Yapı Kredi EFT Saatleri, Ücretleri, Limitleri ve İptali 2023

Türkiye’nin en büyük özel bankalarından biri olan Yapı kredi bankası, pek çok müşterinin cazip eft ve havale fiyatları nedeniyle tercih ettiği bankalardan biridir. Bildiğiniz üzere, Eft bankalar arası elektronik fon transferi olarak adlandırılmaktadır.

Bir bankadan başka bir banka hesabına para göndermek istediğiniz zaman eft yapmış olursunuz. Yapı Kredi bankasının bir başka hesabına yine Yapı Kredi üzerinden eft gönderdiğinizde ise, havale yapmış olursunuz.

Eft hesaba hemen geçmez iken, havale ise hemen hesaba geçebilmektedir. Peki Yapı kredi eft saatleri ve ücreti nedir? 2023 yılında Yapı kredi bankası eft ve havale işlemleri hangi saatlerde yapılıyor ve ücretler ne durumda?

Yapı Kredi Eft Saatleri ve Sorgulama 2023

Bildiğiniz üzere bankaların eft saatleri genel olarak mesai saatleri olmaktadır. Yapıkredi bankasının da eft işlemleri için sunmuş olduğu özel saatler, hafta içi 5 gün 09.00 ile 16.45 saatleri arasındadır. Bu saatler dışında veya haftasonu da eft emri gönderebilirsiniz, ancak karşı alıcı hesaba geçmesi bir sonraki iş gününde olmaktadır.

Yani pazartesi saat 16.00’da gönderilen eft emri, 16.10, 16,15 gibi gerçekleşirken, 18.00’de gönderilen eft emrinin gerçekleşmesi ertesi gün 09.00’Da oluyor. Eğer o gün resmi tatil ise bir sonraki iş gününde alıcı hesaba aktarılabilmektedir.

Yapıkredi üzerinden yaptığınız bir eft işlemini sorgulamak için, öncelikle  müşteri temsilcisiyle irtibata geçip, eft emri vermiş olduğunuz gönderici hesabın Iban numarasını ve gerekirse alıcı hesabın Iban numarasını vermeniz gerekiyor.

Bu işlemden sonra müşteri temsilcisi verilen emri kontrol ediyor ve eft hesaba ulaşmış ise size bildirim gönderiliyor ulaşmamışsa ve bir sıkıntı varsa yardımcı oluyorlar, ancak sorun kendi bankaları ile ilgili değilse sizi alıcı bankaya yönlendiriyorlar.

Yapı Kredi Eft Limiti ve Ücreti

Her bankanın, kendi müşterilerinin hesaplarını korumak için eft işlemlerine limit getirme hakkı vardır. Bu özellik sayesinde, banka hesap bilgileriniz paylaşıldığında sadece maksimum limit kadar harcama yapabiliyorlar veya eft ve havale işlemleri gerçekleştirebiliyorlar.

Yapıkredi bankasının sunmuş olduğu eft limiti, mesai saatleri içerisinde 16,45’e kadar 300 bin Türk Lirası iken, 16,45’den sonra yapılan geç eft işlemi için sunulan toplam limit 50 bin Türk Lirasıdır.

Yapıkredi Eft İptal Etme

Yapıkredi gönderici banka olarak yapmış olduğunuz eft işlemlerinin iptali için eft hesaba ulaşmadan müşteri temsilcisi ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Müşteri temsilcisi sizi kısa bir bilgilendirme ile eft işleminin hesaba ulaşıp ulaşmadığını kontrol edebilir, eğer eft hesaba ulaştı ise maalesef geri alamazsınız.

Bu nedenle eft işlemleri yapılırken alıcı hesaba 10-20 dakika sonra aktarım yapılır. Eft alıcı hesaba ulaşmadıysa, anne kızlık soyadınızı, Tc kimlik numaranızı ve gönderici hesabın iban bilgilerini bir kağıda yazarak banka müşteri temsilcisi ile görüşün. Müşteri temsilcisi bu bilgilerle eft işleminizi iptal edebilir.

Yapıkredi Havale Ücreti Nedir?

Yapıkredi, havale işlemleri için işlem adedi başına 2,30 TL (2 lira 30 kuruş) ücret almaktadır. Havale işlemleri için herhangi bir ücret tutarına bakılmaksızın ücret işlem başına alınır. 10000 liralık havale için de 5 liralık havale için de aynı ücret ödenir.

Yapı kredi bankası üzerinden yapılacak havale işlemleri için herhangi bir saat kısıtlamaması bulunmamaktadır. Yapılacak havale işlemlerinde saat kaç olursa olsun havale aynı gün ve aynı dakika hesaba yatmaktadır. Bu nedenle havale saati diye bir kavram bulunmamaktadır, günün 24 saati resmi tatillerde olmak üzere havale işlemi yapabilirsiniz, para alıcı hesaba aynı gün geçer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu