Ağrı’da Gezilecek ve Görülecek Yerler 2023

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki önemli tarihi ve kültürel yapılara sahip olan Ağrı gezilecek yerler açısından, doğal güzellikleri ile de öne çıkan illerimizden biridir. Önemli bir kısmı dağlık alana sahip olan Ağrı ilimiz, 1927 yılında il statüsü kazanmıştır.

Keşişin Bahçesi

Kerem ile Aslı’nın aşk destanının yaşandığı yer olarak verilen Keşisin Bahçesi, Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesi sınırlarında olup, Doğubeyazıt’tan sadece 7 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Burayı ziyaret ederken, hemen yakınında bulunan Türkiye’nin en büyük tarihi saraylarından biri olan İshak Paşa Sarayı’nı da ziyaret edebilirsiniz. Keşişin bahçesinde gezinirken, kerem ile Aslı’nın aşkının maneviyatını hissedebilirsiniz.

Meya Mağaraları

Ağrı’da gezilecek yerler arasında tercih edebileceğiniz yerlerden biri de, Meya mağaraları olmalıdır. Diyadin ilçe merkezinden yaklaşık 15 kilometre mesafede bulunan mağaralar doğal yapılarıyla dikkat çekerken, çevresindeki tarihi kalıntılar da görülmeye değerdir.

Bu mağaralar içerisinde insan eliyle oluşturulmuş yaşam alanları ve tapınaklarda, oldukça dikkat çekicidir.

Beyazıt Eski Camii

Ağrı’daki en turistik yapılardan biri olan Beyazıt Eski Camii, Ağrı gezilecek yerler listenizde yer vermenizi tavsiye ettiğimiz tarih kokan yerlerden biridir. Caminin kesin olmamakla birlikte Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırıldığına dair işaretlerin olması, caminin daha fazla ilgi görmesine neden olmaktadır.

1688 yılında tamirat gören tarihi cami, günümüzde hala ibadet için hizmet vermektedir.

Ağrı Dağı

Ülkemizin en yüksek dağı olma özelliğini taşıyan Ağrı dağı, şehre gelenlerin Ağrı gezi rehberi listesinde çoğunlukla yer verdiği doğal güzelliklerden biridir. Özellikle daha tırmanışına meraklı olanların doğrudan ziyaret ettiği Ağrı Dağı’nda, Türkiye’nin en büyük buzulu da bulunmaktadır.

Hem doğal güzelliği ile hem de dağcılık sporlarına elverişli olması nedeniyle, Ağrı dağı gezip görebileceğiniz yerler arasındadır.

Diyadin Kaplıcaları

Adından da anlaşıldığı üzere Ağrı’nın Diyadin ilçesinde bulunan kaplıcalar, ilçe merkezine 5 kilometrelik kısa bir mesafede bulunmaktadır. Cilt hastalıkları, kireçlenme, kemik ve romatizma rahatsızlıkları gibi farklı birçok rahatsızlığa iyi geldiği bilinen Diyadin kaplıcaları, Ağrı’nın sağlık turizmi için önemli merkezleri arasında yer almaktadır.

Ahmet Hani Türbesi

Doğubeyazıt ilçe merkezinden 8 kilometre uzaklıkta bulunan Ahmet Hani Türbesi, daha çok bölge halkının ziyaret ettiği yerlerden biridir. Türbenin İshak Paşa Sarayı yakınlarında olması, burayı daha fazla insanın ziyaret etmesini sağlamaktadır.

Nuh’un Gemisi

Nuh tufanından sonra Ağrı Dağı’na oturduğu tahmin edilen Nuh’un Gemisi, farklı inançlara mensup insanların ilgi gösterdiği yerlerden biridir. Ağrı Dağı’nın karşısında bulunan Üzengili ve Telçeker köyleri arasında kalan Nuh’un Gemisi, bir siluet şeklinde olup, bölgenin en fazla turist çeken yerleri arasındadır.

İshak Paşa Sarayı

Ağrı gezilecek yerler denildiğinde akla ilk gelenlerden biri olan, Osmanlı’dan günümüze kadar Ağrı tarihine şahitlik etmiş önemli tarihi yapılardan biridir. Osmanlı döneminde yaptırılan saraylar arasında, İstanbul’da bulunan Topkapı sarayının ardından en büyük 2. Saray İshak Paşa Sarayı’dır.

Doğubeyazıt Kalesi

Doğubeyazıt ilçe sınırlarında merkezden 7 kilometre mesafede ki Doğubeyazıt Kalesi, Ağrı gezi rehberi listenizde yer alması gereken yerler arasındadır. Urartular döneminden kalma kalenin sarp kayalıkların üzerindeki görünümü, kaleye muhteşem bir görsellik katmaktadır.

Ağrı Meteor Çukuru

Dünyadaki en büyük meteor çukurları listesinde ikinci sırada yer alan bu çukur, 1892 senesinde buraya düşen bir göktaşı sebebiyle oluşmuştur.

Daha çok bilimsel araştırmalar için Ağrı gezilecek yerler listesinde yer verilen çukur, yabancı turistler tarafından da ilgi gören bir alandır. Meteor çukuru, Gürbulak Sınır Kapası ve Sarı Çavuş Köyü arasında, Doğubeyazıt sınırlarında yer almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu