Küçükbaş Hayvancılık Kredisi ve Şartları 2023 (Tüm Bankalar)

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyenlere kredi veren bankalar ve bankaların kredi şartları için bu işin maliyet kısmı büyük önem taşımaktadır. Onlara destek olması adına küçükbaş hayvancılık kredisi verilmekte olup bu kredinin koşulları veren kuruma göre farklılık göstermektedir.

Genel olarak bakıldığında ülke içerisinde küçükbaş hayvan yetiştirme oranı yaklaşık 35 milyon civarındadır. Bu hayvanların ortalama 15 milyonu küçükbaş hayvan et üretiminde, 15 milyonu ise süt yetiştiriciliğinde kullanılır.

Talebin fazla olması bu alana olan ilginin artmasını da sağlamaktadır. Ancak talebin artmasıyla birlikte yem fiyatlarının ve diğer bakım maliyetlerinin artması küçükbaş hayvan üreticileri açısından sorun olmaktadır.

Her ne kadar devlet tarafından üreticilere belli oranlarda destek ödemesi yapılsa da geriye kalan masraflar için ekstra nakde ihtiyaç vardır. Bu durumlarda bankalar tarafından verilen hayvancılık kredisi tercih edilmektedir.

Şekerbank Hayvancılık Yatırım Kredileri

Şekerbank hayvancılık yatırım kredileri küçükbaş ve büyükbaş süt hayvancılığı ile besicili faaliyetlerini yapan üreticilerin maddi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılan ödemelerdir. Bu krediler;

 • Hayvan barınaklarının yapımı
 • Çiftçilerin hayvan alımı
 • Kaba yem depoları
 • Yem hazırlama üniteleri
 • Gübre ve posa çukurlarının yapılması
 • Mobil ya da sabit sağım üniteleri
 • Süt depolama ve soğutma tankları gibi çalışmalar için kullanılabilir.

Sektöre özel yatırım gideri olarak da adlandırılan bu giderlere karşılık kredi alınabilmesi için gerekli koşulları sağlıyor olmak gerekir. Bu durum banka tarafından verilen tüm hayvancılık kredi türleri için geçerlidir.

Şekerbank Küçükbaş Hayvan Kredisi Özellikleri

Küçükbaş besicilik ya da süt hayvancılığı yapanlara özel olarak verilen Şekerbank küçükbaş hayvan kredisi atmış aya varan vade seçenekleri ile verilir. Aynı zamanda bu kredi için yılda bir ödeme olanağı da vardır.

Alınan kredi barınak yapımı, hayvan alımı, tadilat ve buna benzer yatırım harcamaları için kullanılabilir. Tadilat, barınak yapımı ve hayvan alımı finansmanlarında bunların faturalarının yaklaşık %75 kısmı için kredi ödemesi yapılır.

Küçükbaş hayvan alımı için;

 1. Başvurulan kredilerde vade oranı en fazla 12 ay olarak belirlenmiştir.
 2. Kredi ile hayvan alımı yapacak olanların bu hayvanları Tarım İl ya da İlçe Müdürlükleri’ne keçi/koyun kayıt sistemine kaydettirmiş olmaları gerekir.
 3. Ayrıca 3 ay süre ile sisteme kayıt yapıldığına dair müdürlükten yazı getirilmelidir.

Küçükbaş Hayvancılık Kredisi Başvuru Şartları

Şekerbank küçükbaş hayvan kredisi başvuru şartları krediyi kullanabilecek kişilere yöneliktir.

Buna göre en az 2 yıldır küçükbaş süt hayvancılığı ile uğraşan 25 keçi ve 50 koyun kapasitesine sahip veya alınacak kredi ile bu kapasiteye çıkabilen kişiler, küçükbaş besicilikte ise asgari 50 baş ve üzerinde işletmeye sahip olan ya da krediyle bunu sağlayacak olan işletmeler bu krediden yararlanabilir.

Alınacak kredi ile barınak yapımı için gerekli nakit ihtiyacı karşılanabilir, hayvan alınarak süt çoğaltılabilir. Bununla alakalı daha kapsamlı bilgiye ulaşabilmek için en yakın Şekerbank şubesine gidilebilir.

Ayrıca ayrıcalıklı kredi kartı fırsatları hakkında bilgi sahibi olmak için ŞekerBank Kredi Kartları ve Özellikleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Denizbank Küçükbaş Hayvancılık Kredisi

Denizbank küçükbaş hayvancılık kredisi kendi içerisinde çeşitlere ayrılmakta olup böylece üreticilere finansman desteği verilmektedir. Uzun vadeli ödeme olanağı ve düşük faiz oranları ile verilen bu krediler küçükbaş hayvan yetiştiricileri tarafından ilgi görmektedir.

Banka tarafından verilecek finansman desteği;

 • Koyun, keçi gibi hayvan alımları
 • Ağıl yapımı ya da yem depoları gibi inşaat işleri
 • İşletme sermayesi ihtiyaçları
 • Soğutma tankı
 • Süt sağım ünitesi gibi makine ekipman alımları faaliyetlerini kapsamaktadır.

Yapılan harcamaların faturalarında yazan tutarın %75 oranında olacak şekilde kredi ödemesi yapılır. Böylece küçükbaş hayvan yetiştiricileri işlerini büyütme fırsatı elde edeceklerdir.

Denizbank’ın diğer fırsatlarından yararlanmak için DenizBank Kredi Kartı Çeşitleri ve Aidat Ücretleri yazımızı okuyabilirsiniz.

TEB Küçükbaş Hayvan Kredisi

TEB tarafından verilen hayvancılık kredileri kendi içerisinde besicilik kredisi, süt hayvancılığı kredisi, su ürünleri kredisi, tavukçuluk kredisi gibi çeşitlere ayrılır.

TEB süt hayvancılığı kredisi süt hayvanlarının bakım, ilaç ve yem giderlerini karşılamak amacıyla verilir. 18 aya kadar vade seçenekleri olan bu kredide aylık ya da 3 aylık eşit taksitler ile geri ödeme olanağı vardır. Bu kredi için gerekli hayvan hayat sigortası banka şubesi tarafından yapılmaktadır.

Bu krediden yararlanamıyorsanız TEB’in diğer kredilerine başvuru yöntemleri için Sms ile TEB İhtiyaç Kredisi Başvurusu yazımıza göz atabilirsiniz.

TEB süt hayvancılığı kredisi başvurusu için;

 1. Çiftçi kayıt sistemi belgesi
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 3. İkametgah senedi
 4. Tapu fotokopileri
 5. Damızlık birliği üyelik belgesi
 6. Hayvan varlığı listesi belgelerine ihtiyaç vardır.

TEB Besicilik Kredisi

TEB besicilik kredisi hayvanların kesime kadar olan giderlerini karşılamak için verilen kredi desteğidir. 12 aya varan vade ile verilen bu kredi vade sonunda anapara ve faiz ödemesi ile nakit akışına uygun olarak verilir.

Krediye başvuru yapmak isteyenlerin;

 • Çiftçi kayıt sistemi belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgah senedi
 • Tapu fotokopileri
 • İşletme tescil belgesi

Yetiştirici/ıslah birliklerine üyelik varsa üyelik belgesi gibi evrakları hazır etmeleri gerekir.

Belgelerin eksiksiz olması kredinin sorunsuz şekilde alınabilmesi açısından önemlidir. Hazırlanan evraklar en yakın Türkiye Ekonomi Bankası şubesine teslim edilerek başvuru işlemi tamamlanır. Başvuru sırasında banka ek belgeler talep etme hakkına sahiptir.

Ziraat Bankası Hayvansal Üretim Kredileri

Ziraat Bankası hayvansal üretim kredileri gerçek ya da tüzel kişi olan üreticilerin bu faaliyetlerinden dolayı ortaya çıkan ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilen kredi türüdür. Küçükbaş hayvancılık

 • Büyükbaş hayvancılık
 • Kanatlı hayvancılık
 • Besi ve süt hayvancılığı
 • Arıcılık
 • Damızlık hayvancılık

Konularla ilgili üretim ve yatırım faaliyetleri bu kredinin konusunu oluşturmaktadır.

Hayvansal üretim için verilen krediler kendi içerisinde yatırım ve işletme kredileri olarak ikiye ayrılır. İşletme kredileri makine bakım onarım, kira, ilaç, yem, sigorta giderleri, hayvan alımı gibi faaliyetleri kapsar.

Yatırım kredileri içerisinde ise ekipman alımı, ağıl yapımı, işletmenin ihtiyacı ile orantılı masraflar, süt soğutma tankı alımı ve buna benzer masraflar yer almaktadır. Bunların finanse edilmesi için gerekli koşulların sağlanması gerekir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası hayvancılık kredisi için gerekli belgeler tüzel kişi ve gerçek kişiler için farklılık göstermektedir.

Gerçek kişiler başvuru esnasında;

 1. Nüfus cüzdanı
 2. Çiftçi belgesi
 3. Kira kontratı ya da tapu kaydı gibi işletmesini tevsik eden belgeler
 4. Kredi karşılığında teminat olarak belgelere ihtiyaç vardır.

Banka bu belgeleri arttırıp azaltma hakkına sahiptir. Belgeler hazırlandıktan sonra kredi başvurusu için en yakın Ziraat Bankası şubesine gidilmesi gerekir.

Ziraat Bankası Koyun Kredisi Özellikleri

Ziraat bankası koyun kredisi her sene verilmekte olup bunun için 100 ve üstü sayıda hayvan alımı yapmak gerekir. Çiftçilere verilecek olan bu desteğin tutarı sürekli güncellenmekte olup 15.000 TL kadar faizsiz ödeme yapılmaktadır.

Koşulları sağlayan kişilere verilen kredinin vadesi 18 aydan başlayıp en fazla 84 ay olmaktadır. Şartları taşıyan kişiler maksimum %75 oranında faiz desteği almaktadır.

Koyun Kredisi Başvuru Şartları Nedir?

 • Küçükbaşların en az 6 aylık ve erkek olması
 • Koyun keçi sistemine 3 aylık kaydının bulunması
 • Küçükbaş besicilik yapanların 100 baş üzerine çıkması
 • Küçükbaş hayvan alımının en az 100 olması gibi şartlar yer almaktadır.

Koşulları sağlayan çiftçilerin başvuru yapmalarında herhangi bir sakınca yoktur. Koşulları sağlayamayan kişiler Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi hakkında bilgi almak için Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi yazımızı okuyabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu