Antalya’da Gezilecek Tatil Koyları ve Doğal Tarihi Yerler 2023

Türkiye’nin turizm başkenti sayılan Antalya, aynı zamanda dünyanın da deniz turizmi için oldukça ilgi gören yerlerinden biridir. Antalya gezilecek yerler listemizde Antalya’nın plajları için ayrı bir başlık atarken, özellikle ilk olarak şehirde bulunan antik kentlere ve tarihi yapılara daha fazla ağırlık vermeye özen gösterdik.

Antalya Alara Şelalesi

Köprü beldesindeki Alara şelalesi, Antalya’nın masmavi denizi ve tertemiz kumsalların dışında sizlere farklı bir alternatif sunuyor. Antalya’ya geldiğinizde farklı bir doğal güzellikle görsel bir şölene şahitlik etmek istiyorsanız, bu şelale mutlaka listenizde yer vermeniz gereken yerlerden biridir.

Kaş Antik Tiyatrosu

Kaş ilçesindeki antik tiyatro, harika mimari özellikleri ile birçok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Antiphellos antik kenti içerisinde bulunan antik tiyatro, Antalya’nın tarih turizmine büyük katkıları olan bir merkezdir.

Milattan önce 1. yüzyılda yapıldığı bilinen Kaş Antik Tiyatrosu, 4000 kişilik kapasitesi ile milattan önce farklı etkinliklere insanların ne kadar önem verdiğinin önemli göstergelerinden biridir.

Zeytintaşı Mağarası

Serik ilçesinde bulunan mağara, doğanın farklı güzelliklerini görmek isteyenler için önemli bir alternatiftir. İlçe merkezinden 15 kilometre uzaklıkta yer alan mağaranın içerisindeki dikit ve sarkıtlar, görülmeye değer niteliktedir. 14 metre derinliğe sahip olan mağaranın doğal yapısı da, oldukça sıra dışı bir konumdadır.

Olimpos Antik Kenti

Antalya’da bulunan köklü tarihi dokulardan biri olan antik kent, milattan önce 2. Yüzyılda inşa edilmeye başlanmıştır. Kumluca’da bulunan antik kent içerisinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

Aspendos Antik Kenti

Serik ilçesinde bulunan antik kent, inşa edildiği dönemlerde bölgenin en önemli limon ve ticaret kenti olma özelliğini taşımıştır. İlçe merkezine 8 kilometre mesafede bulunan antik kent, özellikle yaz tatilini Antalya’da geçirmek isteyen yabancı turistlerin Antalya gezilecek yerler listesinde yer verdikleri tarihi alanlardan biridir.

Termessos Antik Kenti

Güllük dağı tepesindeki bir plato dağ kurulu olan antik kent, il merkezinden 30 kilometre uzaklıktadır. İçerisinde küçük çaplı birçok tarihi yapının yer aldığı antik kentte yapılan kazı çalışmaları sonrasında da, birçok tarihi eser bulunmuştur.

Side Antik Tiyatrosu

17000 kişilik kapasitesi ile Roma döneminden kalma tiyatrolardan biri olan antik tiyatro, Side Antik Kenti sınırları içerisindedir. Muhteşem yapısıyla görenleri kendine hayran bırakan antik tiyatro, özellikle köprü tarihe sahip yapılara meraklı olanların ilgisini çekmektedir.

Karatay Medresesi

Şehir merkezinde Kaleiçi bölgesinde yer alan medrese, 1250 senesinde yaptırılmış önemli Selçuklu eserlerinden biridir. Doğal yapısını koruyarak günümüze kadar gelen medreseye, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken yerler arasındadır.

Antalya Müzesi

İçerisinde 25 binin üzerinde tarihi eser bulunan Antalya müzesi, 1922 senesinde kurulmuştur. Birçok lahit, anıt mezar, hayvan figürleriyle bezeli kaya heykelleri ve yazılı belgelerin sergilendiği müze, kısa sürede farklı kültürlere ait eserleri bir arada görebileceğiniz bir yerdir.

Alanya Kalesi

Alanya merkezde bulunan tarihi kale, Antalya gezilecek yerler listesinde, muhteşem güzelliği ile yer almaktadır. 140 burcu bulunan tarihi kalenin, 83 kulesi bulunmaktadır. 13. Yüzyılda yaptırılan kale, Alanya’nın en sembol yapılarından biridir.

Yivli Minareli Camii

Antalya il merkezinde Kaleiçi bölgesinde bulunan yivli minareli cami, Antalya’da yaptırılan ilk İslam eserlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır.

Antalya’nın birçok noktasından görülen minaresiyle şehrin dokusuna ayrı bir anlam katan Yivli Minareli Camii, tarihi yapılara meraklı olanların Antalya gezi rehberi listesinde yer almasını tavsiye ettiğimiz yapılar arasındadır.

Demre Kuş Cenneti

Demre ilçesi sınırlarında bulunan kuş cenneti içerisinde, 149 farklı türden kuş bulunduğu bilinmektedir. Bu kuşlar arasında nesli tükenmekte olan türlerinde olması, kuş gözlemcileri için bu kuş cennetini daha çekici hale getirmektedir.

Patara Antik Kenti

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan antik kent, milattan önceki 7. Yüzyılda yerleşim yeri olarak inşa edilmiştir. Antik kentinin inşa edildiği tarih dikkate alındığında, burada bulunan yapıların fantastik bir mimariye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Sapadere Kanyonu

Alanya ilçesinde bulunan kanyon, Antalya’nın en güzel doğal güzelliklerinden bellidir. 400 metreyi bulan yüksekliği ve 750 metre uzunluğuyla muhteşem bir görsel şölen sunan kanyon, Alanya merkezden 40 kilometre uzaklıktadır.

Beydağları Milli Parkı

Kemer ilçesi sınırlarında bulunan milli park, 1972 yılı itibarıyla koruma altına alınmıştır. İçerisinde birkaç plaj ve tarihi yapının da bulunduğu milli park, Antalya gezilecek yerler arasında ilgi gören noktalardan biridir.

Manavgat Şelalesi

Adından da anlaşılacağı gibi Manavgat ilçesinde yer alan şelale, kendini doğanın kalbinde huzur bulmak isteyen misafirlerine sunmaktadır. İl merkezinden 80 kilometre mesafede bulunan şelale, Manavgat çayı üzerindedir.

Side Antik Kenti

Tarihi milattan önceki 7. Yüzyıla dayanan antik kent, Side ilçesinde bulunmaktadır. Antik kent içerisinde bulunan tapınak ve farklı yapılar, mimari özellikleri ile öne çıkmaktadır.

Side Apollon Tapınağı Roma döneminden kalma bir tapınak olan Apollon Tapınağı, turistler için şehirdeki önemli cazibe merkezlerinden biridir.

Antalya Plajları

Genel yapısı itibariyle temizliği ve masmavi deniziyle dünya genelinde üne sahip Antalya plajlarının bir kısmını, sizler için listeledik. Antalya’ya gitmişken bir kısmı mavi bayrak ödüllü bu harika plajlarda, denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Alanya Doğu Plajı
 • Lara Plajı
 • Damlataş Plajı
 • Portakal Plajı
 • Konyaaltı Plajı
 • Kleopatra Plajı
 • Phaselis Plajı
 • Büyük Çakıl Plajı
 • Boğaz Plajı
 • Mermerli Plajı
 • Ulaş Plajı

Gibi birçok plaj Antalya gezilecek yerler listemizde, yaz aylarında deniz ve güneşin tadını çıkarmak isteyenlere tavsiye edebileceğimiz plajlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu