Borcu Olanlara Kredi Veren Bankalar 2023

Günümüzde malesef bir çok bireyin borcu bulunmakta ve borcu olan bireyler, borçlarını bir şekilde kapatmak için bankalardan kredi almak istiyorlar. Bundan dolayı borcu olanlara kredi veren bankalar sorgusu sıklıkla yapılıyor. Peki, borcu olanlar hangi bankalardan destek alabilir?

Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar

Bankalara borcu olan insanların sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Ağustos 2023 verilerine göre insanların bankalara olan borçları yüzde 72 oranında arttı. Bu yüzden de kredi veren bankalar merakla araştırılıyor. Bütün borçları sıfırlamak için 24-36 ay geri ödemeli yüz elli bin lira kadar kredi veren bankalar bile yer alıyor.

Devlet bankalar arasında Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası gibi bankalar da kredi kapatma için insanlara ayrıca bir kredi olanağı sunuyor. Hem özel bankalar hem de devlet bankaları bireylere borç kapatmak için kredi imkanı verebiliyor. Faiz ve geri ödeme fırsatları açısından her firma aynı avantajı sağlamıyor. Yine de bazı bankaların politikaları bir adım öne çıkıyor. Borcu olanlara kredi veren bankalar arasında şunlardan söz edebiliriz:

  • Şekerbank
  • Ziraat Bankası
  • QNB Finansbank
  • Akbank A.Ş.
  • TEB
  • Halkbank
  • Denizbank
  • Vakıfbank

Borcu Olanlara Af Ne Zaman Gelecek?

Binlerce insanı yakından alakadar eden icra affı ayrıntıları belli oldu. İcralık olan otuz milyara yakın bir borcun silinebileceği müjdesi geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı tarafından verildi. Bu borç, iki bin liranın altındaki bütün borçları kapsayacak.

İki bin liraya kadar olan bireysel borçlar devlet tarafından karşılanacak. Bu sayede icra takibine konu olan dosyalar da temizlenmiş olacak.

Borcu Olanlara Hapis Cezası Varmı?

İnsanların merak ettiği konulardan biri de borcu olanlara hapis cezası var mı sorusunun cevabıdır. Hacizden dolayı yanlış mal beyan eden ve mal varlığını eksik gösteren kişilere hapis cezası verilir. Borçlu kişilerin borçlarını ödemek maksadıyla kendilerine sunulan koşulları mazeret göstermeden ihlal etmeleri halinde hapis cezası verilmektedir.

Boşanma işleminin ardından nafaka koşullarına uymayan ve zamanında ödeme gerçekleştirmeyen insanlara da tazyik hapsi verilmektedir. Kiracının borcunu ödememesi ve elinde ev sahibini mağdur etmesi durumunda da hapis kararı çıkabilmektedir. Bundan dolayı borçların zamanında ödenmesine dikkat edilmesi son derece önem arz etmektedir.

Ayrıca Bkz; Adıma Bir Borç veya İcra Varmı Nasıl Öğrenebilirim? 2023

Borcu Olanlara Devlet Yardımları

Borçlu kişiler borcu olanlara devlet yardımı var mı diye de merak etmektedir. Yeni çıkan haberlere göre dar gelirli vatandaşlara bu konuda destek sunulacak. Dar gelirli insanların haciz problemlerini çözmek isteyen hükümet, hazırlamış olduğu yeni paket ile altı milyon insanın ortalama otuz milyar liralık icralık borcunu tasfiye etmiş olacak.

İki bin liraya kadar olan borçlar icradan düşmüş olacak. Bu maksat ile insanların borçlu olduğu firmalar, icraya verdikleri alacakları kayıtlarda gider şeklinde gösterecekler ve bunları vergi kısmından düşecekler. Bu sayede vatandaşın borcu ise kamu maliyesinden karşılanacak.

Vergi Borcu Olanlar Araba Alabilir mi?

Araç satın almak isteyenlerin bir kısmı vergi borcu olanlar araba alabilir mi diye soruyor. Bu sual ikinci el araç satın alacak çoğu insanın aklına takılmaktadır. Araçların vergi borcu her altı ayda bir senede iki defa yatırılmaktadır. Birinci dönem vergisi 1Ocak – 30 Haziran arasında ikinci dönem ise senenin diğer yarısında yatırılmalıdır.

Bu dönemin bir gün bile dışında olmanız ikinci dönem vergisini ödemek zorundasınız. Geriye dönük vergi borcunuz bulunuyor ise onları muhakkak ödemeniz lazım. Aksi durumda noterde satış yapılması söz konusu olamamaktadır. Bundan dolayı araç satın almadan evvel tüm vergi borçlarınızın sıfırlandığından emin olmanız lazım. Diğer türlü alım yapmanız söz konusu değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu