Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Şartları ve Faiz Oranları 2023

Tarımda belli bir aşamaya gelip tarım alanlarında aktif hale getirmek amacıyla devletin uygulamış olduğu bazı projeler vardır. Bu projelere katkı anlamında Ziraat Bankası da kişilerin bütçelerine uygun faiz oranları ve oldukça uzun vadeye sahip kredi imkanları ile Çiftçilere destek vermektedir.

Ziraat Bankası’nın tarım alanında çiftçilere sağlamış olduğu bu faydalardan yararlanabilmek için kredi başvurusu yapılması lazımdır.

 • Bu kredi başvurusu için gereken evraklar ve yeni 2023 yılına ait güncellenmiş faiz oranlarını birazdan inceleyeceğiz.
 • Amaç ekonomik anlamda ülke çapında değerlendirilmemiş ama verimli olan toprakları verimli hale getirerek ekonomiyi canlandırmak ve işsizlik oranını daha da azaltmaktır.
 • Hem devletin hem de vatandaşların bu anlamda fayda görmüş olduğu bu Ziraat Bankası’nın da desteklediği çiftçilik kredisi geleceğe yönelik olarak oldukça iyi bir yatırımdır.

Çiftçilere Borç Yapılandırma İşlemi ve Başvuru Şartları 2023

Kişinin, çiftçilere yönelik olarak yapılan krediden faydalanabilmesinin şartları şunlardır:

 • Gerçek bir çiftçi unvanına sahip olması gerekir yani işi bilen biri olmalıdır.
 • Kişiye ait olan herhangi bir düzenli geliri ya da bir mal varlığının var olması lazım.
 • Özellikle daha çok ön planda tutulan ve kredi almasını daha kolay olduğu kişiler, sertifikalı olarak halihazırda üretim yapan ya da tohumculuk faaliyetleri ile ilgilenen çiftçilerdir

Tüm bu şartlar göz önünde bulundurularak yaşadığınız bölgedeki il ya da ilçe tarım müdürlüklerine giderek ya da Ziraat Bankası şubelerine bu anlamda ziyaret ederek başvuruda bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası Çiftçilere Yönelik Sunduğu Kredinin Faiz Oranları

Her geçen yıl değişen bu faiz oranları çiftçilerde standarttır ve normal faiz oranlarından daha düşük işlemektedir. Farklı alanlarda çiftçinin hem araç ve gereçlerini karşılayabilecek hem de tarım alanı olarak işlettiği bölgede de faydalanabileceği tarzda her türlü gereç için kredi imkanı sunulur.

Genel olarak bakıldığında bu sunulan kredilerin faizli olduğu bilinir. Sadece Ziraat Bankası’nın yapmış olduğu Genç Çiftçilere özel olarak faizsiz kredi imkanları mevcuttur. %5 ile 6 oranlarında faiz miktarları söz konusudur. Yine yapacağınız başvuruya göre de detaylı olarak bilgilendirme alabileceğiniz uzmanlar bulunmaktadır.

Ziraat Bankası’nın Çiftçilere Sunmuş Olduğu Kredi Çeşitleri

Tarım alanında aktif halde çalışabilecek kişilerin düşündüğü ve devletin de onlara destek verdiği bu işe girecek olan kişilerin öncelikle dikkat etmesi gereken Kredi alacağı bankadaki kredi oranlarıdır.

Ziraat Bankası çiftçilik kredisine baktığımızda uygun oranlarda faizler ve vade farkları ile hem destek sağlamakta hem de kişinin bütçesinde düşünmektedir. Bunu belirlerken de çiftçinin özellikle hasat dönemleri düşünülerek buna göre bir finansal çalışma yapılmaya dikkat edilmiştir.

Ziraat Bankası’nın Çiftçilere Sağladığı Kredi çeşitleri şunlardır:

 • Genç çiftçileri destekleyici ve onları tarıma yönlendirici genç Çiftçi Akademisi projesi için kredi imkanı
 • Sadece tarım alanları değil hayvancılık alanı içinde bir finansal çalışma olarak düzenlenmiş hayvancılık ve Su Ürünleri üzerine kredi imkanları
 • Tarımsal alanda mekanizasyon ölçekli kredi fırsatları

Ziraat Bankası Tarım Sigortası

Ziraat Bankası’nın özellikle çiftçiler için devletin de desteği ile vermiş olduğu kredinin yanı sıra bir de bu alanda çalışacak kişilere tarım sigortası da yapar. Bu da çiftçiye herhangi bir olumsuz şartla karşılaştığında devletin yardımını alabilmesini sağlayacak bir güvence sunmuş olur.

Çiftçi Kredilerinin Ortak Özellikleri

Devlet desteği ile Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu Çiftçi kredilerinin belli başlı ortak özellikleri vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Verilen tüm krediler 2 yıl boyunca geri ödemesiz bir şekilde çiftçiye sunulur.
 • Ziraat Bankası’nın Çiftçilere sunduğu kredilerin özel bir yapılandırması vardır. Ismi hasat ödemeli kredi olarak geçer ve yıllık olarak bakıldığında %5 ile 6 oranlarında bir faiz barındırır.

Çiftçi kredileri içerisinde özellik olarak barındırılan 2 yıllık geri ödeme zorunluluğu olmama sistemi şöyle bir açıklığı da barındırır. Eğer kişi işe başladığında istediği kârı ve istediği karın üzerinde bir miktar elde edilmemişse düzenli olarak ödemelerini bankaya devam eder.

Fakat kişi işe başladıktan sonra istenen kârı elde edememişse bu faydadan yararlanabilmektedir. Bu yönüyle mali olarak tarım çiftçisini de destekleyen bir özelliğe sahiptir.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredi İmkanları Borçlarında Erteleme Yapılabilir mi?

Ziraat Bankası’nın gönüllü olarak tarım alanlarında aktif olarak çalışmak isteyen kişilere sunmuş olduğu çiftçilik kredisini özellikle çiftçinin hasat dönemlerini dikkate alarak bir yapılandırma ve bir borçlandırma üstüne kurulu bir sistemi vardır.

Yalnız kişi bunun yanı sıra ödemiş olduğu kredi borçlarında geciktirme ve herhangi bir erteleme yapabilme hakkına da sahiptir. Bunun için çiftçinin şubelere götürmesi gereken bazı belgeler vardır;

 • Öncelikle çiftçi zor durumda olduğunu ve çalıştırdığı tarım alanlarından istenen verimi elde edemediğini ispatlamalıdır.
 • Sonrasında da bu ertelemenin sebepleri ve birkaç kişisel bilgi de barındıran bir dilekçeyi banka şubelerine götürüp başvuruda bulunması gerekir.
 • Bunun yanı sıra eğer kişinin tarım alanları herhangi bir doğal şartlardan dolayı zarara uğramışsa yine borçlarda ertelenme durumu söz konusu olabilmektedir.
 • Yine bunun herhangi bir afetten dolayı ödemelerini erteleyeceğine dair bir dilekçe ile bildirmesi gerekir.

Bu bildirmenin sonucunda komisyon aracılığı ile denetleme yapılır ve kişinin tüm borçları ve almış olduğu krediler 1 yıl süreyle daha da uzatılabilmektedir.

Tarım kredisini ertelenmesi ve süresinin uzatılmasının da yine belirli oranlara göre dağılımı vardır. Eğer tespitler niteliğinde kişinin çalıştırdığı tarım alanında %30’luk bir zarar söz konusu görülmüşse 12 aylık bir erteleme durumu olabilmektedir ve kişinin ödemeleri bir sonraki yılın başlangıcı ile devam eder.

Ziraat Bankası içinde pek çok ödeme kolaylığı ve düşük faiz oranları uzun vadeler barındıran tarım ve çiftçilik kredisi için de ayrıca tarımsal ekipmanların, sulama sistemlerinin ve herhangi bir hayvan alımının daha desteklenmesi için kredi vermektedir.

Ziraat Bankası’ndan Tarım Çalışanlarına Özel Eğitimler

Ziraat Bankası tarım alanında vermiş olduğu kredilerin yanı sıra bu kredileri değerlendirme anlamında Genç Çiftçi Akademisi adı altında bazı eğitimler vermektedir.

Tarım alanında daha bilgisi olmayan ve bu alanda yeni yeni bir şeyler yapmaya çalışan kişilere de bu eğitimler sayesinde bilgi verilmektedir.

Sadece devlet destekli tarım kredisi değil bunun yanında devlet, tarım alanında herhangi bir aktif çalışma sergileyecek kişilere de devlet destekli ödemeler ve hibeler de vermektedir.

Ziraat Bankası 2023 Çiftçilere Yönelik Kredi için Gerekli Evraklar

Ziraat Bankası’nın tarım alanında çalışacak ve bunun için kredi talep eden Çiftçilerden istediği başvuru evrakları şunlardır:

 • Tarımsal olarak işletici bölgenin teşvik belgesi
 • Vergi beyanı
 • Bu konuda yetkili olan kişinin noterden onaylanmış olan imzası
 • Çalıştırılan yerin 3 yıllık gelir tablosu ve bunun için bir ibraz belgesi
 • Çiftçiye ait olan bir belge
 • Tüzel kişilik sözleşmesi için hazırlanmış bir belge ve bunun aslı ve fotokopisi

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Borç Yapılandırma İşlemleri

Tarım alanlarının aktif bir şekilde kullanılması kapsamında sizlerin de Ziraat Bankaları şubelerine gelerek faydalandığınız kredi ve çiftçilik borçlarında bakanlar kurulunun vermiş olduğu karar ile indirimler ya da ertelemeler yapılmaktadır. Bu indirim ve ertelemeleri bakıldığında kişinin borçları 12 ay vade gibi bir süreyle ertelenebilmektedir.

Ayrıca kişinin ilk defa bu avantajdan faydalandığını da ilk yıla özel olarak faizde bir indirim söz konusudur ve 5 yıla kadar da vadelendirme yapılabilmektedir.

Bunun yanı sıra tarım alanında verimsizlik başlaması, herhangi bir doğal afet sıkıntısı yaşanması ya da satılan ürünün piyasasındaki fiyat düşüşleri gibi sebepler bulunuyorsa yine Çiftçilere bundan dolayı farklı imtiyazlar tanınmaktadır.

5 yıla kadar vade imkanı ve erteleme durumları söz konusu olan çiftçilik kredisi borçlandırma yapılandırması sürecini Ziraat bankalarını ziyaret ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu