Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Nasıl Yapılır 2023

Otomatik fatura ödeme talimatı bankaların müşterilerine özel sunduğu bir ayrıcalıktır. Faturalar ödenmediği zaman belli bir süre sonra kesintiler gerçekleşmektedir. Pek çok özel banka fatura talimatına ek bonus kazanma fırsatı sunar. Elektrik, su, doğalgaz, internet, gsm operatörü ödemelerini aylık fatura kesim tarihinde otomatik olarak banka hesabına tanımlamayı sağlar. Bu sayede banka hesabında ya da kredi kartında gerekli miktar olduğu müddetçe aksama olmadan ve fatura cezaya düşmeden ödeme yapılabilir.

Otomatik fatura ödeme talimatı özellikle elektrik, su, doğalgaz ödemelerinde banka yatırma bedeli kesinti olmazken manuel ödemelerde ek para talep edilebiliyor. Bazı bankalarda bu rakam 50 kuruş olurken bazı bankalarda 1 TL’yi aşabiliyor. 

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Nasıl İptal Edilir?

Fatura ödemesini unutma derdini ortadan kaldıran otomatik fatura talimatı vermek isteyen bir kişi bağlı bulunduğu bankanı uygulaması içerisinde yer alan menüler alanını kullanarak talimat verebiliyor. Otomatik fatura ödeme talimatı istendiğinde iptal edilebiliyor.

Bağlı bulunan bankanın internet bankacılığı uygulaması içerisinden talimat verilen faturaya gelinerek iptal işlemi sağlanabilir. Tüm yöntemler dendiği halde banka üzerinden verilen otomatik fatura ödeme talimatı iptal edilemeyebilir. Böyle bir durumda öncelikle kişi fatura hesabının bağlı bulunduğu bankanın müşteri temsilcisini arayarak yardım alabilir.

Bankanın internet sitesinde sunulan canlı yardım alanı da kullanılabilir. Bir başka yöntemse banka üzerinden otomatik fatura ödeme talimatı oluşturulmuş faturayı alarak en yakındaki banka şubesine gidip çalışanlardan destek alınabilir.

Otomatik Fatura Ödeme Kampanyaları

Bankaların birçoğu Eylül ayına özel fatura ödeme talimatlarına kampanyalar düzenlemektedir. Bu kampanyalar ile kişinin kullandığı kredi kartına bonus TL ya da chip para yatırılıyor. 

  • Yapı Kredi otomatik fatura ödeme talimatına 160 TL’ye kadar puan kazandırıyor
  • Akbank Eylül ayına ayrıcalıklı fatura ödeme talimatına 160 TL para ödüyor
  • QNB Finansbank otomatik fatura ödeme talimatına 40 TL para puan toplamda ise 120 TL para puan kazandırıyor
  • Enpara.com Şirketim hesabı kullanıcıları en az 3 adet otomatik fatura talimatı veren her ay 50 TL toplamda 450 TL ödül kazanıyor

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Avantajları Nedir?

Otomatik fatura ödeme talimatının en büyük avantajı ödemeyi unutma derdinden kurtarmasıdır. Banka aracılığıyla otomatik olarak ödenen fatura işlerin aksamasına da engel olur. Bu durum ilerleyen süreçte kişinin bankaya ait kredi notunun da yükselmesine destek olur.

Aylık alınan düzenli gelirin ne kadarının fatura ödemesine harcandığı daha kolay fark edilebilir. Günümüzde çoğu banka otomatik fatura talimatına özel teklifler sunuyor.

Örnek vermek gerekirse su ya da elektrik faturası için otomatik fatura ödeme talimatı verene banka ek puan ya da chip para kullanım hakkı tanıyor. Avantajlarından özellikle emekliler yararlanıyor. Emeklilere sunulan banka promosyonları ek olarak otomatik fatura ödeme talimatı verildiğinde 100 TL ile 500 TL arasında değişen rakamlarda gelir oluşturmayı destekliyor. 

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Nasıl Sorgulanır?

Kişinin bireysel bankacılık uygulaması üzerinden vermiş olduğu otomatik fatura ödeme talimatı başvurunun ardından takip eden ilk iş gününde aktif hale gelir. Bağlı bulunan bankada oluşturulan otomatik ödeme talimatını görebilmek için uygulama içindeyken fatura talimatı verilen sayfaya bakılabilir. Farklı bir bankada otomatik fatura ödeme talimatı olan bir kişi fatura sorgulamasını ödeme yapıldıktan sonra kişiye gönderilen e-fatura üzerinde görebilir.

Devlet e-devlet sistemi üzerinden de otomatik fatura sorgulama yapma fırsatı sunuyor. Kullanıcı TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile kısa sürede hangi bankalara bağlı olunduğu ya da otomatik fatura talimatı olup olmadığı borç bilgileri ile detaylıca incelenebilir.

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Kredi Notunu Yükseltir mi?

Bankalar bağlı olarak kullanılan kredi kartı ya da kredilerde en önemli sorun düzensiz ödeme sıkıntısıdır. Bu ileride yapılacak kredi başvurularını olumsuz olarak etkileyecek bir durum haline gelebiliyor. Hesap üzerinden yapılan her geç ödeme kredi notunu düşüreceği gibi düzenli fatura ödemesi bu skoru artırır.

Bankalar ile otomatik fatura ödeme talimatı oluşturmak düşük olan kredi notunun yükselmesini de sağlar. Özellikle kredi borçlarının ödenmesinde otomatik ödeme talimatı vermek kişiye banka gözünde artı değer kazandırır. Pek çok banka erken ödenen ya da kesim tarihinin ilk gününde ödenen kredi ödemeleri için ek indirimlerde uygulamaktadır. 

Bankada kredi notu 0-700 civarı olan kişi en riskli grupta sayılır. Herkes kendi bankasının uygulaması içerisinden findeks notunu öğrenebilir. 1700 ile 2000 arasındaki grupta yer alanlar bankalar tarafından en iyi müşteri olarak tercih edilir.

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Para Kesermi?

Kişinin bağlı olduğu bankaya ait vadesiz hesap üzerinden verilen fatura ödeme talimatlarından herhangi bir ücret alınmaz. Bireysel kredi kartı üzerinden verilen talimatlı ödemelerde banka hiçbir işlem ücreti almaz. Ancak kişi banka hesabını kullanarak faturayı manuel olarak ödemek isterse banka prensibine göre belirli oranda kesinti uygulanabilir.

Otomatik Fatura Ödeme Talimatı Bakiye Yetersiz Kaldığı Zaman Ne Olur?

Banka hesabında faturanın hesap kesim günü geldiği halde bakiye yetersiz olabilir. Böyle bir durumda tahsilat işlemi gerçekleşmez ve banka kişiye özel bankada tanımlı cep telefonuna mesaj gönderir. Bu bazen uygulama telefonda yüklü ise uygulama üzerinden bildirilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında kişi manuel giriş seçeneği ile son ödeme tarihine kadar hesaba para yatırarak ödemeyi gerçekleştirebilir.

Otomatik fatura ödeme talimatlarının günü hafta sonuna ya da resmi tatil günlerine denk gelirse banka duruma müdahalede bulunur. Otomatik talimatının gününün özel zamanlarla çakışmaması için fatura talimatı vermeye engel olur. Bazı durumlarda yetersiz kart limiti fark edildiğinde hesabın artı para limiti kullanılarak otomatik fatura ödeme talimatı gerçekleşir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu