Gerçek Meslek Kodunun Bildirilmemesi Hak Kaybı Yaratır mı?

Gerçek meslek kodunun bildirilmemesi hak kaybı yaratır mı? SGK tarafından uygulanan meslek kodları 2012 yılından itibaren yürürlüktedir.

SGK’da her meslek türü için ayrı bir meslek kodu yer almaktadır. Dolayısıyla işveren tarafından bir işçi için SGK’ya işe alım için bildirimde bulunduğunda işçi için doğru meslek kodunu bildirmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu bu uygulama ile kayıt dışı istihdamın önüne geçmeyi amaçlamıştır. Bunun dışında her personele mesleğine göre ödeme yapılması ve primlerinin gerçek maaş üzerinden ödenmesi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun amaçlarından biridir.

SGK Meslek Kodu Nasıl Değiştirilir?

SGK’nın işe giriş beyannamesinde yer alan güncelleme işlemi kolaylıkla uygulanabilmektedir.

  • İlk olarak Sigortalı İşe Giriş ve İşten Çıkış Bildirimleri uygulaması üzerinden e-SGK şifresi ile SGK işe alım sistemine girilir.
  • Giriş yapıldıktan sonra “İstihdam bildirimini güncelle” menüsüne erişilir.
  • İş kodu güncellemesi yapıldıktan sonra T.C. Numarayı girin ve “Sorgu” düğmesini tıklayın.
  • Sigortalı meslek adı alanına çalışanın mesleği girilir ve “İleri” seçeneği tıklanarak işlem tamamlanır ve meslek kodu güncellenir.

SGK iş kodu güncellemek için iş kodu değişikliği için Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bir dilekçe yazmalısınız. Dilekçenize istinaden SGK gerekli meslek kodu düzeltmesini yapacaktır.

SGK Meslek Kodu Ne İşe Yarar?

Meslek ne olursa olsun, işverenin işçinin hak ettiği fiili ücreti saklamasını ve asgari ücreti SGK’ya bildirmemesi için meslek kodu düzeltmesi yapılmıştır. Bu kanun ile her mesleğin bir kodu bulunmakta ve işçinin yaptığı iş bu kodlar ile SGK’ya bildirilmektedir. Bu şekilde futbolcu, mühendis ve doktor vb. yüksek maaşlı meslek sahipleri asgari ücret ve işçi meslek kodları ile SGK’ya bildirilemez.

Sgk Meslek Kanunu Uygulaması Hangi Çalışanları Kapsar?

Çalışan, mesleğine uygun kod hakkında SGK’ya bilgi verildiyse, elektronik idareyi kolaylıkla takip edebilir. Bunu yaparken izlenecek adımlar aşağıdaki gibidir:

  • Çalışan önce e-devlet sistemine erişim sağlar. Bunun için T.C. Kimlik numarası ve şifre doğru girilmelidir.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra SGK Kayıt ve Hizmet Beyannamesi bölümüne giriyorsunuz. Bunu Seçenekler bölümüne veya Arama bölümüne kendiniz yazarak yapabilirsiniz.
  • Bölüme giriş yaptıktan sonra açılan sayfada işverenin SGK’ya bildirdiği iş kodunu görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu