Kredi Kartı Kapatma ve Kolay İptal Etme Yöntemleri 2023

Öncelikle yazımıza başlamadan şunu belirtelim ki, kredi kartını tamamen kapattırmak ile kullanıma kapattırmak aynı şey olmamaktadır. Bu yazımızda kredi kartı nasıl iptal edilir konuları üzerinde duracağız. Burada sizin şu konuda net olmanız gerekmektedir: Kredi kartınızı bir süreliğine mi kapatmak istiyorsunuz, yoksa tamamen iptal edilmesini mi istiyorsunuz?

İnsanlar birçok nedenden dolayı kredi kartlarını kullanıma kapattırmaktadır. Bu nedenlerden bir tanesi olan kredi kartınızın kaybolması durumu olmaktadır.

Diyelim ki kredi kartınız kayboldu ve bulamıyorsunuz, önlem olarak ne yapmanız gerektiğini araştırmaktasınız. Yapacağınız işlem çok basit olup, bankanızın çağrı merkezini arayarak durumu bildirmek olmalıdır.

Güvenlik gerekçeleri adına müşteri temsilcisi ile aranızda geçecek birkaç soru cevap faslından sonra kartınızın kullanıma kapatılması işlemi tamamlanmaktadır.

Böylece kredi kartı kullanıma kapatma işlemi gerçekleşmiş olur ve tüm bilgileriniz sıfırlanır. Bu işlemi çağrı merkezinden yapabildiğiniz gibi, aynı şekilde en yakınınızdaki banka şubenizden, mobil uygulamanızdan veya internet şubesinden de yapabilmektesiniz.

Eski kartınızı güvenceye aldıktan sonra istediğiniz zaman yeni kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz. Fakat yaşadığınız bu olaydan sonra kredi kartınızı eğer hiç kullanmak istemiyorsanız, onu tamamen kapattırmanız gerekmektedir. Yoksa aidat gibi ek masraflar kartınıza yansımaya devam edecektir.

Kredi Kartı İptali Nasıl Olur?

Kredi kartınızı tamamen iptal ettirme noktasında da yine bankanızın çağrı merkezinden yardım alabilirsiniz. Sizin talebiniz iletildikten sonra bankanın kartı bir hafta içerisinde iptal etmesi gerekmektedir. Bu bir haftalık süreç içerisinde sizlere kapatmamanız adına farklı farklı teklifler sunabilmektedirler.

Bu tekliflerden cazip gelen olursa, teklifi kabul edip kapatmayabilirsiniz. Ya da her tür teklife rağmen kesin kararlı iseniz hiçbirini kabul etmeyip kredi kartı tamamen kapattırma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bütün kredi kartı kullanıcıları tek taraflı olarak, 5464 sayılı banka kartları kanununun 25. Maddesi gereği kredi kartı sözleşmesini feshetme yetkisine sahiptir.

Telefon bankacılığı üzerinden kartınızı iptal ettirdiniz ama kartınız hala açık ise şubeden dilekçe vererek anında kapatabilirsiniz.

Banka Kredi Kartı İptal Etme Şartları Nedir?

Bankanın kredi kartını iptal etmeme gibi bir hakkı olmamaktadır. Banka kartları ve kredi kartları ile ilgili mevzuat gereğince, siz başvurunuzu yaptığınızda bankanın 7 gün içerisinde iptal işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Eğer böyle bir iptali gerçekleştirmezse, kredi kartınızın iptaline dair sunduğunuz belgelerle birlikte Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’na (BDDK) dilekçe ile banka hakkında şikâyette bulunabilirsiniz.

Kredi kartı kapatma noktasında birçoğu insanın merak ettiği bir konu ise, kartlarında borçları varken kapatabilip kapatamayacakları olmaktadır. Bu konuda Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kanunu oldukça açık ve net olmaktadır.

BDDK tarafından düzenlenen kanuna göre, kredi kartınızı kapatmanıza hiçbir engel olmayıp, içerisinde olan borçlarınızı tek seferde ya da taksitli haliyle sonradan da ödemeye devam edebilmektesiniz.

Sizin borçlarınızı ödediğiniz esnada banka size yine güncel dönem borcu ekstrelerinizi göndermekle mükellef olup yasal zorunluluğu bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu