PTT Hesaba Para Yatmış mı? T.C. No ile Sorgulama 2023

PTT hesaba yatan parayı sorgulamak için T.C. no ile yapılan yöntemler ve PTT Bank kart ve işlemleri hakkında detaylar burada. Bu içeriğimizde; E-Devlet PTT Sorgulama ve Başvuru işlemleri, PTT Kart, PTT İnternet bankacılığı gibi konular hakkında en bilgilendirici içeriği sizlere sunacağız. Başlık başlık değerlendireceğimiz konular arasında ihtiyacınız olan bilgiyi kolayca edinebilirsiniz.

PTT Adıma Yatan Para Var mı? Nasıl Öğrenebilirim?

PTT hesabınıza özel veya devlet kurumdan engelli aylıkları, emekli maaşı veya askerlik ödemeleri gibi yatan para hakkında bilgilendirmeyi PTT şubesi haricinde PTT Bank mobil uygulama ile öğrenebilirsiniz. Uygulam ile gelen para bilgisini almanız için PTT Kart veya başka hizmetlere müşteri şartı bulunmaz. Fakat müşteri iseniz avantajlı durumda olursunuz. Müşterilere yönelik olarak uygulamalar bulunur.

Akıllı telefonunuzun uygulama marketinde PTTmatik yani PTT Bank uygulamalarını indirebilir, bu uygulamalardan adınıza gerçekleşmiş tüm işlemleri yapılır. 444 1 788 ALO PTT servisi ile “PTT hesabıma para yatmış mı?” sorusunu müşteri temsilcisine sorabilirsiniz. Bunların dışındaki bir yöntem de turkiye.gov.tr üzerinden sorgulamadır. E-devlet üzerinden PTT işlemleri gerçekleştirmek de mümkündür. Aşağıdan PTT bank android veya ios işletim sahipli telefonlarınıza aşağıdan direk indirebilirsiniz.

Google Play ile İndirApple Store ile İndir

PTT Hesabıma Para Yatmış mı? İnternetten Sorgulama

PTT internetten sorgulama yöntemleri birden fazladır. “Hesabıma para yatmış mı?” sorusunun cevabını almak için tercih edebileceğiniz 3 adet yöntem vardır. İlk yöntemimiz uygulama marketlerindeki PTTBank uygulaması üzerinden olanıdır. PTT tarafından geliştirilen bu uygulamada diğer banka uygulamalarında olduğu gibi hesap bakiyesi sorgulama, Havale/EFT, Başvuru ve birçok işlemi ile yapılır.

2. yöntem ptt.gov.tr web adresindeki İnternet Bankacılığı üzerinden. PTT Bank uygulaması üzerinden tüm işlemleri buradan da gerçekleştirilir. 3. ve son olanı ise e-devlet üzerinden. E-devlet üzerinden PTT bakiye sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

PTT İnternet Bankacılığına Para Yatmış mı?

Maaş veya havale/EFT sorgulaması için PTT tarafından birçok hizmet sunulmaktadır. PTT İnternet Bankacılığı üzerinden için Ptt.gov.tr sitesinde sağ üstte bulacağınız “İnternet Bankacılığı” sekmesine tıklayarak bankacılık ekranına ulaşırsınız. Burada müşteri no veya TC kimlik no ile beraber internet bankacılığı şifreniz istenmektedir. Bu bilgileri girerek sisteme erişim sağlayabilir PTT internet bankacılığına yatan paranızı görebilirsiniz.

PTT Kartımda Ne Kadar Para Var?

“PTT Kartımda ne kadar var?” bilgilerine akıllı telefonu kullanarak bakiye bilgilerine ulaşabilirsiniz. 444 1 788 numaralı ALO PTT hizmeti ile Hesap bakiyesi sorgulama PTT işlemini ilk sinyalde 1 daha sonra da 2 ye basarak yapabilirsiniz. Son aşamada tarafınızın müşteri numarası ve mobil şifresi istenecektir. Bunları da hazırda tutmayı unutmayın.

PTT İban Numarası Nerede Yazar?

PTT Bank hesabı da diğer bankların hesapları gibi bir hesap numarasına sahiptir. Havale ve EFT’lerde sık sık hesap numarası ile beraber IBAN kullanılır. IBAN numarası içerisindeki numaralar ile banka, banka şubesi ve hesap numarası gibi bilgiler kısa yoldan verilir. Hesap numarası ile para göndermenin daha kısa yoludur. PTT İban numarası için ne yazık ki PTT banka hesapları bir IBAN numarasına sahip değildir. PTT sistemindeki tüm hesap işlemleri hesap numarası üzerinden yapılır.

e-Devlet PTT Para Sorgulama İşlemi Yapılabilir mi?

Bilindiği üzere e-Devlet uygulaması üzerinden birçok devlet kurumuna yönelik işlem yapılır. Bunların içerisinden biri de PTT kurumudur. e-Devlet PTT para sorgulama işlemi; hesap bakiye sorgulamasını tam anlamı ile yapmak zordur. Fakat; havale sorgulama, hesaptan aktarımları kontrol etme ve kurumsal ödeme gibi işlemler yapılabilir.

PTT Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma Yöntemleri

Telefon başında sürekli olarak beklemek istemeyenler; PTT müşteri hizmetlerine direk olarak bağlanma yöntemleri oldukça basittir. PTT müşteri temsilcisine hızlıca bağlanmak için yapmanız gereken ilk şey 444 1 788 numarasını aramak. Gelen sinyallerin ardından 2, sonra 1 ve tekrar 1’i tuşlayarak diret olarak PTT müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

ALO PTT Çağrı Merkezinin Sesli Yanıt Tuşlamaları

ALO PTT Çağrı Merkezinin Sesli Yanıt tuşlamaları 2 kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda gelen seçeneklerden şu işlemler gerçekleştirilmektedir. 3 aşamalı ALO PTT servisindeki özellikler sırası ile:

 • Arapça Birimi için ilk kısımda 7
 • İngilizce Birimi için ilk kısımda 9
 • PTT Kart Kayıp Çalıntı Ve Şüpheli İşlem Bildirimi için ikinci kısımda 1
 • Pttbank Hizmetleri İle Sosyal Güvenlik Kurumu Ve Yardım Ödemeleri 1
 • Posta , Kargo , Telgraf ve Tebligat Gönderileri için üçüncü kısımda 2
 • Hgs İşlemleri için üçüncü kısımda 3
 • PTTCell için üçüncü kısımda 5
 • Kep Ve Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi için üçüncü kısımda 4
 • Epttavm için üçüncü kısımda 5
 • PTT Hizmetleri Hakkında Bilgi Almak İçin için üçüncü kısımda 6

PTT Kart Hesap Numarası Nerede Yazıyor?

PTT hesabı açtırmanın ardından verilen kartınız ile hesabınıza yönelik işlemler için hesap numarasına ihtiyaç duyulur. PTT Kart hesap numarasını kartınızın üzerinde bulabilirsiniz. Hesap numarası, eski tip PTT kartlarda kartınızın sol alt kısmında, yeni tip PTT kartlarda ise isim-soy isim kısmının hemen altındadır.

Eğer elinizde PTT kart yoksa veya çevresel etkenlerden dolayı kart üzerindeki yazılar deforme olmuşsa birkaç yöntem daha var. ALO PTT’de bankacılık işlemleri sekmesinde, ptt.gov.tr sitesindeki İnternet Bankacılığı üzerinden veya telefonunuza indirdiğiniz PTTBank uygulamasından hesap numarası bilgisini alabilirsiniz.

PTT Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır?

Birçok kurum ve kuruluş maaş ödeme işlemlerinin PTT üzerinden yapmaktadır. PTT Kart veya PTT’de isminize gönderilerek yapılan bu ödemeler sorgulanabilir. PTT Maaş Sorgulama için ilk yöntem bir PTT şubesinden sıra alarak isminize yatan paraları sormaktır.

Gişeden bu bilgiyi edinebilirsiniz. Diğer yöntemler ise yukarıda da değindiğimiz ALO PTT, İnternet Bankacılığı, PTTKart uygulaması ve e-Devlet üzerin sorgulamadır. Bu yöntemlerle de PTT maaş sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

E-Devlet PTT Sorgulama ve Başvuru İşlemleri

e-Devlet üzerinden PTT’nin de dahil olduğu birçok kamu kuruluşunun üzerinden sorgulama yapılabilmektedir. e-Devlet PTT sorgulama ve başvuru işlemleri ise şu şekilde listelenir:

 • (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama
 • Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlalli Geçiş Bilgileri
 • Posta Kodu Sorgulama
 • PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeler
 • Pttbank Hesabından Araç Kilometre Sorgulama
 • Pttbank İnternet Bankacılığı ile İsme Havale Sorgu ve İptal İşlemi
 • Talep Öneri Şikayet Başvurusu ve Takibi
 • Bireysel Ön Kabul Başvurusu
 • Bireysel Sipariş Başvurusu
 • PTT Kayıtlı Elektronik Posta Hesabı Online Başvuru

PTT Kargo Bölümü İletişim Numarası, Çalışma Saatleri

PTT üzerinden gönderdiğiniz veya beklediğiniz kargoların bilgisi için bölgenizdeki kurumun telefon numarasını arayabilirsiniz. Eğer oradan bir cevap alamaz iseniz 444 1 788 ALO PTT servisi üzerinden gelen sinyallere göre 2’yi tuşlayarak Posta , Kargo , Telgraf ve Tebligat Gönderiler kısmına girersiniz. Bu kısımda istediğiniz sorgulamayı ilgili numarası ile yapabilirsiniz.

PTT şubeleri ve kargo bölümü çalışma saatleri, bölgenizdeki şube için haftanın 5 günü, ALO PTT için 6 günü saat 08:30 ve 17:00 arasıdır. Bu saatlerde müşteri temsilcileri ile görüşebilirsiniz. Telesekreterden bilgi alabileceğiniz ALO PTT servisi ise 7/24 sesli yanıt verebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu