Kayseri’de Gezilecek Tarihi, Doğal ve Turistlik Yerler 2023

Her adımda tarihin fışkırdığı Kayseri, özellikle kent merkezinde her 100 metrelik mesafede Selçuklu ve Osmanlı dönemi eserlerini görebileceğiniz İç Anadolu’nun kadim şehirlerinden biridir. Kayseri gezilecek yerler arasında tarihi yapıların yanı sıra, Yahyalı şelalesi, Sultan Sazlığı kuş cenneti, Ali Dağı ve Erciyes Dağı gibi birçok doğal güzellikte bulabilirsiniz.

Mantı, pastırma ve sucuğun oldukça meşhur olduğu ve damağınızda en güzel tatları bırakacak usullerle yapıldığı Kayseri, sıcakkanlı insanıyla da sizi kendisine hayran bırakacaktır.

Kara Mustafa Paşa Külliyesi

Şehir merkezinden yaklaşık 43 km uzaklıkta bulunan İncesu ilçesi sınırlarındaki külliye, 1660 yılında yaptırılmıştır. Külliye içerisinde bulunan hamam, medrese ve camii, önemli ölçüde orijinal haliyle günümüze kadar gelmiştir.

Kayseri Kalesi

Tam olarak kent merkezinde bulunan Kayseri Kalesi, Kayseri Cumhuriyet Meydanı’na ayrı bir mistik hava katmaktadır. 18 burçlu tarihi kale, Bizans İmparatorluğu döneminde yaptırılmıştır. 8 yıl önce başlayan yeni restorasyon çalışmaları 2019 yılında tamamlanmış olup, kale içerisi kültür merkezi haline dönüştürülmüştür.

Kayseri gezi rehberi listelerinde gezginlerin vazgeçilmez alanlarından biri olan Kayseri Kalesi, Selçuklu ve Osmanlı zamanlarına da önemli bir savunma merkezi konumunda yer almıştır.

Erciyes Dağı ve Kayak Merkezi

Kayseri’nin simgesi Erciyes Dağı, dağcılık sporları için ülkemizdeki en elverişli yerlerden biridir. Zirveye yakın bir mesafeden Tekir Yaylasına doğru uzun ve modern bir kayak pistine sahip olan Erciyes, Kayseri gezilecek yerler arasında en fazla tercih edilen yerler arasındadır.

Ali Dağı

Yamaç paraşütü için son derece elverişli olan dağ, eteklerinde bulunan mesire alanları ve yer altı şehirleri ile Kayseri’nin gözde yerleri arasındadır. Ali Dağı il merkezinden 12 kilometre uzaklıktaki, Talas ilçesinde bulunmaktadır.

Ermeni Kilisesi

1663 senesinde yaptırılan kilise, çeşitli dönemlerde farklı tadilatlar görmüştür. Şehir meydanına yakın bir mesafede bulunan tarihi kilise, önemli bir tadilattan geçerek günümüzdeki görüntüsüne kavuşmuştur.

Hunat Hatun Külliyesi

Kayseri’de gezilecek yerler arasında Cumhuriyet Meydanında bulunan külliye, camii, hamam ve medreseden oluşmaktadır. Medrese içerisinde kafe ve hediyelik eşya bulunurken, hamam ve camii ise amacına uygun olarak hizmet vermektedir. Hunat Hatun Külliyesi, Kayseri Kalesine 50 metre mesafededir.

Gevher Nesibe Tıp Müzesi

Şehir merkezindeki tıp müzesi, Selçuklu hükümdarının hasta kız kardeşi Gevher Nesibe Hatun tarafından yaptırılmıştır.

Kendi amansız hastalığına çare arayan Gevher Nesibe Sultan, başka insanların tedavi olabilmeleri için burayı yaptırmış olup burası günümüzde tıp tarihi müzesi olarak hizmet vermektedir. Tarihi müzeyi, il merkezindeki Almer AVM arkasındaki Mimar Sinan Parkı içerisinde bulabilirsiniz.

Hacı Kılıç Medresesi

Şehrin sosyal caddelerinden biri olan İstasyon Caddesi üzerinde bulunan medrese, şehir merkezinde bulunmaktadır. Günümüzde camii olarak hizmet veren medrese, diğer bölümleri tamamen yok olmuş bir külliyenin parçasıdır.

Sahabiye Medresesi

Kent merkezinde bulunan medrese, Kayseri gezi rehberi listenizde yer vermeniz gereken tarihi yapılar arasındadır. Cumhuriyet Meydanı konumundaki bu Selçuklu eseri, taç mahal girişindeki muhteşem işçilikle dikkat çekmektedir. 1267 senesinde inşa edilen yapı, şuanda kitapçılar ve bir kafenin hizmet verdiği sosyal bir alandır.

Sultan Sazlığı

Ülkemizin en önemli kuş cennetlerinden biri olan Sultan Sazlığı, kuş gözlemcilerinin Kayseri gezilecek yerler listesindeki önemli merkezlerden biridir.

Şehir merkezinden 70 km uzaklıkta bulunan kuş cennetinde, 300’ün üzerinde farklı kuş türü ve binlerce kuş bulunmaktadır. Ülkemizin 2. Büyük kuş cenneti olan Sultan Sazlığı, doğa fotoğrafçılarının da ilgi gösterdiği alanlardan biridir.

Kayseri Cumhuriyet Meydanı

Kayseri cumhuriyet meydanı üzerinde bulunan tarihi yapıların bir kısmına ayrı ayrı yer vermiş olsak da, Kayseri meydanına ayrı bir yer açmak gerekir.

Sahabiye Medresesi, Kayseri Kalesi, Hunat Hatun Külliyesi, Bürüngüz Camii, Atatürk Heykeli, Kapalı Çarşı, Kazancılar Çarşısı, tarihi saat kulesi gibi birçok tarihi yapının dip dibe olduğu meydan, Türkiye’nin en modern meydanlarından biridir.

Diğer Kayseri’de Gezilecek Yerler

 • Döner Kümbet
 • Kurşunlu camii
 • Adios Prokopis Kilisesi
 • Ahi Evran Müzesi
 • Şahruh Köprüsü
 • Gülük Camii
 • Kayseri Saat Kulesi
 • Kayseri Lisesi
 • Bürüngüz Camii
 • Soğanlı Harabeleri
 • Kapalı Çarşı
 • Yaman Dede Camii
 • Kayseri Arkeoloji Müzesi
 • Yahyalı Şelalesi
 • Şeker Gölü

Bunların dışında, Kayseri gezilecek yerler listesine dahil edilebilecek irili ufaklı pek çok alan bulunmaktadır. Özellikle bir açık hava müzesini andıran şehir merkezinde tarihi yerleri gezerken, pastırma sucuk satan yerlerden sucuk ekmek yemenizi, bir mantıcıya girerek damaklarda muhteşem bir tat bırakan Kayseri mantısını tatmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu