Kredi Kartı Extra Borcundaki Faizlerin Anlamı 2023

Kredi kartlarında pek çok kafayı kurcalayan değişik faiz isimleri var. İnsanlar tek bir faiz çeşidi olduğunu zannetse de elbette böyle bir şey yok. Kredi kartından alınan faizler, akdi faiz, gecikme faizi, nakit avans faizi, limit aşım faizi şeklinde sıralanıyor ve alınan her faizin bir anlamı olmakla birlikte her faiz bir belirli bir durumda alınıyor.

Akdi Faiz Nedir?

Akdi faiz, dönem borcunuzu ödedikten sonra kalan kısımın gecikmesi durumunda alınır. Diyelim ki, kredi kartı borcunuz 2 bin lira, bu ay da toplam 2 bin lira harcama yaptınız ve toplam borcunuz 4 bin lira, bu halde asgari ödeme tutarınız 1 bin TL olur. Asgari ödeme tutarı olan 1bin TL veya daha üst bir tutarı ödedikten sonra kalan borca akdi faiz uygulanır. Yani 1 bin TL borcu ödedikten sonra, kalan 3 bin TL akdi faize tabiidir ve güncel oranı yüzde 1,40’dır.

Gecikme Faizi Nedir?

Gecikme faizi ise, kredi kartı borcunuzun asgari ödeme tutarının altında ödemeniz halinde, asgari tutarı tamamlayan kısım için alınır. Yani yukarıdaki örnekte, 4 bin TL harcama yapmış kişinin asgari ödeme tutarı 1 bin TL ise ve siz sadece 200 lira ödeme yaptıysanız 800 lira için gecikme faizi kalan 3,000 lira için ise akdi faiz işler. Güncel kredi kartı gecikme faiz oranı %1,70’tir.

Nakit Avans Faizi Nedir?

Nakit avans faizi, kartınızla yaptığınız nakit çekimler için ödenir. Örneğin, markete gidip kredi kartınız ile 200 lira harcama yaparsanız ve bu harcama banka tarafından taksitlendirilmiyorsa, bu borç için nakit avans faizi ödenir. Nakit avans faizi bankaya göre değişebilir ancak genellikle yüzde 1,40 civarındadır.

Limit Aşım Faizi Nedir?

Bazı bankalar kredi kartlarının limitinin aşılmasına izin vermese de bazı bankalar izin veriyor. Limit aşımına izin veren bankaların kredi kartlarını kullandığınızda, limiti aşan tutar için limit aşım faizi ödersiniz.

  • Yani kart limitiniz 5,000 lira ve sizin de 5,000 lira borcunuz var.
  • Sonrasında gidip x liralık bir alışveriş yaptığınızda o alışveriş ile kart limitini aştığınız için, limit aşım faizi ödenir.
  • Limit aşım faizi aylık yüzde 1,40’dır, ancak günlük olarak tahsil edilir.

Nakit Avans Faizi Ne Zaman Alınır?

Nakit avans faizi, kredi kartından çekilen nakit işlemler için alınıyor. Bu işlemleri banka taksitlendiriyorsa, taksitlendirilen tutar için aylık yüzde 1,40 oranında faiz uygulanacaktır.

  • Örneğin, 600 TL’lik bir alışveriş yaptınız ve bu alışverişi 6 ay taksitlendirmek istiyorsunuz.
  • Ancak alışveriş taksitli olarak değil nakit çekim olarak gerçekleşti. Bu durumda, 600 liralık alışveriş için her ay 8,40 TL faiz tahsil edilerek borç taksitlendirilecektir.
  • Bu da 6 ay vadeli taksitlendirme için, %8,40 faiz tahsil edilmesi anlamına gelir. Yani 6 ayda toplam 650,40 TL ödeme yaparsınız.

Gecikme Faizi Ne Zaman Alınır?

Diyelim ki bu ay kredi kart borcunuz geldi ve asgari ödeme tutarı 1 bin TL. Ancak sizin 1 bin TL ödeme yapacak gücünüz yok. Bu durumda, sadece 500 TL ödemeye karar verdiniz.

Bu durumda asgari ödeme tutarı kadar ödeme yapmadığınız için hem kredi notunuz düşecek hem de 500 TL için bir sonraki ayın ekstresinde yüzde 1,70’lik bir faiz alındığını göreceksiniz. Bu da yaklaşık olarak, 8,5 TL’ye denk gelmekte. Bankalar ve Kredi Kartları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız sitemizin https://devlethan.net/bankalar/ kategorisine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu