Almanya’da Yaşamak (Maaş, Kültür, Vergiler, Yaşam Maliyeti)

Almanya, yüksek refah seviyesi nedeniyle yaşanılmak istenen ülkeler arasında yer alıyor. Ülke içerisinde sağlanan ekonomik koşulların düşük fiyatlara sahip olması nedeniyle çoğu kişi Almanya’da yasamak gibi bir düşünceye sahip oluyor. Bunun başlıca nedenlerinden biri birçok temel ihtiyacın kolay bir şekilde karşılanabilmesi sebebiyle bu ülkeyi cazip kılan etkenler arasında yer alıyor. Bunun yanında devletin, ülke içerisinde yaşayan kişilere destek olması, insanların ekonomik kaygı duymasını engelliyor.

Almanya’da yaşam sadece ekonomik anlamda oluşmuyor elbette. Ekonominin yanında; kültür, gelenek, tarih gibi pek çok konuda iddialı bir ülke. Eşsiz tarihi mekânları, baş alıcı güzellikleri ile Almanya, pek çok konuda insanların ilgisini çekmeyi başarıyor. Eğer sizler de bu güzelliklere ve avantajlara sahip Almanya’ya gitmek istiyorsanız, sizlere rehber niteliğinde bazı önemli bilgiler paylaşacağız. Bu doğrultuda Almanya hakkında bazı bilgilere sahip olarak, Almanya’ya gitmek konusunda daha iyi bir karara sahip olmuş olacaksınız.

Almanya’da Yaşam Masrafları 2023

Almanya’da yaşam masrafları, ülkemizde de olduğu gibi şehirden şehre farklılık gösterebilmektedir. Ancak Almanya, diğer ülkelere nazaran daha düşük bütçeler ile daha yüksek bir yasam standartları sunmaktadır. Türkiye ile hemen hemen aynı nüfusa sahip olan Almanya, Türkiye’ye göre halk refahı oldukça yüksektir.

Bu da beraberinde alım gücü getirmektedir. Alım gücü artığı takdirde ülke içerisinde yasam standartları yükseleceği ve ekonomik canlanma olacağı yadsınamaz bir gerçektir. Yaşam standartları ne kadar yüksek olursa halkın refahının da o derece yüksek olacağı anlamına gelmektedir.

Almanya, işsizlik verilerine göre nüfusa oranla %6’lık bir işsizliğe sahiptir. Bazı kişiler bu duruma olumsuz bir eleştiride bulunacaktır. Ancak işsizliğin bu değerler arasında olması ülke ve insanlar açısından iyi bir durumdur. Çünkü işsizliğin nüfusa oranla azda olsa olması yeni istihdam alanlarında çalıştırılabilecek işçileri bulmayı sağlar. Yani Almanya’da işsizlik olmadığı takdirde yeni istihdam alanlarında çalıştırılabilecek işçi bulamamak anlamına gelecektir.

Veyahut bizim ülkemizde olduğu gibi yüksek bir işsizliğe sahip olsaydı eğer, bu sefer de halkın maddi açıdan sıkıntı yaşamasına yol açacaktır. Bu nedenle Almanya, sanılanın aksine oldukça iyi bir işsizlik değerine sahiptir. Hem Almanya içerisinde sürekli olarak yeni istihdam alanları yaratılması ülke içerisinde ki işsizliğin artmasını önlüyor. Böylelikle işsizlik hep ayni değerler arasında kalmasını sağlıyor.

Almanya’nın sahip olduğu yaşam standartları, elbette ki beraberinde mutlu, huzurlu bir toplum getiriyor. Bu nedenle Almanya içerisinde suç oranları oldukça azdır. Aynı zamanda insani gelişmişlik bakımından da 189 ülke içerisinden 6. sırada yer almaktadır. Bunun altında da ciddi bir eğitim olduğunu gözden kaçırılmaması gerekir.

Yaşam sürelerinde ise Almanya, ortalama yaşam süresi olarak 80 yıl gibi bir değere sahiptir. Bu derece uzun bir yaşam süresine sahip olmasının başlıca nedenleri arasında; yaşam standartları, işsizlik, ekonomi, sağlık sistemi gibi pek çok konu gelmektedir. Bu da insanların kaygısız, stressiz bir yaşam sürmesini sağlıyor.

Almanya’da Maaşlar 2023

Almanya’da genel olarak maaşlar 3 bin ila 5 bin Euro arasında değişmektedir. Ülke içerisinde en az maaş ise asgarî ücret sınırındadır. Sizin de aklınızda “Almanya’da Asgarî Ücret Ne Kadar?” gibi bir soru bulunuyorsa, Almanya’da asgarî ücret 1600 Euro’dur. 2023 yılında Almanya’da başlıca mesleklerin maaşlarıysa:

MeslekMaaş
Doktor5.100-10.000€
Hemşire2.000-2.500€
Yaşlı bakıcıları2.000€
Mühendisler3.500-6.000€
Avukatlar4.000€
Hâkimler4.500€
Diş hekimleri4.000€
Eczacılar3.200€
Veteriner3.200€
Pilotlar6.500€
Hostesler2.000€
Öğretmenler2.600€
Mimar2.600 – 4.000€
Yazılım uzmanları3.500€
Gazeteci2.400€
Tamirciler1.800€
Polis3.500€
Asker7.400€
Kasiyer1.800€

Bu maaşlar Almanya şartlarına göre oldukça iyi bir fiyatlandırmaya sahiptir. Bu maaşlar ile Almanya’da harcamalara bağlı olaraktan iyi bir yaşam sürdürülebilir. Bunun yanında birikim yapıldığı takdirde ev, araba rahatlıkla alınabilir.

Bildiğiniz üzere Almanya’da kiralar yüksek değerlere sahiptir. Bu nedenle çalışan kişilerin gelirlerinin büyük bir bölümünü kiraya yatırması istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden insanlar ev sahibi olmak için birikim yapıyorlar. Bu sayede ev sahibi olarak giderlerin büyük bir bölümünü gidermiş oluyorlar. Bir başka ihtiyaç ise hepimizin bildiği üzere otomobildir.

Almanya, çoğu otomobil markasının üretimini yapmaktadır. Bu yüzden üretim sağlandığı için otomobiller, düşük fiyatlara sahiptir. Düşük bir bütçe ile iyi bir otomobil almak Almanya’da normal bir durumdur. Ülkemize nazaran düşük otomobil fiyatları nedeniyle bazı kişiler, araç alma hayali ile Almanya’ya gitmek istiyor. Ortalama araç fiyatları 10 bin ila 100 bin Euro arasında değişen araçlar, kullanıcıların her türlü ihtiyacına karşılık veriyor.

Almanya Kültürü

Çoğu kişinin bildiği ve duyduğu bir söz olan “Alman Disiplini”, Alman Kültürü hakkında az bile olsa bir ipucu vermektedir. Almaların oldukça disiplinli olduğunu herkes tarafından bilinmektedir. Almanlar her konuda disiplini sağlamış bir millettir. Alman disiplinin dışında bir de “Alman Usulü” sözünü genelde gündelik yaşantımızda kullanırız. Bu restoran, kafe gibi mekânlarda herkesin kendi ücretini ödemesi anlamına gelmektedir. Bizim kültürümüze biraz ters olsa dahi Almanların farklı kültürlerinden bir tanesidir. Bu kültür hâlâ daha halk arasında etkin bir şekilde devam etmektedir.

Almanya’da belirli bir yaşa gelen insanlar, hayatlarının geri kalanını genellikle seyahat ile geçirirler. Yeni kültürleri ve yeni yerleri deneyimlemek isteyen Almanlar, seyahat etmeyi severler. Genellikle seyahatler ülke dışında bulunan yerleri keşfetmeye yöneliktir. Bu sebeple genellikle başka ülkelere seyahat ederler. O ülkeye ait yiyecekleri, kültürleri ve tarihî yerleri gezerek deneyimlerler.

Seyahat etmeyi tercih etmeyen Almanlar ise genellikle hobi bahçeciliği ile ilgilenirler. Bahçelerini daha güzel bir görüntü vermek için uğraşan Almanlar, bu bahçelerde keyifli anlar geçirirler. İnsanın içini ferahlatan harikulade bahçeler yaparak burada misafirlerini ağırlarlar. Bahçelerde mangal, barbekü yaparak konukları ile eğlenceli dakikalar yaşarlar. Bu bahçeler genellikle birbirinden farklı çiçeklere sahiptir. Bu çiçekler bahçelerin güzel bir görüntüye sahip olmasını sağlar.

Alman müzik kültürü hakkında bazı bilgilere değinecek olursak, Almanlar klâsik müzik anlamında âdeta çığır açmıştır. Klasik müzik anlamında pek çok eser bırakmış olan Almanlar, klâsik müziğe ayrı bir ilgi duyuyorlar. Klâsik müzik anlamında pek çok usta sanatçıya sahip olan Almanlar, rock müzik anlamında iyi bir yere sahiptir.

Pek çok rock sanatçısına sahip olan Almanya, rock müziğinde önde gelen ülkelerden bir tanesidir. Rock müziği genel itibariyle gençlere yönelik olduğundan ülkedeki gençler tarafından sevilerek dinleniyor. Ancak yaşlıların rock müzik dinlemediğini sanmayın sakın! Alman rock müziği yaşlılar tarafından da beğenilerek dinleniyor.

Almanya’da Vergiler

Almanya’da vergiler, 40 farklı çeşide sahiptir. Elde edilen vergiler halkın hizmetine uyun bir şekilde harcamaktadır. Oldukça gelişmiş bir ülke olan Almanya, adil bir vergi düzenine sahiptir. Halktan toplanan vergiler tamamen halkın hizmetine sunulmaktadır. Bu vergiler doğrultusunda; hastane, okul, yol, şehir altyapıları, gibi bir takım hizmetlerde kullanılmaktadır.

Bu da halkın daha rahat bir yaşam sürmesi için başlıca hizmetlerden bazılarıdır. Üstelik Almanya’da halktan ağır vergiler toplanmamaktadır. Bunun nedeni ise Alman ekonomisin sanayi ve tarımda oldukça iyi olmasından dolayıdır. Bilindiği üzere otomotiv sektöründe ileride olan Almanlar, pek çok otomobilin markasına ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında tarımda da gelişmiş bir ülke olan Almanya, en modern tarım uygulayan ülkelerden bir tanesidir.

Üretimini yaptığı pek çok traktör markası, modern tarım anlamında bazı avantajlar sağlamaktadır. Bu da beraberinde üretimi, bu üretim sonucunda da iyi bir ekonomiye sahip olunması sağlıyor. Bu yüzden ağır vergilere gerek kalmamaktadır.

Almanya’da Yaşam Maliyetleri Nelerdir?

Almanya’da yaşam maliyetleri oldukça cüzi bir miktara sahiptir. Tabii ki bu harcamalar doğrultusunda değişeceğini bilmenizi isteriz. Ortalama bir değer verecek olursak 750 Euro gibi bir miktarda yasam maliyetleri karşılanmaktadır. Bu diğer ülkelere nazaran oldukça düşük bir rakamdır. Almanya’da en yüksek maliyet, ev kiralarıdır.

Ev kiraların yüksek olmasında dolayı insanlar genellikle ev sahibi olmayı çalışırlar. Kendine ait bir ev olduğu takdirde bu yaşam maliyetleri daha da düşürecektir. Almanya’da telefonun faturası, bazı aylık abonelikler, temel ihtiyaçlar düşük fiyatlara sahiptir. Bu nedenle Almanya’da 750 Euro ile yaşam maliyetleri karşılamaktadır. Elbette ki bu miktarlar harcamalara bağlı olarak artacaktır. Ancak biz standart bir hayat yaşandığı takdirde ki fiyatları belirttik.

Almanya’nın Güzellikleri Nelerdir?

Almanya, tarihî ve gezilecek yerler bakımından Avrupa’nın en önemli ülkelerinden bir tanesidir. Zengin bir kültüre sahip olan Almanya, bu kültürlerin çoğunu günümüzde de devam ettirmektedir. Sizler de “Almanya’da gezilecek yerler nerelerdir? ” gibi bir soruya sahipseniz, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Uzun bir tarihî kökene sahip olan Almanya, içerisinde pek çok tarihî mekan bulundurmaktadır. Bu nedenle turistlerin ilgi odağı olan ülkeler arasında yer almaktadır. Bu sebepten ötürü özellikle yaz aylarında ciddi bir ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır.

Almanya’da gezilecek yerler için pek çok tur yapılmaktadır. Bu turlar, ülkenin eşsiz yerlerini gezebilmek için iyi bir alternatiftir. Bu turlara katılarak rehberler eşliğinde tarihî mekânlar hakkında pek çok bilgiye sahip olabilirsiniz. Ayrıca toplu şekilde yapılan tur ziyaretleri sayesinde yeni insanlar ile tanışarak bu mekânları birlikte deneyimleyebilirsiniz.

Almanya içerisinde yer alan doğa güzellikleri nedeniyle insanları büyülemektedir. Eşsiz bir doğaya sahip Almanya, pek çok güzelliği içerisinde bulundurmaktadır. Yemyeşil ormanları, masmavi suları ile birlikte harikulade yerlere sahip Almanya, fotoğrafçılar için vazgeçilmez bir ülkedir.

Almanya’da yer alan müzeler ile birlikte pek çok tarihî esere tanıklık edebilirsiniz. Bu eserler titizlik ile korunması nedeniyle bu müzeler turistler tarafından sık sık ziyaret edilmektedir.

Almanya içerisinde pek çok doğa parkı bulunmaktadır. Bu parklardan yer alan aletler ile hem aktivite yapabilir hem de doğanın keyfine varabilirsiniz. Üstelik bu tür alanlar fotoğraf çekmeye de oldukça uygun yerlerden oluşmaktadır. Bu yerleri gezdiğiniz takdirde büyülenmemeniz elde değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu