En İyi Mimariye Sahip 8 Saat Kulesi

Bir şehrin sembolü ve mimarisinin ne derece iyi olduğunu gösteren en önemli yapılardan biri de saat kulesidir.

Saat kulesi şehrin mimarisini, kültürünü ve tarihini yansıtan önemli eserlerden biridir. Genelde şehirlerin meydanlarında bulunan ve kişilerin ilgilerini yüksek düzeyde çeken saat kuleleri bazı şehirlerde ise resmen mimari harikası olarak tasarlanmıştır. En iyi mimariye sahip saat kuleleri dünyanın çeşitli yerlerinde bulunmaktadır.

En Güzel Saat Kuleleri Hangi Şehirdedir?

İzmir Saat Kulesi

Ülkemizin özellikle yaz tatili denince akla ilk gelen ve en çok sevilen şehirlerinden biri olan İzmir’de Konak Meydanı’nda şehrin adeta sembolü olan Saat Kulesi bulunmaktadır. İzmir’i ziyaret eden kişilerin mutlaka görmeden dönmedikleri yapının tarihi 1901’e dayanmaktadır. Aman İmparatoru II. Wilhelm’in II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılında tebrik amacıyla yaptırdığı yapı mimarisini ilk günkü gibi korumaktadır.

Spasskaya Kulesi

Rusya’nın Moskowa şehrinde bulunan bu kule, heybetli yapısı ve görkemli mimarisi ile turistlerin ilgisini fazlaca çekmektedir. Kızıl Meydan’ın başında bulunan ve 1491 yılında mimar Pietro Antonio tarafından yaptırılan Spasskaya Kulesi dünyanın en güzel saat kuleleri arasında bulunmaktadır.

Sultan Abdul Samad Binası Saat Kulesi

Malezya’da, başkent Kuala Lumpur’da bulunan Sultan Abdul Samad Binası Saat Kulesi, İngiliz esintileri taşıyan mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakacak nitelikte tasarlanmıştır. Altın kırmızısı kubbesi ile şehrin diğer mimarilerinden ayrılan bu saat kulesi 42 metre uzunluğuna sahiptir. Kuala Lumpur denince akla ilk gelen yapıların başında gelmektedir ve yapımı 1897 yılında tamamlanmıştır.

Chiang Rai Saat Kulesi

Tayland’da turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden biri olan Chiang Rai bölgesinde bulunan Chianns Rai Saat Kulesi 14 metre yüksekliğine sahiptir. Henüz yeni bir yapı olan bu saat kulesinin yapımı 2008 yılında tamamlanmıştır. Renginin altın sarısı olması ve geceleri renkli ışıkların süslemesiyle şehrin en ünlü yapılarından biridir.

Zytglogge Kulesi

600 yıllık tarihiyle Bern’in adeta tamamlayıcı parçası olan Zytglogge Kulesi, özellikle turistlerin mutlaka görmek istediği saat kulelerinden biridir. Dünyada eşi benzeri bulunmayan bu saat kulesi günleri, ayları, burçları ve ayın farzlarını da gösterdiğinden oldukça heybetli ve ilgi çekicidir. Bern şehrinin merkezinde yer almaktadır. En ilgi çekici saat kuleleri arasında isminden söz etmek mümkündür.

Prag Astronomik Saat Kulesi

Prag’ta Old Town Meydanı’nın ortasında yer alan Prag Astronomik Saat Kulesi ilgi çekici özellikleriyle dünyada bulunan diğer saat kulelerinden ayrılmaktadır. Kesin bir bilgiye ulaşılmış olmasa da 1410 yılında tamamlandığı düşünülen bu saat kulesi aynı zamanda dünyanın en eski saat kulelerinden biri olma özelliğini de taşımaktadır.

Bu saat kulesinin üzerinde yer alan saatin içerisinde 12 burcu temsil eden şekiller yer almaktadır. Yoğun turist kalabalığının yanı sıra yerli halkın da sürekli ziyaret ettiği bu saat kulesi saat başı ortaya çıkan çeşitli animasyonlarıyla da oldukça ünlüdür.

Montreal Old Port Saat Kulesi

Kanada’nın en büyük şehirlerinden biri olan Montreal’de yer alan Montreal Old Port Saat Kulesi, ilk olarak 1922 de olmak üzere günümüzde hala ziyarete açıktır. 45 metre uzunluğa sahip olan bu saat kulesi I. Dünya Savaşı’nda hayatının kaybeden Kanadalı denizcilerin anısı için yapılan mimarisi oldukça kuvvetli eserlerden biridir. Görülmesi gereken saat kuleleri arasında yer almaktadır.

Münih Glockenspiel

Almanya’nın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Münih’te bulunmaktadır. 85 metrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun saat kulelerinden biri olan Münih Glockenspiel Saat Kulesi Georg Hauberriesser’in tasarımıdır. Mart ve Ekim ayları arasında gün içinde belirli saatlerde 12 dakikalık müzik dinletisiyle şehrin en önemli yapılarından biri olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu