık olarak bakıcılara ödenmekte idi.
 • Bu devletin bakıcılara prim niteliğinde vermiş olduğu bir paradır.
 • 2018 yılını düşündüğümüzde 700 TL gibi bir ödeme miktarına sahip olan bu miktar günümüzde 959 TL’ye kadar çıkmıştır.

Bunun da kendi içerisinde bir hesaplaması vardır. Ancak normal şartlarda çalışan sigortası yapan bir kişinin asgari ücreti üzerinden bir değerlendirme yapıldığını da unutmamak gerekir.

 • Çalışan ve iş sahibi olan ebeveynlere avantajı çalışanlarına ödeyeceği ücretteki bir rahatlamadır.
 • Çünkü çoğu masraf sosyal güvenlik şirketi tarafından karşılanmış olacaktır.
 • Bunun dışında da bulunmuş olan bakıcı, devletin güvencesi ile çalışmaya başlayacaktır. Bu aile için olumlu bir durumdur.

Ek olarak emzire ödeneği ile ilgili bilgi almak için SGK Emzirme Ödeneği yazımızı okuyabilirsiniz.

Bakıcının Özellikleri Önemli midir?

Bakıcı parası alabilmek isteyen bir ailenin öncelikle çocuğun durumu yaşıyor olması ve ailenin durumu yaşayan aile ve çocuğa dair kriterler bulunur.

Devlet, bunun dışında çocuğun bakıcısı olacak kişi için de belirli kriterler getirmiştir. Eğer bu kriterler sağlanırsa aile bakıcı parası alabilir. Bakıcı parası alma kriterlerini sağladığınızı düşünüyorsanız kısa süre içinde evraklarınızı hazırlayarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 • Kişinin çocuğuna yardımcı olması için seçeceği bakıcının yaş sınırı önemlidir. 18 yaşını geçmiş olması gerekir. Böyle bir kıstasın varlığı sağlandığında bakıcı parasından yararlanılabilir.
 • Başvuru belgeleri teslim edildiğinde bakıcının yaşı e-Devlet sistemi üzerinden tespit edilir.
 • Kanunlarca belirtilen kriterlerden birisi ise cinsiyettir. Bakıcının kadın olması şartı ile o paradan faydalanabilme imkanı sunulur.
 • Devletin bu parayı verirken belirlediği kıstaslardan biri de öğrenim durumudur. Eğitim durumuna göre de bu parayı alıp almama hakkı doğar. Kişinin en az ilköğretim okulunda okumuş olması gerekir. Bu parayı alabilmesi için.
 • Bir nevi evrakta sahteciliğe girebilecek durumlardan birisi belki kişinin tanıdığı, yakını hatta akrabası olan kişilerin yabancı bir bakıcıymış gibi gösterilmesidir.
 • Birinci dereceden özellikle yakın olan kişiler bu şekilde gösterilerek para alınmaya çalışılması çok çabuk tespit edilir. Bu tarz kişiler bakıcı parasından faydalanamazlar.
 • Bunun için devlet zaten birinci dereceden yakın olarak kabul edilen çocuğun anneannesi ya da babaannesine de bakımı üstlenmesi dahilinde bir maaş zaten bağlamaktadır.

2023 Yılı Bakıcı Parası Ücreti Ne Olmuştur?

Bakıcı parası alabilmek için gereken şartların bilinmesinin ve yerine getirilmesinin hemen ardından akla takılan sorulardan birisi ne kadar para alınacağıdır?

 • Tüm şartları karşılayan ebeveynlere devlet tarafından verilen bakıcı parası aylık olarak ortalama 900 ile 1000 TL arasında farklılık göstermektedir.

Kesin bir rakam olarak da şunu söyleyebiliriz ki; 2023 yılı itibari ile verilen teşvikler ile ve yılın getirdiği katsayı ile beraber toplamda 959 TL gibi bir rakamı bakıcılar alabiliyorlar.

2023 Yılında Bakıcı Parası Alabilmek için Hangi Şartlar Aranır?

Devletin böyle bir kanun çıkarmasındaki amaç; yeni doğum yapmış olan bir bayanın ya da doğum için izin süresine ayrılarak bu süreyi tamamlamış olan ama çalışan kişilerin daha kolay bir şekilde işlerini yürütebilmesi ve hayatlarını idame ettirebilmesi için sağlanan bir faydadır.

Yine de bunun belirli şartları vardır. Bakıcı parası alabilmenin şartları öneme göre şöyledir:

 • Öncelikle başvuru yapmak gerekir. Bu başvuru yapmak için de belirli şartları taşımak lazım.
 • Devletin bakıcı parası almak için koyduğu kanunlar arasında yaş sınırı oldukça önemlidir. Bebeğin yaşının 0 ile 2 yaş arasında bir rakam içerisinde bulunması gerekir ki bu paradan faydalanabilirsin.
 • Alınacak olan tutar normal şartlarda sigortalı bir şekilde çalışan ve asgari ücret ile çalışan bir işçinin alacağı paranın yüzdelik dilimine denk gelen bir orana isabet eder.
 • Annenin çalışıyor olması ya da herhangi bir SGK kurumu aracılığı ile sigortalı bir durumda olması gerekmektedir. Böyle bir durumda o bu para verilebilecektir.
 • Bir de bunun bebekle ilgili olan tarafı vardır. Bebeğin 0 ile 2 yaş grubu arasında olması, yaşıyor olması ve bebeğin o ailenin ilk çocuğu olmaması şartı gerekir.

Bakıcı Parası İçin Annenin Taşıması Gereken Şartlar

2023 yılında annelerin çocukları için baktırdıkları bakıcılar adına bir para almaları için belirli şartları taşımaları lazımdır.

Öncelikle bu paradan faydalanmak isteyen anne baba kurumu içerisindeki ebeveynin Türkiye sınırları içinde yaşıyor olması ve TC vatandaşı olması gerekmektedir.

 • İkinci şart ise kişinin bakıcı olarak bulduğu kişi ile birlikte aynı şehir içerisinde yaşıyor olması gerekir.
 • Bu şartın konulmasının önemli sebeplerinden birisi kişinin sahte bir şekilde bir bakıcı varlığını belge üzerinde göstererek parayı almaya çalışmasına engel olabilmektir.
 • Onun için de devlet bu tarz başvuruları kabul ederken e-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirmeye çalışır.
 • E-Devlet sistemi üzerinden bakıldığında kişinin ikamet bilgileri açık bir şekilde görülebilmektedir. Bu, evrakta sahteciliğe de engellemiş olur.

Bakıcı Parasını Almaya Hak Kazanan Nereden Temin Edebilir?

Tüm şartları karşıladınız ve parayı almaya hak kazandınız. Başvuru yapmak için öncelikle sosyal güvenlik kurumuna bizzat belgeleri bırakmanız gerekiyor.

Ayrıca anne herhangi bir işte çalışmak zorunda kalıyor ve mecburiyetinden dolayı böyle bir durumda kalmak zorunda böyle bir şey yapıyorsa bunu da ayrı olarak bir dilekçe ile beyan edebilir.

 • Sonrasında tüm bilgiler en yakında bulunan SGK’ya teslim edilmesi gerekir.
 • Elden teslim yapılamıyorsa da yine e-posta aracılığı ile gönderilebilir.

Bakıcı parası dışında çocuğu üniversiteye giden ailelere yapılan yardımla hakkında Üniversite Aylık Maaş Başvuru Şartları yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Bakıcı İçin Alınan Parayı Alma Şartı

Birkaç madde ile bakıcı parası almanın şartlarını açıklayalım.

 • Bu kapsamda herhangi bir aile ile anlaşıp bakıcılık yapacak olan kişinin daha önceden de bir iş geçmişinin bulunması gerekir. İlk defa böyle bir işe başlayacak olan kişi bu tarz bir teşvik yardımından faydalanamaz.
 • Devletin bakıcılara sağladığı 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında başvuran kişilerin işe alınıp ve işte aktif olarak görev yapıyor olmaları gerekir.
 • Bakıcının aktif olarak hala o işte görevli olduğunu İŞKUR kayıtlarında belgelenmesi şarttır.

Nereye Başvurmalıyım?

Kişinin bakıcı parasından faydalanması için başvurması gereken yere, tutmuş olduğu bakıcıya ait sertifika, kimlik bilgileri ve diğer kurumlardaki çalışma geçmişine dair belgelerin hepsini en yakın bölgedeki Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gerekir.

Buraya gidildiğinde sizlere gerekli yönlendirmeler sağlanacak ve kısa sürede işleminizin gerçekleşebilmesi için İl Müdürlüğü’ne yönlendirme yapılacaktır.

2023 Yılı Yabancı Bakıcı Destekten Yararlanır mı?

Bu da oldukça önemli bir sorudur. Pek çok bakıcı yabancı uyruklu olarak ikamet edebilmektedir ya da aileler bu tarz bakıcıların çocukları ile ilgilenmelerini isteyebilir. Bunun da belirli şartları vardır.

 • Öncelikle yabancı uyruklu olan kişinin Türkiye’de bilmesi için ve bulunabilmesi için bir oturma izninin olması gerekir.
 • Yabancı uyruklu olan bakıcının Türkiye’de bir evde bakıcı olarak çalışabilmesi için de buraya ait bir çalışma izninin bulunması gereklidir.

Yabancı uyruklular için devlet kendi bütçesinden onları özel olarak bakıcılık yaptıkları takdirde ve kriterleri karşıladıkları takdirde yabancı bakıcı desteği para ödemesi yapmaktadır. Teşvik parası olarak da geçen bu tarz paraların dışında bu tarz bir bakıcı parasından da yine onlar faydalanabilmektedir.

Fakat yukarıda saymış olduğum maddelerin dışında bu şartları taşıyan ve parayı alacak olan kişiye yatırılacak olan miktar, çalıştığı yerdeki kişiye ya da onu çalıştıran kurum ya da kişiye yapılmaktadır.

Devletin yapmış olduğu farklı yardımlar hakkında bilgi almak, yetim aylığı ile ilgili detayları öğrenmek için Yetim, Öksüz Aylık Maaş Başvuru yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu