Tarım Çiftçi BağKur Emeklilik Şartları ve Maaşları 2023

Çiftçi Bağkur emekli maaşı, esnaf bağkurlu olanlara göre biraz daha düşük olarak verilmektedir. Eğer sizde çiftçilik ya da tarım gibi işler ile uğraşıyorsanız ve Ziraat odası gibi veya il ilçe tarım müdürlükleri üzerinde bir kaydınız var ise zorunlu bir şekilde tarım ya da çiftçi bağkurlu olarak gözükürsünüz.

Eğer, 1 Ocak 2023 – 31 Aralık 2023 tarihleri arasında tarım ya da çiftçi bağkuru üzerinden emekli olacaksanız ya da dul yetim gibi bir aylık bağlanma durumu mevcut ise, 2023 tarım bağkur emekli maaşları konusunda detaylı bilgi için yazımızın geri kalanını okumaya devam edebilirsiniz.

Çiftçi Bağkur Ücreti Nedir?

Aylık olarak ödenmekte olan en düşük ve de en yüksek bağkur primleri, brüt asgari ücret miktarlarına göre hesaplanıp, bu ücretlerin artışı ile beraber doğru oranda da prim oranlarında güncellenme sağlanmaktadır. Güncel çiftçi bağkurunun en düşük ya da en yüksek oranlarını öğrenmek istiyorsanız SGK resmi web sitesi üzerinden anlık bir şekilde öğrenme şansına sahipsiniz.

Tarım Bağkur Emekli Maaşı Nedir?

Tarım bağkurları emekli maaş oranları kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu nedenden ötürü emekli olduğunuz zaman şu kadar maaş alabilirsiniz gibi net bir cevabın da verilmesi mümkün olmamaktadır. Ancak hizmetlerin tamamına yakını, çiftçi ve tarım bağkur kapsamlarında olacak ise, 2023 ve de önceki yılların verileri göz önünde bulundurularak ortalama emekli maaş oranları aşağıda verdiğimiz maddeler şeklinde olabilecektir.

Bağkur sisteminde bulunan 2 ayrı emeklilik durumu mevcuttur. Bunlardan birine baktığımız zaman, 9000 günden emeklilik, diğeri ise 15 yılda oluşan yani 5400 günde yapılmakta olan emeklilikleri kapsamaktadır. En düşük çiftçi bağkur emekli maaşları hesaplarını da bu iki duruma göre yapmak ve hesaplamak daha mantıklı bir şekilde olur.

1 Ocak 2023 – 31 Aralık 2023 tarihleri içerisinde 9000 gün kapsamlı olarak emekli olmanız durumunda en düşük tarım bağkur emekli maaşları ortalama bir şekilde 1000 TL ile 1200 TL arasında değişiklik gösterir.

15 yıl ve üzeri çiftçi emekli maaşları ise 1 Ocak 2023 – 31 Aralık 2023 tarihleri arası emekliliği bulunan kişiler için ise 700 TL ila 900 TL arasında değişiklik gösterecektir. Eğer vefat etmiş olan kişi emekli ise, dul kalmış olan eşe vefat emiş olan kişinin maaşının 4/3’ü bağlanır. Eğer dul eş ile beraber maaş alabilme durumu olan bir çocuk bulunuyor ise, maaşın yarısı dul eşe, çeyreği ise çocuklara bağlanmaktadır.

Tarım Bağkur Malulen Emekli Maaşı Nedir?

Bağkur kapsamı içerisinde en az %40 ve üzerinde işgücü kaybı bulunanlar malulen olarak emekli olmaya hak kazanmaktadır. Bunun dışında bağkurlu olan kişilere 2008 tarihi sonrasında gelen düzenleme ile beraber %40 ya da üzerinde bir rapor ile yaş sorununa takılmadan emekli olma gibi bir avantaj sağlanmıştır.

Malulen emekli maaş oranlarına baktığımızda, 9000 gün ve üzerinde olarak hesaplanır. Bu kapsam içerisinde 2023 senesinde emekli olan kişiler için aylık olarak 800 TL ila 1000 TL arasında bir aylık ücret verilir.

Tarım BağKuru Emeklilik Şartları Nelerdir?

Eğer bağkur başlangıç olan tarihiniz ilk olarak 1 Mayıs 2008 ve sonrasında ise ve cinsiyet olarak erkek olmanız durumunda, 9000 gün ve 60 yaşı tamamlayarak, kadın iseniz 9000 günü tamamlayıp 58 yaşınızı doldurduğunuz zaman tarım bağkuru emeklilik maaşı almaya hak kazanırsınız.

5400 günden emekli olan erkekler ise 5400 gün doldurma ve 63 yaş sınırı var iken, kadınlarda bu durum 5400 gün ve 61 yaşı tamamlama şartları ile beraber emekli olmaya hak kazanabiliyor.

Bağkur başlangıç olan tarihiniz, 08.09.1999 ila 30.04.2008 tarihleri arasında ise kadınlar toplamda 9000 gün ve 58 yaş ile beraber, erkekler ise 9000 gün ve 60 yaş ile beraber emekli olabilme durumlarına sahipler.

Bu belirttiğimiz tarih aralıkları içerisinde girişi bulunan kadınlar ise 5400 gün ve 60 yaşında, erkekler ise 5400 gün ve 62 yaşında emekli olabilme şansına sahipler.

Bağkur giriş tarihleri 08.09.1999 tarihi ve öncesine dayanıyor ise, 5400 gün ile beraber erkekler 58 yaşında, kadınlar ise 56 yaşında emekli olma durumlarına sahipler. 9000 günden emekli olacak kişilerin yaş durumları ise, 01.06.2002 tarihi ile beraber 25 yıl tamamlamadaki kalan süre durumları ile beraber hesaplanıp belirleniyor.

Çiftçi bağkuru ile beraber erken emekli olmak istiyor iseniz, bazı şartları sağlamanız ve duruma göre araştırmanızı yapmanız gerekiyor. Ayrıca emekli promosyon ve çift maaş konumuzu merak edenler okuyabilir.

2023 Tarım Bağkuru Emeklilik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

2023 tarım bağkuru emeklilik yaşını hesaplama istiyorsanız, ilk olarak bağkur başlangıcı olan tarihi, toplam hizmet ettiğiniz resmi süreyi, başka bir kapsamda hizmetinizin bulunup bulunmadığı konuları dikkate alınmakta. Ayrıca bazı sitelerde SGK bağkur emekli maaşı hesaplama algoritmalarını da kullanarak bu maaş hesabınızı oldukça kısa bir süre içinde bulabilirsiniz. Ayrıca Bağkur ve ssk emekililer ne kadar maaş alır konumuzu okumaya davet ediyoruz.

Tarım Bağkuru Emeklilikte Neden Daha Düşük Maaş Alınıyor?

Maaşlı ve sigortalı bir şekilde SSK üzerinden primlerini yatıran herkes 2023 senesi için toplamda 2 bin tl küsur üstünden prim ödüyor iken, ziraat bağkuruna sahip olan kişiler toplamda 1691 küsur üstünden primlerini ödemektedir. Bu da doğal bir şekilde ortalama %20 oranında neden daha az ödendiği merak edilir. Bununla orantılı bir şekilde emekli maaşları daha az rakamlarda olmasına da sebebiyet verir.

25 gün üzerinden hesaplama şeklinde doğal bu grubu kapsayan kişiler için oldukça iyi bir haber olarak da gözükmemekte. Bu nedenlerden ötürü eşitsizlik gibi bir durumun olmasıyla 2023 yılı ve sonrasında bu durumun tamamı ile ortadan kalkmış olacağı konuşulmakta olan söylentiler arasında yerini koruyor.

2023 tarihi ve sonrası için toplamda 30 tam güne dönüştürülmesi planlanan bu sistem ile beraber emekli maaş konuları da olumlu bir şekilde sizlere yansımız olacak. Her ne kadar o tarih zaman dilimi için şu anda ödenen miktarlar düşük olmuş olsa da, daha geçecek olan zaman diliminde hala olumsuz bir şekilde düşük maaşların yatırılacak olma durumu devam edilmesini koruyacaktır.

Yukarıda tarım bağkuru emeklilik maaşları ile alakalı olarak sizlere her türlü bilgi ve detaylandırmayı yapmış bulunmaktayız. Bu bilgiler yazılmış olan tarihten itibaren her ne kadar güncel yazılmış olsa da, olabilecek herhangi bir durumda güncelliğini yitirip oranların da değişmesi durumu söz konusu olabilir.

Bu nedenle güncel bir şekilde tarım bağkur emekliliği ile alakalı her türlü bilgiyi kategorimiz üzerinden kontrol edebilir ve onun haricinde bulamadığınız her türlü soruya rahatlık ile ulaşabilirsiniz. Bunun dışında ek bilgiler ve güncellenen konular ile alakalı diğer insanların da bilgilere erişmesi adına edindiğiniz bilgileri yorum yapma kısmından bizimle paylaşabilir ve diğer insanların da bu durumlardan haberdar olma konusunda yararlı bir adım atmaya yardımcı olabilirsiniz. Makalemizi okuduğunuz için teşekkür eder ve iyi günler dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu