Türkiye’de En Çok Satılan Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Türkiye’de satılan kedi cinslerinin başında Oriental bicolor kedi ırkı gelir. Oldukça sevimli ve anında eğitim edilebilir bir kedidir. Calico kedisi ırkı gereği oldukça hoş olan bir görünümü vardır. Ussuri kedi de yine en çok satılan kedi ırkları arasında yer alır. Doğal yaşama çok düşkün olan bir kedidir. Ancak buna rağmen yine de anında eğitilebilir bir yapısı vardır. Scottish kedi de bu alanda en çok satılan kedi ırkları arasında yer alır.

Hem çok sevimli hem de küçük boyutlu olduğu için tercih edilir. Üstelik eğitimi de kolaydır. Lambkin kedi ırkı da en çok rağbet gören ırklar arasında yer alır. Dış görünüm açısından şaşkın bir bakışa sahiptir. Özellikle bakışlardan ötürü daha çok rağbet görür. Wila krunghep kedi ırkı da Türkiye’de en çok satılan kedi türleri arasında yer alır. Hem yumuşak tüyü hem de çok kolay eğitilebilir yapısı ile ön plana çıkar.

Kedilere Eğitim Nasıl Verilir?

Daha yavruyken bir kediyi eğitmek her zaman daha kolaydır. Özellikle oyun oynamayı çok severler. Onlarla oyun oynayarak kendinize alıştırabilirsiniz. Böylece eğitim vermesi de daha kolay olur. Ayrıca eğitim verilirken kedinin yatacağı yeri ya da yemek yiyeceği kabı ona her zaman hatırlatmanız gerekir.

Küçük çaplı hatırlatmalar söz konusu olursa eğer burada eğitim daha kolay verilir. Ancak ilk etapta en önemli olan şey kedinin size alışmasıdır. Yani kedi yaşadığı ortama ve kişilere alışırsa ona eğitim daha kolay verilir.

Evde kedi beslerken ona belli başlı eğitimleri vermek her zaman belli bir süreci kapsar. Bu sürecin uzaması kediden kediye de değişkenlik gösterebilir. Sadece yavru iken alınırsa eğer eğitimi daha hızlı ve kolay olur. Ancak yetişkin bir kedi olduğu zaman eğitim alanında bir takım zorlamalar ile karşılaşabilirsiniz.

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Kedi besleyen kişiler için en önemli olan husus tuvalet eğitimi olur. İlk etapta bu eğitimi verirken çok zorlanma yaşanır. Ancak belli bir zaman geçtikten sonra artık kedi nerede tuvaletini yapacağını bilir. Her kedinin bir kumu vardır. Ancak ilk başlarda kediler bu kumu kullanmak istemez. Bu da eğitim açısından sizde bir takım zorlamalar yaratır.

Bu tür durumlara karşılık sadece kediye dikte ederek ona rahatlıkla tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Yani sıklıkla kediye hatırlatarak onu bu konuda alıştırmanız gerekir. Böylece belli bir zaman sonra kedi kendiliğinden kuma gidecektir.

Sadece ilk başlarda çok az da olsa bir takım zorlanmalar yaşanır. Ancak süreç ilerledikten sonra artık daha rahat bir şekilde eğitimi sürdürebilirsiniz. Özellikle yetişkin kediyi bu hususta alıştırmak zor olur. Ancak yavru bir kedi söz konusu olduğu zaman daha kolay adapte edilir. Ayrıca Kedi ve Köpek Kumu Nasıl Temizlenir adlı makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu