PTT’siz ve Ücretsiz E-Devlet Şifresi Alma Yöntemleri 2023

E-devlet devletin tüm vatandaşların da sağlamış olduğu hem kurumsal işlemlerin hem de kişisel işlemlerin bildiği bir alandır. Bu işlemler içerisinde bilgi hizmeti işlemleri, ödeme işlemleri, kurum ve kuruluşlara ait bazı işlemler e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Devletin kapsamında ve hizmetinde olduğu için hem güvenilir hem de hızlı bir işleyişe sahiptir. Önceki süreçlere baktığımızda kişinin nüfus müdürlüğü ile ilgili bir belge çıkarması gerektiğini de ya da SGK döküm hizmetlerini görmesi çoğaltması ya da çıkartması gerektiğinde ve vergi dairesine ait işlemlerde de yine şahsi olarak kuruma gidip başvurması gerekmekteydi.

 • e-devlet sistemi bu yükü hafifletmiştir.
 • Hem kurumsal olarak bir hafifleme hem de kişilerin daha rahat bu bilgileri hızlı bir şekilde ulaşılması sağlanmıştır.
 • e-devlet sistemi giriş yaparken bir şifre talep etmektedir. Kişinin TC kimlik numarası ile beraber talep edilen bu şifreyi girmesi gerekmektedir.
 • Bu şifre güvenliği sağlamaktadır ve kişiye özel olarak verilir.
 • e-devlet şifresinin alınabilmesi için postanelere gidilmesi gerekmektedir.

Peki postaneye gitme imkanımız yoksa;

Bu yöntemi ilk çıktığı dönemlerde kişinin PTT’ye giderek burada kendisine özel bir şifre oluşturması gerekiyordu. Eğer ilk defa şifre oluşturacaksa hatta bir miktar para vermesi gereklidir.

 • Şifreyi unuttuğunda da yine yeni bir şifre alabilmek için PTT’ye gidilmesi gerekmekteydi.
 • Artık internet bankacılığı dediğimiz bir yöntem sayesinde PTT’ye gitmeden kişi bulunduğu ortamda kendi şifresini üretebilmektedir.
 • Hatta şifre unutma işlemi ile de yeni bir şifre belirlenebilmektedir.

PTT’ye Gitmeden E devlet Şifresi Elde Etme Yöntemleri

Bunlardan ilk olanı mobil imza yöntemidir. Mobil imza yöntemi ile kişi şifreyi kullanmadan rahatlıkla kendi hazır tanımlanmış sistemi üzerinden giriş yapabilir.

 • E imza
 • TC kimlik kartı
 • İkinci yöntem ise elektronik imzalıdır
 • Üçüncü yöntem internet bankacılığı ve en çok kullanılan da budur.

Bu 3 yöntem sayesinde şubelere gitmeden rahatlıkla internet üzerinden şifresiz giriş yapılabilir. Ardından da kendi şifrenizde oluşturabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Aracılığı ile E-Devlet Şifresi Belirlemek

En garanti ve en kestirme e-devlet şifresi belirleme yolu budur. Kişi isterse e-devlet sistemi içerisinde bulunan bankalar aracılığı ile sisteme giriş yapıp, şifre belirlemek istediği zaman yine bu yöntemle giriş yaparak kullanabilir.

Farklı noktalarda sürekli olarak bankalara giriş yapmanın daha teferruatlı ve uzun bir işlem olduğunu düşünen kişiler; bir kere internet bankacılığını kullanıp giriş yaptıktan sonra “yeni şifre oluştur” seçeneği ile kendi şifrelerini oluşturabilirler.

E-devlet’e Girebilmek için Hizmet Veren Banka İsimleri

E-devlet sistemine giriş yapabilmek için e-devlet sistemi içerisinde giriş yapma seçenekleri arasında “internet bankacılığı aracılığı ile giriş yap” seçeneği bulunur. Bu yöntemi seçtiğimizde karşımızda kutucuklar içerisinde banka isimleri gelecektir. Bu banka isimleri şöyledir;

Kamu BankalarıÖzel Bankalar
HalkbankAkbank
VakıfbankAlbaraka Türk
Ziraat BankasıGaranti
Ziraat katılımTEB
Türkiye İş Bankası
Şekerbank
ING
Denizbank
Anadolubank

İnternet Bankacılığı ile e-devlet’e Girerken Hangi Bilgiler İstenir?

Devlet vatandaşlarına bu imkanı sunarken bankacılık kısmına giriş yapıldığı noktada yine her zamanki gibi internet üzerinden nasıl kendi bankacılık hesabına giriş yaparken bir şifre kullanıyorsa aynı sistem ile giriş yapması gerekir.

Yani burada sürekli olarak aktif kullandığı bankayı seçtikten sonra karşısına gelen ekranda bankaya giriş yapacaktır.

 • Bankada kişiden kullanıcı adı ve şifre talep eder. Cep telefonuna bir numara gönderir. SMS girdikten sonra e-devlet uygulamasına yönlendirilir.
 • Yönlendirildiği noktada yine bir kare kod yöntemi ile kişinin robot olup olmadığını öğrenmek amacıyla bir kutucuk çıkar. Kutucuktaki resimleri boşluğa yazıp tıkladığımızda 2 kısım olan e-devlet sistemine giriş yapmış olacaktır.

Bu şekilde sistem kullanılabildiği gibi ayrıca kişi sisteme giriş yaptıktan sonra ayarlardan şifre belirleme yöntemini kullanarak kendisine yeni bir şifre oluşturabilir.

Her şifre unutma işleminde tekrar postaneye gitmenize gerek kalmadan yine bu adımları tekrar izleyerek yeni şifre alabilmektesiniz.

E devlet Üzerinden Kullanılan Şifreyi Değiştirme İşlemi

Postaneye gitmeden e devlet üzerinden kolaylıkla unutulan şifre yenilenebilmektedir. Öncelikle internet tarayıcısına e-devlet’in adresi girilir.

 • Turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet girişi yapmamız gerekir.
 • Giriş yaptıktan sonra çıkan sayfanın sağ üst kısmında bize ait ayarlarımız bulunmaktadır.
 • Şifre ve güvenlik ayarları kısmı üzerinden eski şifrenizi tekrar girerek yeni şifrenizi oluşturabilmektesiniz.

e-devlet Şifresini Unuttum! İnternetten Değiştirme Yolları Nelerdir?

Öncelikle unutulan e-devlet şifresi yerine yeni bir şifre belirlemek oldukça kolaydır. İnternet bankacılığını kullanarak her unuttuğunda şifreni yerine tekrar aynı sistem ile giriş yaparak güvenlik ayarlarından yeni bir şifre belirlenebilmektedir. Ya da hiç şifre belirlemeden de bu sayede giriş – çıkışlar gerçekleştirilebilir.

Bir başka yöntem ise “şifremi unuttum” kısmına tıklamış olmamızdır. Bu kısma tıklanıldığında kişisel birkaç soru gelecektir. Bu sorular:

 • TC no’muz,
 • Seri numaramız,
 • Cüzdan numaramız ve bize yakın birine ait TC numarası istenir.

Sonrasında sayfanın en alt kısmında bir güvenlik amacıyla tasarlanmış kod bulunur ve ona oradaki boşluğa girmeniz istenir. 2. kısma geçiş yapıldığında bu sefer anne ve babaya dair bilgiler yer alır.

Son kısma geçiş yapıldığında da önceden e-devlet sistemi üzerinde kaydetmiş olduğunuz telefon numaranıza, sizin bu işlemi yaptığınıza dair mesaj gelecektir.

Gelen mesaj içerisinde verilmiş olan kodu en son karede karşınıza çıkan o kısma yapıştırmanız gerekir ve bu şekilde de yeni e-devlet şifrenizi girer ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yeni Çıkartılan Kimlikler ile Şifresiz E-Devlet’e Girmek

İnternet üzerinden işlem yapabilmek oldukça kolay ve pratik bir hale gelmiştir. İnternet bankacılığını kullanarak e-devlet sistemine şifresiz giriş yapılabileceği gibi kişinin kişisel olarak çıkardığı kimlik kartı ile de giriş yapılabilmektedir. Yeni çıkartılan kimlik kartları ile bu biraz daha kolay bir hale gelmiştir. Bunun için yapılması gerekenler şunlardır:

Öncelikle kişinin kullanmış olduğu ve giriş yapacağı telefonu ya da bilgisayarına e-devlet’in uygulaması olan yerden uygulamadan yüklenmiş olması gerekir.

Bu uygulama üzerinden giriş yapılacaktır. Yüklenen uygulama içerisinde istenen kimlik bilgileri girilir.

 • Ardından bir kod girilmesi için telefonunuza şifre gelecektir.
 • Telefona gelen şifreyi o verilen kısma yazdıktan sonra en son bir aşama kalır.
 • Bu son aşamada da kişiler karşılarına çıkan kare kod okuma sistemi görseline kendi kimlik kartlarına okutturmaları gerekir ve bu şekilde giriş yapılır.

Sonraki girişlerde sistem sizi tanıyacaktır ve giriş işlemleri daha kolay hale gelmiş olacaktır.

Mobil İmza Yöntemi ile Ücretsiz E-Devlet’e Girmek

e-devlet sitesine mobil imza sistemini kullanarak giriş yapmak isteyen kişiler belli başlı 3 adet gsm şirketi tarafından giriş yapabilirler.

Mobil imza kullanmış olduğunuz operatör sizlere vermiş olduğu bir ayrıcalıktır. Bu bir miktar para yatırılarak aylık olarak hizmet verilen bir yöntemdir.

Mobil imza seçeneği aktif hale gelen kişiler e-devlet’e giriş yaparken bu seçeneğine tıklayarak TC kimlik numaraları ve telefon numaralarını girmeleri gerekir. Devamında karşılarına imzala kutucuğu çıkmaktadır.

Bu kutu içerisine telefona gelen bildirim ve onay kısmı ile beraber rahatlıkla giriş yapabileceksiniz. Mobil imza demek telefonunuzdan parmak izi sistemi ile e-devlet’e giriş yapmak demektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu