Yurtdışında Ücretsiz Üniversite Okuyabileceğiniz Ülkeler 2023

Yurtdışında ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler hangileridir? Hangi şartlar aranmaktadır? Hep birlikte görelim. Herkesin sıkça sorduğu acaba hangi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınır sorusunu yanıtlayalım. İşte o ülkeler;

Birçok öğrenci yurtdışında üniversite okumanın hayalini kuruyor. Aslında dünyanın önde gelen ve popüler üniversitelerinde eğitim almak için sadece birkaç prosedüre ihtiyaç duyuluyor. Hatta birçok Avrupa ülkesi üniversite öğrencilerine ücretsiz eğitim veriyor. Hal böyle olunca çoğu öğrenci yurtdışındaki üniversitelerde hem okumak hem de çalışmak için üniversitelere başvuru yapıyor. 

Finlandiya

Finlandiya Avrupa ülkeleri arasında en kaliteli eğitim veren ülkelerde ilk sıralarda yer alıyor. Buradaki üniversitelerin tamamı ücretsiz eğitim olanağı sunuyor. Finlandiya eğitim alanında yaptığı birçok reform ile Avrupa’da örnek teşkil ediyor.

Finlandiya’da ücretsiz üniversite eğitimi alabilmek için Fince ya da İsveççe eğitimi şartı aranıyor Bu dillerden yılda 2 kez sınava tabi tutuluyorsunuz. Ayrıca LYS’de baraj puanını geçmeniz gerekiyor. Üniversitelere kayıt aşamasında sözlü mülakat şartı var. Bununla birlikte liseden iyi bir dereceyle mezuniyet şartı da Finlandiya üniversitelerinin olmazda olmaz şartları arasında yer alıyor.

Norveç

Norveç ücretsiz üniversite eğitimi için aynı Finlandiya gibi biraz ağır şartlara sahip kuzey ülkelerinden biridir. Kaliteli bir eğitim verdiğinden dolayı üniversiteye giriş koşullarını sıkı tutuyor. Norveç’te ücretsiz üniversite eğitimi alabilmek için öncelikle puanı iyi bir lise diploması ve Türkiye’de 1 yıl lisans eğitimi almanız gerekiyor.

Burada İngilizce lisan eğitim programları Norveççe ’ye nazaran daha azdır. Eğer Norveççe bilmiyorsanız 1 yıl dil eğitimi almanız gerekiyor.

Yunanistan

Komşumuz Yunanistan yurtdışından öğrenci ağırlayan en misafirperver ülkelerden biridir. Öğrencileri maddiyat konusunda zora sokacak hiçbir şart aramıyor. Üniversite harcı, kitap ücreti, yemekhane ücreti gibi birçok şeyde para talep etmiyor.

Yunanistan ücretsiz üniversite eğitimi için başvuru esnasında lise diploması ve denklik sorunu yaşamamak için LYS barajını geçme şartı arıyor. Yunanistan’da dil eğitimi almak istiyorsanız 1 sene Yunanca hazırlık okumalı ve yeterli derecede dil sertifikasına sahip olmalısınız.

Almanya

Yurtdışında ücretsiz üniversite okumak için Almanya ülkesi mükemmel bir seçenektir. Hem kaliteli eğitimi hem de Avrupa’da ilk sıralarda yer alan üniversiteleri ile öğrencileri hem eğitim hem de sosyal alanda hayata hazırlamaktadır. Almanya’daki üniversiteler genellikle devlet desteklidir. Bu nedenle Almanya’da çoğu üniversite ücretsizdir. Ücretli olanlarda ise sadece yıllık 200-300 Euro arası üniversite harcı talep edilmektedir.

Almanya’da ücretsiz üniversite okuyabilmek için lise diploması, niyet mektubu, LYS barajını geçmek gerekmektedir. Bunların dışında Almanca bilmiyorsanız 1 yıllık hazırlık sınıfı okumak şartı vardır. Almanca biliyorsanız bu dili çok iyi bildiğinize dair dil sertifikası ibraz etmeniz yeterlidir.

Çek Cumhuriyeti (Çekya)

Çek Cumhuriyeti’nde eğitim dili Çekçe olan lisans bölümlerinde okul ücreti alınmamaktadır. Sadece ilk yıl hazırlık bölümü için ücret talep edilmektedir. Eğer İngilizce eğitimi olan bir lisans bölümüne kayıt yaptırmak istiyorsanız bu bölümlerin harç ücretleri 2000-10.000 Euro arası değişkenlik göstermektedir.

Çek Cumhuriyeti üniversitesine kayıt olmak için Türkiye’de üniversite sınavına girmenize gerek yoktur. Sadece liseden mezun olmanız yeterlidir. Öğrenciler lise diploma notu ile buradaki üniversitelere başvuru yapabilirler. Buna ek olarak ön başvuruda öğrenciler sözlü mülakata tabi tutulurlar.

Avusturya

Yurtdışında ücretsiz üniversite eğitim fırsatı sunan diğer ülkelerden biri Avusturya’dır. Avusturya üniversitelerine başvuru Eylül ayında sona ermektedir. Ancak bu durum Almanca bilgisi oldukça yüksek öğrenciler için geçerlidir. Almanca bilgisi olmayan öğrenciler yoğun bir eğitim programına tabi tutulduktan sonra bir lisans bölümüne kayıt yaptırabilirler.

Avusturya ücretsiz eğitim için Türkiye’de bir üniversitedeki fakülteye kabul edilmiş olmak gerekir. Aksi takdirde Avusturya’da ücretsiz eğitim alamazsınız. Ayrıca lise diploma notunun 80 ve üzeri olması gerekmektedir. Avusturya’daki üniversitelere yıllık harç yatırılması şartı aranmaktadır. Bu harç 1000-1500 Euro arasında değişmektedir.

Fransa

Fransa ücretsiz üniversite eğitimi veren devlet destekli üniversiteler arasında yer alıyor. Fransa’da lise diploması ve eğitim dilini Fransızca seçenler için bazı ülkelerde olduğu gibi 1 yıllık hazırlık bitirme şartı aranıyor. Devlet destekli olan üniversitelere kayıt esnasında yıllık harç ücreti dışında başka bir ücret ödenmiyor. Bunun haricinde 250 Euro sağlık sigortası ödenmesi gerekiyor.

İsveç

Yurtdışında ücretsiz üniversite okumak için hangi üniversiteyi tercih etmeliyim diyorsanız güçlü ekonomisi ve eğitimdeki fırsat eşitliği ile İsveç yerinde bir tercih olacaktır. İsveç’te üniversiteye kayıt için İngilizce yeterlilik belgesi, lise diploması ve LYS’de barajı geçmiş olma şartı aranıyor. Ayrıca İsveç’te Matematiğe ayrıca bir önem veriliyor. Özellikle Matematikle alakalı bir lisans bölümünde okuyacaksanız Matematik derecenizi ölçmek için sınava tabi tutuluyorsunuz.

İspanya

Türkiye’deki öğrencilerin üniversite okumak için en çok tercih ettikleri ülkeler arasında İspanya yer alıyor. İspanyolcanın dünya çapında geçerli bir dil olması ve İspanya’nın çok geniş bir kültüre sahip olması bu ülkeyi eğitim açısından cazip kılıyor. İspanya’daki lisans programlarına başvuru için yetkin bir İspanyolca bilgisi, lise diploması ve denklik sorunu yaşamamak için 1 yıl İspanya’da ikamet ediyor olmak şartı aranıyor.

İzlanda

İzlanda’daki devlet üniversiteleri üniversite öğrenimi için herhangi bir ücret almıyor. Ancak buradaki üniversitelerin çoğunun eğitim dili İzlandaca olduğu için bu dili öğrenme şartı aranıyor. İngilizce eğitim veren çok az sayıda lisans fakültesi yer alıyor. Bu nedenler üniversiteye başvurmak için iyi derecede eğitim diline hakim olmak gerekiyor. Bu dili öğrenmek için isterseniz kurs programını isterseniz de 1 yıllık hazırlık programını tercih edebiliyorsunuz.

Polonya

Polonya’da, AB/AEA üye ülkelerinden devlet Yüksek Öğrenim Kurumlarında (HEI) tam zamanlı eğitim gören öğrenciler öğrenim ücreti ödemiyorlar. Polonya ayrıca yaşam maliyetinin düşük olmasında dolayı üniversite eğitimi açısından popüler gösteriliyor.

Polonya üniversitelerinde 800’den fazla İngilizce eğitim veren lisans programı bulunuyor. Yani iyi derecede İngilizce biliyorsanız ve lise diplomanız varsa Polonya’daki üniversitelere ücretsiz olarak kaydınızı yaptırabiliyorsunuz.

Macaristan

Avrupa’nın en iyi turistik destinasyonları arasında yer alan Macaristan yurtdışındaki eğitim görmek isteyenler için popüler bir ülkedir. Ayrıca Macaristan’da yaşam maliyetlerinin diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça düşük olması öğrenim için tercih ediliyor. Macaristan kendi dilinin haricinde Fransızca, Almanca, Rusça, İngilizce dillerine ait birçok lisans eğitimi veriyor.

Macaristan’daki üniversitelere başvuru esnasında istenen belgeler arasında lise diploması, denklik belgesi, iyi bir not ortalaması ve Türkiye’deki herhangi bir üniversiteyi kazanma şartı aranıyor. İstiyorsanız dil eğitimi için 1 yıllık ücret karşılığında hazırlık okuyabiliyorsunuz.

Slovenya

Orta Avrupa’da bulunan Slovenya AB üye devletlerinin yanı sıra Karadağ, Bosna Hersek, Kosova, Makedonya ve Sırbistan Cumhuriyeti vatandaşlığı olan öğrencilere ücretsiz üniversite eğitimi hakkı sunuyor. İngilizce ve ülkenin diline ait birçok lisans programı bulunan Slovenya’nın İngilizce diline ait genellikle İşletme ve Turizm programları bulunuyor. Fizik, bilgisayar bilimi ve matematik gibi bazı lisans programları da İngilizce eğitim veriyor.

Slovenya’da ücretsiz olarak bir üniversiteye kayıt olmak için lise diploması, genel not ortalamasının 80 ve üzeri olması, dil sertifikası gibi belgeler isteniyor. Bunun yanında Slovence dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için de dil eğitimi alabilecekleri devlet onaylı okullar bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu