TOGG’un Fiyatı Ne Olacak? TOGG Fiyat Listesi 2023

2023 yılında piyasaya sürülmesi beklenen yerli otomobilin fiyatı merak konusu oldu. TOGG CEO’su olan Gürcan Karakaş’ın son açıklamasıyla TOGG fiyatları konusunda verilen ipuçları araba severleri heyecanlandırdı. TOGG fiyatının C-SUV’un fiyatıyla yarışacağı söylendi. TOGG’un fiyatı ne olacak sorusuna kesin cevap verilemezken fiyatı koşulların belirleyeceği söyleniyor.

TOGG fabrikasını ziyarette bulunan Fatih Altaylının kaleme aldığı köşe yazısında aracın ortalama maliyetinin 75.000 Dolar olacağı söylendi duyumlara göre daha aşağısıda bekleniyor olmaktadır. Arge ekiplerininde yapmış olduğu araştırmalar sonucunda bilgileri derledik ve sizler için bir makale hazırladık. Yerli otomobil hakkında cevapları merak edilen soruları sizler için araştırdık ve bu cevaplara yazımızda yer verdik.

TOGG’un Fiyat Listesi ve Özellikleri

Farklı batarya seçenekleri ile piyasaya sunulacak olan TOGG’un fiyat listesi hakkında net bir açıklama yapılmadı. Ancak Avrupa’da TOGG ile benzer özellik gösteren %100 elektrikli otomobillerin piyasa değeri 70.000 ile 80.000 Dolar arasında değişiyor. 2 farklı batarya ile pazara sunulması beklenen yerli otomobilin maliyetini o zaman ki şartlar belirleyecektir.

TOGG fiyatını belirleyecek en önemli faktörlerden biri vergi dilimidir. TOGG’un düşük vergi dilimine girmesi durumunda yaklaşık fiyatının 75.000 Dolar olacağı söyleniyor. 3 otonom sürüş sunan TOGG’un ileri seviye güvenlik sistemi ile fiyatının diğer elektrikli araçlara yarışacağı öngörülüyor.

TOGG’un Özellikleri;

  • Hızlı şarj desteği
  • Batarya kapasitesine göre 300 km ve 500 km menzil
  • 30 dakika içerisinde yüzde 80 doluluk oranında şarj
  • 7.6 saniyede 100 km hız
  • 0 – 100 km hıza ulaşması 4.8 saniye

TOGG’un Fiyatı Neye Göre Belirlenecek

Yerli otomobil TOGG hakkında merak edilen soruların başında vatandaşların bu otomobile sahip olup olmayacakları geliyor. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ın açıklamalarına göre yaklaşık 1,5 yıllık bir süre içerisinde ekip içinde otomobilin fiyatı tartışılıyor kesin olmamakla birlikte 2023 yılının başlarında fiyatının açıklanması bekleniyor.

Çözüm odaklı ekibin öngörülerine göre 2023 ile 2023 yılları arasında fiyat belirlenecek. TOGG fiyatının o zaman ki koşullara göre belirleneceği söylenirken, içten yanmalı C – SUV’un fiyatıyla rekabetçi olacağı düşünülüyor. İlk üretilen araçların ise herkesin ulaşabileceği söyleniyor.

TOGG’un Üretim Sayısı Ne Kadar Olacak

Yerli otomobilin üretimi hakkında detaylı bilgi veren TOGG’un CEO’suna göre son 8 yıl içerisinde yaklaşık 1 milyon araç üretilmesi öngörülüyor bu sayıların askıda kalmayacağıda belirtildi. 5 farklı segmentte 2030 yılına kadar yaklaşık 1 milyon 80 bin yerli otomobilin piyasaya sürüleceği belirtiliyor. Üretim planlamasına göre ilk yıl 100 bin, sonraki yıllarda 175 bin civarı otomobil üretimi yapılacak. İlk ürünler C – SUV ve sonraki ürün B – SUV modeli olarak üretilecek.

TOGG’un İhracatı Yapılacak Mı?

TOGG’un ihracatı hakkında yapılan açıklamalara göre Türkiye lansmanı ile beraber yerli otomobilin ihracatına hemen başlanmayacaktır. Türkiye’de pazara sunulduktan sonra 18 aylık bir süreçte gözlem yapılacaktır. Başta Almanya ve Fransa’ya ihracat yapılması planlanıyor.

İhracata en yakın ülkelerden başlanarak devam edilecek. İskandinav ülkeleri de dahil olmak üzere bir çok ülkeye ihracat yapılması planlanıyor. Yerli otomobile talep artışı bulunursa 18 aylık süreç 3 ay daha kısaltılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu