Kedi ve Köpeklerde Çip Nereye Takılır?

Kediler ve köpekler artık herkesin de kabul ettiği gibi bizim dostlarımızdır. Köpekler ise en sadık dostlarımızdan biridir bile diyemeyeceğim en sadık dostumuzdur. Köpeklerin sadakati dünya üzerinde hiçbir canlı da bulunmamaktadır. Köpekler kadar sadık olacak olan bir insan daha doğmamıştır. Köpeklerin varoluşsal meselelerinde bu vardır.

Sadık olmak ve sevmek. Köpekler en akıllı canlılardan biridir. İnsanlara nazaran köpeklerin aklı tabii ki daha az gelişmiştir ama arama kurtarma köpeklerini düşündüğünüz de aklınıza gelen tek şey insanın bile yapamadığını yaptı demektir. Bazen köpeklere hayranlık duysak da çok ciddi saldırıda bulunan köpek cinsleri de bulunmaktadır. Bu gibi köpekleri kontrol altında tutmak zorundayız.

Köpeklerin sadık lığından bahsetsek de sonuçta onlar bir hayvan. Kaybolabilir, kaçabilir hatta bazen çalınabilirler. Bu gibi durumların önüne geçmek için hem kedilere hem köpeklere çip taktırmalıyız. Peki kedi ve köpeklere çip nereye takılır? Hayvanların kürek kemikleri arasında bir deri vardır. O derinin altına çipi yerleştirebilirsiniz. Tabii bu işlemi bir veteriner yapmak zorundadır.

Kedi ve Köpeklere Çip Takmak Ne Kadar?

Bu fiyat 2021 senesinde 160 Türk Lirasıyken 2023 Senesinde 260 Türk Lirasıdır. Çip taktırmak zorunlu bir işlem değildir ancak takılsa çok iyi olur.

Kedi ve Köpeklere Çip Takmak Zorunlu mudur?

2021 senesine kadar sahiplendiğiniz veya satın alınan kedi ve köpeklere çip taktırmak zorunlu değildi ama 2021 senesinden sonra artık zorunlu bir hale geldi. Bu şekilde hayvanınızı elektronik ortamda takip edebileceksiniz. Bu uygulamayı tarım ve orman bakanlığı getirmiştir. İstediğiniz zaman çip taktırabilirsiniz. Hiç taktırmamakta yine sizin tercihiniz. Taktırmadığınız takdirde cezası olan 10.000 Türk Lirasını ödemek zorunda kalırsınız.

Kedi ve Köpeklere Çip Hangi Yaş Aralığında Takılmalıdır?

Kedilerin çip takılmasını uygun hale gelmesi için doğumlarından sonra 1 seneyi doldurmaları gerekmektedir. Yani 1 yaşını doldurmamış kedilere çip takımı yapılmamaktadır. Köpeklere de 3 aylığı geçtikten sonra takılabilir. Bu işlem kedi ve köpeklerin canını uzun süreli acıtacak bir işlem değildir. Kısa süren ve hayvanlara bir kimlik kazandıran işlemdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu