Amasya’da Tarihi Müzeler ve Turistlik Gezilecek Yerler 2023

Doğası, kültürel yapısı ve tarihi yerleri ile Amasya gezilecek yerler, birbirinden güzel mekanlara sahiptir. Tarihe ışık tutan birçok yapının yanı sıra doğal güzellikleri ile de dikkat çeken Amasya, köklü yerleşik tarihinin verdiği kültürel zenginlikleri ile öne çıkmaktadır.

Küçük Ağa Külliyesi

Amasya il merkezinde bulunan külliye içerisinde medreseye, cami, hazineden sübyan mektebi gibi çeşitli yapılar bulunmaktadır. Yapım yılına dair herhangi bir bilgi bulunmayan külliye, Osmanlı imparatorluğu döneminde yapılmıştır.

Aynalı Mağara

Amasya ilimizin en turistik yerlerinden biri olan mağara, yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi gören bir alandır. Mağara taşının parlaklığı sebebiyle aynalı mağara ismi ile anılan bu doğal yapı, farklı efsanelere de konu olmaktadır.

Amasya Yıldız Hamamı

1510 yılında yaptırılan hamam, aslında bir külliyenin parçasıdır. Osmanlı döneminde yaptırılan tek kubbeli kare planına göre yaptırılmış olan hamam, Amasya il merkezinde bulunmaktadır.

Fethiye Camii

Bizans imparatorluğu döneminde kilise olarak yaptırılan yapının,6 yılında camiye çevrildiği tarihi yapı, il merkezine bağlı Fethiye mahallesinde bulunmaktadır. Bizans imparatorluğu dönemine dayanan köklü bir tarihe sahip olması sebebiyle, tarihi camii Amasya gezilecek yerler arasında oldukça ilgi görmektedir.

Burmalı Minare Camii

1242 yılında yaptırılan Burmalı Minare Camii, yaşanan bir deprem sonrasında 1590 yılında tekrardan yaptırılmıştır. Ancak ahşap minareye sahip olması sebebiyle 1602 yılında minare tamamen yanarak yok olmuş, sonrasında ise tekrardan yapılmıştır.

Selçuklu dönemi eserlerinden olan tarihi cami Amasya il merkezinde bulunmakta olup, günümüzde hala ibadet için kullanılmaktadır.

Gümüşlü Cami

İl merkezinde yer alan tarihi cami, 1326 yılında Osmanlı döneminde yaptırılmış tarihi yapılardan biridir. Osmanlı’nın ilk dönem eserlerinden biri olan camii, bu yüzden Amasya’daki en önemli Osmanlı eserleri arasında yer almaktadır.

Çatısı ahşap olan caminin 1419 senesinde yıkılması nedeniyle,491 senesinde tekrardan yapıldığı bilinmektedir. Küçük bir yapıya sahip olan caminin iç mimarisi, görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Saraçhane Camii

Yine Amasya merkezde bulunan Osmanlı eserlerinden biri olan Saraçhane Camii, 1372 senesinde yaptırılmıştır. Etrafında birçok saraçhane bulunması sebebiyle bu isimle anılan camii, günümüze kadar farklı tadilatlardan geçmiş olup hala ibadet için kullanılmaktadır.

Halifet Gazi Kümbeti

Selçuklu dönemi eserlerinden biri olan kümbet, 1242 yılında yaptırılmıştır. Selçuklu mimarisinin tüm detaylarını kısmen de olsa yansıtan tarihi kümbet, Amasya gezi rehberi listenizde olmasını tavsiye ettiğimiz yerlerden biridir.

Kral Kaya Mezarları

Amasya’nın doğal güzelliklerinden biri olan Kral Kaya Mezarları, aynı zamanda tarihi birer yapı niteliği taşımaktadır. Çünkü kaya mezarları doğal bir oluşumun sonrasında, insan eliyle mezarlara dönüştürülmüş yapılardan biridir. 21 mezardan oluşan kaya mezarları, Amasya’da gezilecek yerler arasında liste başı olan yerlerden biridir.

Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Ülkemizin en önemli kuş cennetlerinden biri olan Yedi Kuğular Kuş Cenneti, Yedikır Barajı etrafımda bulunmaktadır. 1989 senesinden beri devlet korumasında olan kuş cenneti, il merkezinden 26 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

Borabay Gölü

Taşova ilçesi sınırlarında bulunan Borabay Gölü, ilçe merkezinden 15 kilometre uzaklıktadır. Kamp yapmak ya da doğa sporları ile ilgilenmek isteyenlerin Amasya gezilecek yerler listesinde bulunan doğal güzellik, oldukça mistik bir atmosfere sahiptir.

Şayet kamp yapmaya meraklı bir kişiliğiniz varsa, alternatiflerimiz arasında mutlaka bu doğal güzelliğine yer vermenizi tavsiye ederiz.

Mehmet Paşa Camii

1486 yılında yaptırılan Mehmet Paşa Camii, Amasya’da yaptırılan Osmanlı eserleri arasında önemli bir konuma sahiptir. Sekizgen kasnaklı kubbesi ile dikkat çeken tarihi cami, mermer kemerleri ile muhteşem bir iç mimarisine sahiptir. İl merkezinde bulunan tarihi cami, halen insanların ibadet yapmak için kullandıkları yapılar arasındadır.

Yalıboyu Evleri

Muhteşem görüntüsüyle Amasya’da gezip görmenizi tavsiye ettiğimiz Yalıboyu evleri, aynı zamanda Amasya’nın en sosyal alanlarından biridir. Osmanlı’nın mimari dokusunu yansıtan tarihi evler, Yeşilırmak çevresinde bulunan güzellikleri ile daha fazla öne çıkmaktadır.

Amasya Kalesi

Harşena dağı eteklerinde bulunan tarihi Amasya kalesi, deniz seviyesinden 700 metre yüksekliğe sahip. Farklı birçok medeniyetin izlerini taşıyan kale, kimler tarafından yapıldığı bilinmese de birçok medeniyet tarafından savunma amacıyla kullanılmıştır.

Özellikle Osmanlı döneminde önemli tadilatlardan geçen tarihi kale, içerisinde bulunan tarihi yapı kalıntıları ile Amasya’yı ziyaret edenlerin ilgisini çekmektedir.

Gökmedrese Camii

1267 senesinde yaptırılan Gökmedrese Camii, Selçuklu dönemi eserlerinden biridir. Selçuklu mimarisinin ayrıntılarını görebileceğiniz tarihi cami, farklı mimarisi ile oldukça dikkat çekmektedir.

Çelebi Mehmet Medresesi

İl merkezinde yer alan Çelebi Mehmet Medresesi, 1415 senesinde yaptırılmıştır. Hemen giriş kısmında bulunan saat kulesi ile ayrı bir görünüme sahip olan tarihi medrese, Amasya’ya gelenlerin Amasya gezilecek yerler listesinde mutlaka yer verdikleri tarihi yapılar arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu