Adana’da Gezilecek Yerler Kültür, Tarihi ve Yeme İçme 2023

Akdeniz bölgesinin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Adana gezilecek yerler bakımından, doğal güzellikleri tarihi ve kültürel yapısıyla zengin illerimizden biridir.

Her bir yanı tarih fışkıran kadim şehir Adana, doğal güzellikleri ile de ayrıca dikkat çekmektedir. Tüm bunların yanı sıra farklı bir mutfak kültürüne sahip olan Adana, özellikle kebapları ile öne çıkmaktadır.

Şar Antik Kenti

Tufanbeyli ilçesi sınırlarında bulunan antik kent, Roma döneminden kalma tarihi kalıntıları ile dikkat çekmektedir. Antik kent içerisinde yapılan kazı çalışmalarında, güzelce tarihi eser bulunmuştur. Antik kent içerisindeki amfi tiyatro, buranın en fazla ilgi gören özelliklerinden biridir.

Bebekli kilise

Meryem Ana’nın tahsil edildiği 2,5 metre boyundaki tunç heykel ile birlikte daha çok yabancı turistlerin ziyaret ettiği kilise, tarihi yapılara meraklı olanların Adana gezilecek yerler listesinde yer verdiği yapılardan biridir. Yapımına 1880 yılında başlanan tarihi kilisenin, 1890 yılında tamamlandığı bilinmektedir.

Varda Köprüsü

Karaisalı ilçesi sınırlarında bulunan tarihi köprü, 1912 yılında alman mühendisler tarafından yapılmıştır. Bu nedenle bu köprü aynı zamanda, alman köprüsü ismi ile de anılır. Toplam 99 metre yükseklikte ve 200 metre uzunlukta olan tarihi köprü, Adana gezi rehberi listenizde diğer vermenizi tavsiye ettiğimiz yapılar arasındadır.

Adana Büyük Saat Kulesi

Seyhan ilçesinde bulunan saat kulesi, şehrin en simge yapılarından biridir. Ziya paşa döneminde yapımına başlanan tarihi saat kulesi, ancak 1882 yılında bitirilmiştir. Saat kulesinin ilginç özelliklerinden biri ise, 32 metre yüksekliğinin dışında 35 metrede temel derinliğine sahip olmasıdır.

Anavarza Antik Kenti

Kozan ilçesi sınırlarında bulunan antik kent, Roma döneminden önce yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Roma döneminde ise bu yerleşim yerinin, en parlak dönemlerinden birini yaşadığı bilinmektedir.

Adana Arkeoloji Müzesi

Başta Adana’da gün yüzüne çıkarılan arkeolojik eserler olmak üzere, Adana çevresinde yapılan kazılar sonucunda bulunan tarihi eserlerin de sergilendiği bir müzedir. 1928 yılından beri aynı binada hizmetlerin arkeoloji müzesi, farklı birçok sergi alanından oluşmaktadır.

Müze içerisinde geçmiş birçok medeniyete ait önemli tarihi eserlerin bulunması nedeniyle, gezginlerin Adana gezilecek yerler listesinde bu müzeye yer vermesine neden olmaktadır.

Adana Kalesi

Seyhan ilçesinde bulunan kale, günümüze kadar birçok önemli özelliğini yitirmiş olsa da kale soruları büyük oranda orijinal yapısını koruyarak bugüne kadar gelmiştir. Hangi dönemde yapıldığına dair net bilgi bulunmayan kalenin, 781 yılında detaylı bir tadilattan geçtiği bilinmektedir.

Adana Ulu Camii

Seyhan ilçesinde bulunan ulu camii, 16. Yüzyılda yaptırılmıştır. Sabancı Merkez Camii yapılmadan önce şehrin en büyük cami olma özelliğini taşıyan tarihi cami, halen ibadete açık olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Ceyhan Nehri

Çukurova’nın su ihtiyacını karşılayan Ceyhan nehri çevresi, özellikle yaz aylarında yoğun kalabalığın olduğu noktalardan biridir. Toplam uzunluğu 509 kilometre olan Ceyhan nehri, yaz aylarında Adana’ya gelenlerin Adana gezilecek yerler listesinde yer verdikleri alanlardan biridir.

Taşköprü

Yine Seyhan ilçesinde bulunan tarihi Taşköprü, Adana’da gezilecek yerler arasında muhteşem görkemiyle tercih edilen yapılardan biridir. Yüreğir ve Seyhan ilçelerini birbirine bağlayan tarihi köprü, şu an 14 su gözüyle hizmet veriyor olsa da, köprünün orijinal hali 21 su gözüne sahiptir.

Adana’da gezilecek yerler, listemizin dışında oldukça kalabalık bir liste oluşturacak kadar çok olsa da, listemizde sadece insanların daha fazla ilgi gösterdiği yerlere yer verdik. Adana’ya gittiğinizde mutlaka birkaç öğün için, Adana’nın yöresel lezzetlerini tatmanızı özellikle tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu