Kredi Kartından EFT Ve Havale İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

EFT ve havale gibi bazı bankacılık terimleri oldukça sık kullanılmaktadır. Peki, kredi kartından EFT ve havale işlemi nasıl yapılmaktadır?

Kredi kartından EFT ve havale işlemi nasıl yapılmaktadır sorusu bu durumu merak edenler için oldukça önemlidir. Çünkü günümüzde kredi kartına sahip olan kişilerin sayısı olmayan kişilere oranla oldukça fazladır. Nakit para kullanımından ziyade kredi kartı kullanımı daha yaygındır denilebilir. Bu yüzden de EFT ve havale terimleri oldukça sık kullanılmaktadır.

EFT Ve Havale Ne Anlama Gelmektedir?

Kredi kartından EFT ve havalenin nasıl yapılacağının bilinmesinden önce EFT ve havalenin ne anlama geldiğini öğrenmek gerekmektedir. EFT, açılımının elektronik fon transferi olmakla birlikte bankalar arası transfer anlamına gelmektedir. Farklı bankalar arasında yapılmaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, başka bankalarda bulunan farklı kişilere transferin EFT olduğu gibi başka bankada bulunan aynı kişinin hesabına da EFT denilmektedir.

EFT nasıl gerçekleşmektedir sorusunun cevabı ise bankaya gidilerek yapılabileceği gibi online olarak da yapılabilmektedir. Alıcı kişinin- kurumun hesap numarası ve banka şubesi veya alıcı isim soyisim ve iban numarası ile EFT gerçekleştirilebilir.

Havale ise banka hesabında bulunan paranın aynı banka içerisinde bulunan başka kişiye ait bir hesaba veya aynı kişiye ait bir hesaba transferidir.

EFT ve havale genellikle çok sık karıştırılan iki kavramdır. Fakat EFT işlemleri iki farklı banka arasında gerçekleştiği için daha uzun bir zaman alabilirken havale işlemi aynı bankada olan hesaplar üzerinden olduğu için 7/24 yapılabilir.

Kredi Kartından EFT Ve Havale İşlemi Nasıl Gerçekleşmektedir?

Kredi Kartından EFT Ve Havale İşlemi Nasıl Gerçekleşmektedir sorusunun cevabı için öncelikle bir kredi kartına sahip olmak gerekmektedir. Kredi kartı denilince akla genellikle post cihazından veya online olarak bilgilerin girilip işlem yapılması akla gelmektedir.

Peki, kredi kartından EFT yapmak mümkün müdür? Kredi kartından EFT yapmak mümkündür. Öncelikle kredi kartından EFT yapabilmek için nakit avans limitinin bulunması gerekmektedir. Eğer limit mevcutsa EFT işlemi, ATM, banka şubesi, telefon bankacılığı veya internetten online olarak yapılabilir. Kredi kartından EFT yapılırken işlemler genellikle ileri tarihli değil, anlık olarak yapılmaktadır. Genellikle ücret alınmaktadır.

Kredi kartından EFT işlemi yapmak için alıcının adı soyadı, iban numarası veya hesap numarası ayrıca telefon numarası gerekmektedir. Para aktarma kısmından EFT alanından gerçekleştirilmektedir.

Kredi kartından havale yapmak için ise tıpkı EFT işleminde olduğu gibi yine nakit avans limiti gerekmektedir. İşlem ücreti bankadan bankaya göre değişmekle birlikte genellikle alınmamaktadır. Limit mevcutsa para transferi kısmından havale seçilir ve gönderilecek kişinin iban veya hesap numarası girildikten sonra telefon numarası da girilip paranın hangi hesaptan gönderileceği seçilmelidir. Böylece kredi kartından havale işlemi gerçekleşmiş olur.

Kredi Kartından EFT Ve Havale Hangi Bankalardan Yapılabilmektedir?

Kredi kartından EFT ve havale gönderimine olan talep arttığı için bankalarda bu talepler karşısında bu özelliği kullanmayı tercih edebilir. Peki, kredi kartından EFT ve havale hangi bankalardan yapılabilmektedir?

Kredi kartından EFT ve havale işlemini ilk uygulayan banka Garanti Bankasıdır. Ziraat Bankası, Yapıkredi, Vakıfbank, İş Bankası, TEB, HSBC, ING, Advantage bankalarında da bu işlem mevcuttur.

Acil durumlarda başka seçenek kalmadığı zamanlar olabilir. Bu gibi durumlarda kredi kartından EFT ve havale işlemi tam bir kurtarıcıdır. Bu yüzden bu işlemi yapabilmek için nakit avans limitinin olmasına özen göstermeli ve işlemin yapılabildiği bankalar ile çalışmaya dikkat edilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu