Kargo Bayilik Açma Maliyeti, İşlemleri ve Kazancı 2023

Kargo bayiliği açmak sanıldığının aksine oldukça karmaşık ve sermaye yönü ile yüksek bir ana para gerektiren süreci içerir. Kişinin burada risk alması gerekir. Çok önemli riskler alarak büyük yatırımlar yapmak yerine pek çok girişimci acenta olarak kargo şirketi kurmayı daha mantıklı buluyor.

Yeni bir kargo şirketi açma girişiminde bulunmak ne kadar mantıklıdır ya da kar getirir mi? sorusunun cevabını merak edenler günümüzde gelişen e-ticaret sektörüne daha çok yoğunlaşabilir. İnternet üzerinden satış süreci e-ticaret platformlarının artması ile daha da önem kazanıyor. Bu yönüyle çok fazla gelir elde edilebilecek bir saha olarak düşünülebilir.

Teknolojik gelişmelerin çoğalması, e-ticaret firmalarının artması bu süreçte kargo bayilik açmak isteyen kişiler için elbette ki yüksek kar oranı sağlama fırsatı da sunuyor. Öte yandan gerçekçi bir pozisyondan bakıldığında kargo firmalarının yaklaşık %70’e yakınının kazancı tamamen e-ticaret sektöründe yapılan harcamaya bağlı oluyor. Buralardaki satış arttıkça firmalarında kazancı doğrudan artış gösteriyor.

Kargo Bayilik Açmak İçin Ne Kadar Para Gerekli ve Aylık Kazancı Nedir?

Kargo bayiliği açmak isteyen bir kişi bu süreçte satış odaklı olarak şubenin aylık kar marjını düşünmesi gerekir. Ortalama rakamlar üzerinden bakıldığında gelen müşteri sayısı ile kargonun gönderileceği müşteri sayısı üzerinden oluşacak kar marjı iletilecek kargolarda yüzde 13 kişiden gönderilecek kargolarda ise %18 orana sahiptir.

Gönderilerde %13 teslimatlarda ise %18 kar marjına ulaşıldığı düşünüldüğünde firmanın ortalama müşteri sayısı ve gönderilen kargo üzerinden günlük bir rakam oluşturulabilir. Farz edelim ki kargo firmasının günlük 500 müşteri kapasitesi bulunsun ve gün içinde toplamda 200 farklı kargo gönderimi sağlansın. Bu durumda günlük kar marjı firma için ortalama 2.000 TL’ye ulaşıyor. Günlük rakam ortalama müşteri sayısı ve gönderisi yapılacak kargo oranı düşünüldüğünde aylık bir net rakamı ulaşılabilir. 

Kargo bayiliği açmak isteyen bir kişinin açacağı il, ilçe ve şube büyüklüğüne göre gereken para miktarı değişebiliyor. Popüler bir cadde üzerinde açılacak olan bir şubeye 100.000 liranın üzerinde bir para teklif edilebilir. Fakat mahalle arasında açılacak bir şube için bu rakam 10.000 liraya kadar düşebilir.

Farazi olarak oluşturulmuş bu rakamlara daha gerçekçi bakılacak olunursa kargo firması açmak isteyen bir kişinin minimum 200.000 TL’yi gözden çıkarması gerekiyor. Sıfırdan bir kargo şirketi kurmak isteyen bir kişinin ana sermaye olarak 20 milyon TL’yi en az pozisyonda gözden çıkarması gereklidir.

Kargo Bayilik Açmak İçin İlk Önce Nereye Başvurmak Gerekir?

Franchise adı verilen sistem kullanarak bayilik açmak isteyen bir girişimci günümüzde Sürat kargo, PTT kargo, MNG kargo ve benzeri pek çok popüler firmanın bayiliğini alabiliyor. Bu aşamada önemli olan başarılı bir girişim olacağına yönelik karşı tarafı inandırabilmektir.

Doğru bir iş planı ile süreç istendiği gibi yönetilebilir. Bu planlamada açılacak firmanın nerede, ne zaman, hangi sermaye ile ve nasıl kurulacağına yönelik bir yönerge hazırlanmalı ve başvuru da bu şekilde bulunulmalıdır.

Kargo Bayilik Açma İzinleri Nasıl Alınır?

Kargo işini başlatabilmek için bayilik almak gerekiyor. Bayilik alınırken de belirli izinlerin tamamlanması gerekiyor. Bayilikler 5 yıllık sözleşme ile kişiye sunuluyor. Kargo açma izinleri teslim edilmesi gereken belge ve evrakların hazırlık aşamasında resmi kurumlardan talep edilebilir. Kargo acentesi başvurusu için online link:

Kargo Bayilik Açma Ruhsatı Almak Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

Kargo şubesi açabilmek için resmi işlemlerin tamamlanması gerekiyor. Burada firmayı yönetebilmek için yetki belgelerinin de sorunsuzca belirli kurumlar tarafından alınabilmesi şarttır. Süreçte bir muhasebeciden destek alabilmek tüm aşamaları daha kolay yürütebilmeyi destekler. Kargo şirketi açmak isteyen bir kişinin sahip olması gereken belgeler arasında şunlar yer alır:

 • Kişiye ait nüfus cüzdanı fotokopisi 
 • 2 adet güncel fotoğraf
 • İkametgah adresi
 • Adli sicil belge
 • Şirkete dair vergi levhası
 • İşletmeci kimlik belgesi
 • SGK’ya kayıtlı olduğuna dair belge
 • Tapu kullanım izni
 • Kira sözleşmesi
 • Muvafakatname
 • Ulaştırma Bakanlığı yetki belge
 • İtfaiye uygunluk belgesi
 • İş yerine ait kroki
 • Güvenlik kamera ve kayıt sistemi

Kargo Bayilik Dükkanında Olması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Kargo bayiliği açmak isteyen bir kişi dükkanın tasarımında belirli bir eğitim sisteminden geçer. Çalışacak personelin otomasyon sistemi içerisinde sürece yönelik eğitimi birkaç gün içerisinde tamamlanır. Sahip olması gereken ürünler arasında verilerin güvenilir şekilde saklanabilmesini sağlayacak bir depolama sistem alanı özel bir otomasyon sistemi gereklidir.

Sistemin kullanılabilmesi için 4 farklı bilgisayar ve veri depolamayı destekleyecek bir cihaz alınması gerekir. Alınan verilerin arşive eklenebilmesi için ardından müşteriye kağıt olarak sunulabilmesi için dükkan içerisinde 4 farklı yazıcıda gerekir. Sistemsel olarak tüm işleyişin rahatlıkla sürdürülebilmesi için bir internet bağlantısı gerekir. Yaşanabilecek ani kriz ve çökmelere karşı bir iletişim uzmanı ile bağlantı kurulması önerilir.

Kargo Bayiliği Nasıl Alınır?

Kargo bayiliği alabilmek için başvurusu yapılacak olan kargo şirketine dair istenen başvuru şartlarının yerine getirilmesi gerekiyor. Ardından evrakların başvuru birimine götürülerek sürecin başlatılması sağlanabilir. Bu duruma örnek vermek gerekirse; MNG Kargo’nun kargo bayiliğini almak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken şartlar arasında şunlar yer alır:

 • Başvuracak olan kişinin bu sektörde en az 2 yıllık tecrübesi bulunmalıdır.
 • 25 yaşını doldurmuş olan girişimciler başvurabilir.
 • Erkek adayların askerliğini tamamlamış olması şarttır.
 • Bu alanda esnek olarak sürece adapte olabilecek ve çözüm odaklı yaklaşan bir bilince sahip olmalıdır.
 • Yatırım sırasında kullanılabilecek bir sermayesi bulunmalıdır.
 • Kişinin en az lise mezunu olması gereklidir.
 • (Her kargonun formu değişmekle beraber) MNG kargo acentesine ait başvuru formunu internet üzerinden doldurulması gereklidir.
 • Gereken banka teminat mektubu ve yasal olarak alınması gereken izinlerin tamamlanmış olması gerekir.
 • Kargo bayiliğinin açılacağı yerin tespit edilmiş olması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu