İş Bank EFT Saatleri, Ücretleri, Limitleri ve İptali 2023

Bankalar arası fon transferine Eft (Elektronik Fon Transferi) denmektedir.  Bir bankadan başka bir bankaya para gönderdiğiniz zaman Eft, aynı bankaya para gönderdiğinizde ise havale yapmış olursunuz. Çoğu banka yapılan bu eft ve havale işlemleri için müşterilerden işlem başına olmak üzere veya tutar üzerinden yüzde olarak komisyon alırlar.

Eft ve havale ücretleri bankadan bankaya göre değişkenlik gösterebilse de genel olarak 2 TL ile 10 TL arasındadır. Peki Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan İş bankasında eft ve havale ücretleri nedir? İşbankası havale saati ve eft ücreti 2023 yılında ne durumdadır? Hepsi ve daha fazlasına bu yazıda değinmeye çalışacağız. 

İş Bankası Havale Eft Saatleri Nedir?

Çoğu bankada olduğu gibi İşbankası için de geçerli olmak üzere eft ve havale saatleri mesai saatleri içerisindeki saatlerdir. Yani İş bankasından başka bir bankaya eft veya yine bir iş bankası hesabına havale yapmak istediğiniz saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında işlem yapabilirsiniz. Bu saatler eft ve havale işlemleri için son saatlerdir.

isbank eft saatleri ucretleri

Eft hemen gerçekleşmediği için emir verdikten sonra 15 dakikalık bir aktarım süresi olur. Bu nedenle son 10-15 dakika kala verdiğiniz emirler bir sonraki güne sarkabilir bu nedenle eft emri vermeden önce saatin 16.45 veya daha ileri olmadığına emin olun.

Ayrıca yine İşbankası üzerinden ileri tarihli bir eft emri vererek emir verdikten sonra hesaba geçmesini istediğiniz gün işlem saatleri içerisinde hesabınızdaki bakiye kesilerek eft yapılacak hesaba aktarılacaktır. 

İş bankası havale işlemi için ise herhangi bir saat limiti bulunmamaktadır. Hesaptan hesaba havale yaptığınız saat içerisinde emir verilen mevcut bakiye karşı hesaba yansıtılır. 

İşbank Eft Saatleri Nelerdir?

İşbankası üzerinden eft işlemi gerçekleştirmek isteyen İşbankası müşterileri, emirlerini hafta için işlem günlerinde saat 8,45’den itibaren girmeye başlayabilir ve 16,45’e kadar emirleri girmeye devam edebilirsiniz. Emirler girildikten 15-20 dakika sonra alıcı hesaba yansıtılır. 

İşbank Eft Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşbankası üzerinden emir verdiğiniz eft işlemlerin alıcı bankaya ulaşıp ulaşmadığını sorgulamak için, hem İşbankasını hem de eft gönderilen bankayı sorgulayabilirsiniz. Bunun için öncelikle eğer mesai saatleri içerisinde iseniz, Iban numaranızı müşteri temsilcisine telefon ile ileterek eft sorgulama yapabilirsiniz.

Müşteri temsilcisi eft emrinin iletildiğini karşı bankanın emri almasını beklendiğini belirtiyorsa karşı bankayı aramalısınız. Eft sorgulama için bankayı aradığınızda mesai saatlerinin geçmemiş olduğunu ve karşı bankaya gönderilen emir üzerinden en az 30 dakika geçtiğine emin olunuz.

İşbank Eft İptal Etme Nasıl Yapılır?

Gerçekleştirmiş olduğunuz bir eft emrinin iptal edilebilmesi için karşı tarafa bakiyenin ulaşmaması gerekmektedir. Eft emri gönderdikten sonra, en geç 10 dakika içerisinde bankanın müşteri temsilcisini arayarak veya telesekreter aracılığı ile belirli tuşlara tıklayarak gönderdiğiniz eft’yi iptal edebilirsiniz. Bakiye karşı tarafa ulaştığı zaman eft iptal edilmemektedir. Bu nedenle eft emri girmeden önce gönderilen hesabı iyice kontrol ediniz. 

İşbank Talimat İptali Nasıl Yapılır?

İşbankası üzerinden göndermiş olduğunuz eft veya havale talimatlarını iptal etmek istiyorsanız, bakiye karşı tarafa geçmeden önce müşteri temsilcisiyle irtibata geçmiş olmanız gerekiyor. Tüm bu işlemler sonrasında müşteri temsilciyle yapacağınız ufak bir görüşme ile eft iptali yapabilirsiniz.

Faturalarınız için vermiş olduğunuz otomatik ödeme talimatlarını iptal etmek istiyorsanız yine bankayı aramanız gerekiyor. Müşteri temsilcisi ile yapılan ufak bir görüşme ile 10 dakika içerisinde faturalara vermiş olduğunuz otomatik ödeme talimatını iptal edebilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu