Adıyaman Tarihi Turistlik ve Merkezde Gezilecek Yerler 2023

Güneydoğu Anadolu bölgemizin turizm merkezlerinde biri olan Adıyaman gezilecek yerler arasında, özellikle dünya genelinde ünlü olan Nemrut Dağı açık hava müzesi ile dikkat çekmektedir. Adıyaman’da gezilecek yerler elbette ki sadece Nemrut Dağı ile sınırlı olmayıp, bu kadim şehirde gezip görülebilecek birçok tarihi, kültürel ve doğal güzellik bulunmaktadır.

Adıyaman gezi rehberi listenize ekleyebileceğinizi düşündüğümüz en fazla ilgi gören alanları, sizlerle paylaştık.

Nemrut Dağı Açık Hava Müzesi

UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesinde yer alan Nemrut Dağı, milli park statüsünde olan yerlerden biridir. Şehrin turizminde önemli bir yere sahip olduğu kadar, ülkemizin turizmi açısından da son derece büyük bir öneme sahiptir.

Kâhta ilçesinde bulunan Nemrut Dağı, Kommagene Krallığı döneminden kalma farklı kalıntılara ev sahibi olan harika bir alandır. Boyları 7 metreyi aşan dev heykellerin bulunduğu Nemrut Dağı’ndaki bu heykellerin harika birer el sanatı niteliği taşıması, dünya genelinde üne kavuşmasına neden olmuştur. Nemrut Dağı açık hava müzesinde dev insan başı ve kartal heykelleri, Adıyaman’a gittiğinizde listenizin başında olmasını tavsiye ettiğimiz önemli yapıtlardır.

Gerger Kalesi

Yapım yılına dair kesin bilgi bulunmayan Gerger kalesi, adını aldığı Gerger ilçesinde bir tepenin üzerine inşa edilmiştir. Kalenin Milattan önceki 2. Yüzyılda, Kommagenelerin devamı olan Arsemesler tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir.

Kalenin içerisinde su sarnıçları, dükkânlar ve camii kalıntıları bulunmaktadır. Bir rivayete göre kalenin, bölgeye düzenlenen Arap akınlarında Araplar tarafından yapıldığı da söylenmektedir.

Haydaran Kaya Mezarları

Taşgedik köyünde bulunan kaya mezarları, farklı kabartmalarıyla dikkat çekmektedir. Özellikle Kommagene Kralı olan Antiochos ve Güneş Tanrısı Helios’un tokalaşmasını tasvir eden kabartmalar nedeniyle, yabancı turistlerinde Adıyaman gezilecek yerler listesinde yer alır.

Pirin Antik Kenti

Şehrin tarihine tanıklık etmiş olan antik kent, Adıyaman merkezden 5 kilometre uzaklıktadır. Kommagene Krallığı döneminde kurulan 5 şehirden biri olan Pirin Antik Kenti içerisinde ve çevresinde yapılan kazılar, birçok tarihi eserin tarihe ışık tutmasını sağlamıştır.

Bu antik kentin ilk yerleşim yeri olarak kullanılması, Milattan Önce 1. Yüzyıl olarak tahmin edilmektedir. Roma dönemde de önemli bir yerleşim yeri olması sebebiyle, Roma İmparatorluğu izlerini de taşımaktadır.

Perre Antik Kenti

Antik kentleriyle dikkat çeken Adıyaman’da gezilecek yerler arasındaki Perre antik kenti, yine tarihin ruhunuza nüfuz edeceği önemli alanlardan biridir. İl merkezinden 5 kilometre uzaklıkta bulunması sebebiyle, rahat bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Cendere Köprüsü

Nemrut Dağı’na bir tur kapsamında gidecekseniz, Cendere Köprüsü’nü de görmeniz mümkündür. Ancak kendi başınıza bir gezi planlıyorsanız, 1900 yıl önce yapılmış bu tarihi köprüyü Adıyaman gezilecek yerler listenize mutlaka eklemenizi tavsiye ederiz.

Adıyaman Ulu Camii

İl merkezinde bulunan tarihi camii, günümüzde hala ibadet için kullanılmaktadır. Dulkadiroğulları döneminde yaptırılan tarihi camii, 1873 senesinde yeniden yaptırılmıştır. İç ve dış mimarisi ile sizi kendine hayran bırakan camiye, tarihi yapılardan hoşlanıyorsanız Adıyaman gezi rehberi listenizde yer vermeniz gerekir.

Oturakçı Pazarı

Şehrin en işlek alanlarından biri olan Oturakçı Pazarına uğrayıp, burada satılan yöresel tatları ve el sanatlarından satın alabilirsiniz. Tarihi özelliğiyle de dikkat çeken Oturakçı Pazarı, Osmanlı dönemi eserlerinden biridir.

Arsemia Antik Kenti

Kâhta ilçesindeki antik kent, Kommagene uygarlığına başkentlik yapmış bir yerleşim yeridir. Burada bulunan kale dönemin en önemli savunma merkezlerinden biri olup, antik kent içerisinde bulunan kaya kabartmaları görülmeye değerdir.

Eskisaray Camii

İl merkezindeki tarihi camii, İbrahim Bey tarafından 1638 yılında yaptırılmıştır. Orijinal dokusundan biraz uzaklaşmış olsa da, bölgenin önemli tarihi yapılarından biridir.

Karakuş Tümülüsü

Kâhta ilçesindeki Tümülüs, Adıyaman gezilecek yerler arasında turistlerin ilgi gösterdiği yerlerden biridir. Aslında Nemrut Dağı açık hava müzesinde bulunsa da, bu Tümülüse ayrı bir yer açmak gerekir. 21 metre uzunluğunda bir anıtın yer aldığı Tümülüsün, milattan önce 1. Yüzyıldan kalma olduğu tahmin ediliyor.

Adıyaman Yeni Kale

Kocahisar Köyüne yakın bir mesafede bulunan kale, Adıyaman’dan 60 km uzaklıktadır. Kalenin bir kısmı yıkılmış olmasına rağmen, içerisinde bulunan zindanlar, çarşı ve camii gibi yapıların yanı sıra surları da görülmeye değerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu