E-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapabilirim 2023

E-devlet şifremi unuttum ne yapabilirim? sorusunu herkes en az bir defa sormuştur. İnternet kullanımının giderek yaygınlaştığı günümüzde, kamu kurumları tarafından sunulan hizmetlere ulaşmak ve bazı resmi işlemleri internet üzerinden gerçekleştirmek çok kolaylaştı. Bakanlıklar tarafından sağlanan hizmetlere, E-devlet aracılığıyla ulaşılabiliyor ve işlemler ücretsiz şekilde gerçekleştirilebiliyor.

E-Devlet sistemine, PTT’lerden alınan şifrelerle kimlik bilgileri doğrulanarak giriş sağlanabiliyor. Ancak bazen şifreler unutulabiliyor. Eğer siz de böyle bir olumsuzluk yaşadıysanız, endişe etmenize hiç gerek yok! Sadece birkaç adımda, E-devlet şifremi unuttum, yenisini nasıl alırım sorusunun cevabını alabilirsiniz. Bunun için farklı yollar var ancak en kolayı SMS ile E-devlet şifresi alma.

SMS ile E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? 

SMS ile E-Devlet şifresi almak için gerçekleştirmeniz gereken adımlar var. Eğer telefon numaranız E-Devlet sistemine kayıtlıysa ve üyelik işlemleri esnasında doğrulaması yapıldıysa PTT şubesine gitmenize gerek kalmadan telefonla şifrenizi yenileyebilirsiniz. Bunun için öncelikle sisteme giriş yapmaya çalışırken E-Devlet şifremi unuttum sekmesini işaretlemeniz gerekiyor. Unutulan şifrelerin doğru bilgiler girilerek yenilenmesi mümkündür

  • Şifremi unuttum seçeneğini işaretledikten sonra devam sekmesinden ilerlemelisiniz.
  • Sonrasında karşınıza gelen ekranda sizden kimlik türünüz (yeni kimlik ya da eski kimlik kartı), kimlik numaranız, kimlik kartı seri numarası, cüzdan numarası ve bir yakınınıza ait kimlik numarası istenir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru olarak girmelisiniz. En son güvenlik kodunu da girip işleme devam edin. 
  • Sonra açılan sayfada sizden anne-baba adı ve kayıt numara bilgileri istenir. Bu bilgileri girip devam sekmesinden ilerlemelisiniz. 
  • Bütün bu işlemler sonucunda cep telefonunuza bir doğrulama kodu gönderilecek ve bu kodu istenen alana girmeniz istenecektir. Kodu da girip ilerlediğinizde, yeni şifre oluşturabilirsiniz.

PTT E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? 

PTT E-Devlet şifresi nasıl alınır sorusunun cevabı, bu ayrıcalıklı hizmetten faydalanmak isteyenler tarafından sıklıkla soruluyor. E-Devlet şifresi, PTT merkez ya da şubelerine T.C kimlik kartı ile şahsen başvuru yaparak alınabilir. Herkes kendi adına E-Devlet şifresi alabilir, başkası adına şifre almak mümkün değildir. 

PTT E-Devlet şifresi alma işlemleri 

Bir defaya mahsus yapılır. Sonrasında kullanıcılar eğer şifresini unutursa şifre yenileme işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirebilir. Ancak istenen bilgilerin doğru ve eksiksiz şekilde doldurulması gerekiyor.

E-Devlet Şifremi İnternetten Nasıl Alabilirim? 

E-Devlet üzerinden verilmekte olan hizmetler önemli derecede güvenlik gerektiren hizmetlerdir. Bu nedenle şifre güvenliği, kullanıcılar açısından çok önemlidir. Şifre, kişinin kimlik bilgileriyle birlikte PTT’ye başvuru yapmasıyla alınır.

Ancak eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız, E-Devlet şifremi internetten nasıl alabilirim sorusunun cevabını birkaç adımda alabilirsiniz. İnternet Bankacılığı üzerinden, E-Devlet sekmesine tıklanarak, sisteme giriş yapılabilir.

PTT’ye gitmeden E-Devlet şifresi almak istiyorsanız eğer yapılması gereken şey İnternet Bankacılığını kullanmaktır. Bunun için anlaşmalı bankaların mobil sistemini kullanıyor olmanız yeterlidir. Bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için üye olduğunuz bankanın mobil sistemine giriş yaparak internetten E-Devlet şifresi alma işleminizi yapabilirsiniz.

E-Devlet Adres Değişikliği Nasıl Yapılır? 

İkamet adresini değiştirenler, adres değişikliğini 20 gün içinde nüfus müdürlüklerine bildirmek zorundadır. Aksi takdirde cezai yaptırıma maruz kalırlar. Önceleri bunun için fiziki bir emek harcayarak nüfus müdürlüklerine gitmek gerekiyordu. Ancak şimdi adres değişiklikleri E-Devlet üzerinden kolayca yapılabiliyor. E-Devlet adres değişikliği nasıl yapılır merak edenler için; T.C kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapılır. Sonrasında ikametgah işlemleri kategorisi seçilir.

Sonrasında gerekli güncelleme işlemleri yapılır ve adres değişikliği gerçekleştirilmiş olur.

E-Devlet Ceza Sorgulama ve Ödeme Yöntemleri 

E-Devlet üzerinden birçok resmi işlem kolaylıkla yapılabiliyor. Ceza sorgulama ve ödeme de buna dahil. E-Devlet üzerinden ceza sorgulama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmek için öncelikle sisteme kayıtlı olunması gerekir. E-Devlet şifresi bulunmayanlar, PTT’ye giderek şifre almalıdır.

Kimlik bilgileri ve şifresiyle sisteme giriş sağlayanlar, sistem üzerinden ceza sorgulama ve ödeme yöntemleri sayfasını tercih ederek gerekli işlemleri yapabilirler. Sayfaya giriş yapıldığında kişinin ceza ve borç bilgileri gösterilecektir. Sistem üzerinden borç sorgulaması yapılabileceği gibi, istenen adımlar izlenerek ödeme de gerçekleştirilebilir.

Birçok kişi E-Devlet üzerinden ceza sorgulama ve ödeme işlemlerini kolaylıkla yapabilmektedir. Bunun için sadece kimlik bilgileri ve şifreyle sisteme giriş yapmak yeterli olacaktır. Gerisi, sistem üzerinden ilgili kategoriye giriş yapılarak basit birkaç adımda gerçekleştirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu