Ucuz Yoldan Ev Almak Mümkünmü? 2023

Ev insanların içinde yaşadığı duvarları ve çatısı olan odalara bölünmüş ahşap veya betondan oluşan yapıdır. Evde bir insanın yaşayabileceği her şey mevcut olmaktadır. Her evin ayrı bir yaşantısı ve sıcaklığı vardır. Evler yaşanılan çevreye göre değişmektedir.

Örneğin, Karadeniz Bölgesi’nde her mevsim yağışlı olduğu için, evler ahşap olurken, yılın her mevsiminde sıcak olan bölgelerde evler genellikle beton olmaktadır. Özellikle ekonomik düzeyi iyi olan kişiler kendilerine ait mülk edinmektedir. Belirli bir sürece ve aşamalara tabi olan bu durum için bilinmesi gereken şeyler olmaktadır.

Ev alma aşamaları nelerdir? Sorusu ev almak isteyen insanların cevap aradığı soru olmaktadır. Ev satın alacak kişiler bu süreçte bütün mevzuatlara uygun hareket ederek ilerlemektedir. Ev alma işlemi alıcı ve satıcı arasında gerçekleştiği için iki tarafında kuralları bilmesi olumlu yönde etkiler bırakmaktadır. Bu dönemde ev alma aşaması, iki şekilde olmaktadır; belediyede yapılan ve tapu işlemleri şeklinde iki aşamadan oluşmaktadır.

Ev Almak İstiyorum Ama Param Yok

Ev insanların içerisinde yaşadığı odalardan oluşan üzerinde çatısı ve balkonu olan beton veya ahşap malzemelerden yapılan bir yapıdır. İlk dönemlerde mağarada, çadırda, ağaç kovuklarında yaşayan insanlar bugüne kadar farklı aşamalardan geçmişlerdir. Ev almak her insanın hayali olmuştur. Fakat ekonomik geliri düşük olan aileler ev almak için yıllarca çalışıp didinip biriktirdikleri paralar ile sadece bir ev alabilmektedir.

Ev almak istiyorum ama param yok düşüncesi insana sıkıntıya düşürmektedir. Ev almak için ekonomik geliri düşük olan kişiler çeşitli yollara başvurmaktadır. Örneğin kira öder gibi ev almak için, bankaya kredi başvurusunda bulunmaktadırlar. Banka kredisi ile ev sahibi olmanın avantajı ödemelerin her ay sabit olması kişileri sıkıntıya düşürmemesidir.

Başka bir unsur ise devletin verdiği desteklerde insanlara yardım da bulunmaktadır. Günümüzde olan TOKİ başvurusu taksitler eşliğinde kira öder gibi ev sahibi olunmaktadır. Ayrıca çeşitli kuruluşlar kendilerine ait firmalarından farklı uygulamalar ile kişileri ev sahibi etmektedir. Özel sektörde müteahhitlerin ev almak isteyen insanlara belirli bir miktar ön ödeme başlayıp daha sonra taksitler eşliğinde ev satmaktadır.

Ev Almak İsteyenlere Devlet Destekleri Nelerdir?

Her insanın ev alma hayali ile bu sürece devlet de destek vermektedir. Özellikle ekonomik geliri düşük olan aileler bu yardımlara başvurmaktadır.

Ev almak isteyenlere devlet destekleri nelerdir? Devlet ev satın alacak kişilere,  krediler, tasarruf hesapları ve ev yardım paketleri sunmaktadır. Cumhurbaşkanı toplantılarda eve almak isteyen kişilere devlet desteği olacağının müjdeleri vermektedir. Yoksul ve fakirlere ev satın almaları için kişi sayısına göre hane gelirinin belirlenerek yardımlar olmaktadır.

Ev Alma Tapu İşlemleri ve Masrafları Nelerdir?

Ev satın alan kişilerin ilk olarak gayrimenkulün olduğu belediyeye rayiç bedelini öğrenmek için başvuru yapması gerekmektedir. Bu Bedel belediyenin o evin olduğu muhit üstünde yapılmakta olan uygulamalar ile belirlenmiş en alt seviye metrekare fiyat olarak karşımıza çıkmaktadır.

Rayiç bedel ile satın alınan evin tüm resmi evraklar tarafından fiyatlandırılmasıdır. Satın alma işlemlerinde evi satan kişi ve alan belirlenen miktar ile tapu harcı ödemesi gerekmektedir. Tapu işlemlerinde rayiç bedel veya satış miktarının hangisi fazla ise o seçilmektedir. Satış miktarı ile rayiç bedel doğru orantılı olmak zorundadır.

Ev alma tapu işlemleri ve masrafları nelerdir? Ev satın alan kişiler tapu daireleri ne giderek istenilen belgeleri tamamladıktan sonra belirli bir tapu harcı ve döner sermaye bedelini ödemek zorundadırlar. Evrak içerisinde evin tapusu veya fotokopisi, 1 adet fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı veya fotokopisi, vergi borcu yoktur beyannameli belediyeden alınan belge ve DASK belgesi almak zorundadır. Tapu masrafından alınacak olan evin yüzde ikisi kadar ve toplam olarak yüzde dört ücret ödenmektedir.

Ucuz Yoldan Ev Nasıl Alınır?

Ev almak ekonomik düzeyi iyi veya kötü olsun olmasın her kişinin istediği bir durum olmaktadır. Fakir ve yoksullar ucuz yoldan ev nasıl alınır? Sorusuna cevaplar aramaktadır. Ucuz yoldan ev için farklı arayışlara girilmektedir.

Bazı olan kampanyaları takip ederek veya bir ilin geride kalan mahallelerinde evler ucuz olmaktadır. Örneğin Doğu illerinde Batman, Siirt Mardin gibi yerlerde evler ucuz olmaktadır. Bazen deprem bölgesi olan yerleşim yerlerinde de ev satın almak kolay olmaktadır. Ucuz yoldan ev almak kolay olsa da evin kalitesine sağlamlığına dikkat edilmesi gereklidir.

Ucuz Yoldan Ev Almak İçin Ne Yapmam Lazım?

Ekonomik düzeyi gelişmemiş olan aileler ucuz yoldan ev almak için ne yapmam lazım? Arayışlarına girmektedir. Ekonomik bir konut almak için kişiler devletin sağladığı destekleri takip etmesi gerekmektedir. Ayrıca yapılan kampanyalar takip ederek istedikleri konuta sahip olmaktadırlar.

Devlet tarafından yapılan ekonomik olan en güzel proje TOKİ’ler olmaktadır. Bu proje aynı zamanda TOKİ para iadesi gibi kolaylıklarda sağlamaktadır. Evin ucuz olması kötü olması anlamına gelmemektedir. Çünkü bazı yerleşim yerlerinde evler ucuz olurken büyükşehir ve gelişmiş mahallelerde evler pahalı olmaktadır.

Ucuz Yoldan Ev alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev insanların içerisinde yaşayıp huzur bulduğu bir yapı olmaktadır. Ekonomik düzeyi iyi veya kötü olsun ya da olmasın her insanın ev alma hayali bulunmaktadır.

Ucuz yoldan ev alırken nelere dikkat edilmelidir? Özellikle ucuz kavramı bazen negatif anlamlar doğurmaktadır. Sadece ev almak için değil o binanın kalitesi ve sağlamlığı depreme dayanıklılığı da önemli olmaktadır. Eski binalar ucuz olduğu için sağlamlığı tespit edilmesi gerekli olmaktadır. Doğal afet bölgesi olan yerlerde evler genellikle ekonomik olduğu için bölgenin gerekli analizlerinin yapılması ve binanın bu afetlere dayanıklılığı belediye tarafından incelenmesi gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu