Evlenmek ve Düğün Yapmak İçin Ne Kadar Para Lazım? 2023

Evlenmek ve düğün yapmak için lazım olan para miktarı yapılmak istenen düğüne göre değişiklik göstermektedir. Eğer daha makul ve tabiri caizse kendi aranızda bir düğün yapacaksanız daha az masraf ile bu düğünü halledebilirsiniz.

Fakat daha gösterişli bir düğün yapma hayali kuruyorsanız tabii ki daha çok para harcayacaksınız. Bu yüzden gerekli olan para sizin kendi istekleriniz doğrultusunda belli olacaktır. Ayrıca yararlanabileceğiniz devlet destekli evlilik, çeyiz parası yardım imkanları başvuruları mevcuttur.

Evlenmek ve Düğün Yapmak İçin İlk Olarak Ne Yapılır?

Öncelikle evlenmek istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey bölge belediyeye gidip evlenmek isteğinizi bildiren bir başvuru ile beyanname almanız bu sayede gidip nikah dairesinden gün de alabileceksiniz. Bu sizin resmi olarak evlenme işleminizi gerçekleştirmeniz için gerekli olan şeydir.

Düğün yapmak içinse istediğiniz yere göre mekanlar araştırarak hepsine gidip mekan sahipleriyle konuşarak bilgi edinmeniz gerekir. Bu şekilde hepsinden ortalama olarak bilgiler aldıktan sonra fiyatına göre, mekanın size sağlayacağı hizmetlere göre gezdiğiniz mekanlardan istediğinizi seçebilirsiniz. 

Evlenmek ve Düğün Yapmak İçin Nerelere Başvurulur?

Evlenmek için başvurmanız gereken yer yukarıda da belirttiğimiz üzere belediyeye giderek bunu bildiren bir beyanname almak ve ardından nikah dairesinden gün almak. Düğün yapmak için yapılacak başvurular sizin düğününüzü yapacağınız yere göre belirlenir.

Bu yüzden öncelikle nasıl bir düğün istediğinize karar verin ve buna uygun olan yerleri araştırarak kendinize bir yer seçin. Bunun dışında eğer bu dönemde yardım almak ve bu işleri daha güzel organize edebilmek istiyorsanız bu dönemde size yardımcı olacak organize şirketlerinden biriyle çalışabilirsiniz.

Evlenmek ve Düğün Yapmak İçin Gerekenler

Evlenmek ve düğün yapmak için gerekenlerin başındaki tabii ki belirli bir birikim geliyor. Bir anda yüksek meblağlara ihtiyacınız olacağı için önceden planlanarak bu döneme hazırlanmış olmanız sizin için daha iyi olacaktır. Eğer evlenmeye ve düğün yapmaya karar verdiyseniz öncelikle bu dönemden beklentiniz yapacağınız şeyleri ve bu isteklerinizin maaliyetiyle ilgili bir liste hazırlayarak buna uygun davranabilirsiniz.

Ev düzmek gibi en önemli sayabileceğimiz işte ise tüm eşyaları yazıp listeli olarak ilerlemeniz size bu dönemde yardımcı olacaktır. Eğer durumunuz uygunsa bu dönemde düğününüzü organize edecek biriyle anlaşmanız sizin için iyi olacaktır.

Sizin isteklerinizi anlatmanız doğrultusunda size yardım edecekler ve bu dönemde sizin aklınıza gelmeme ihtimali olan tüm şeyleri hatırlayarak sizin için güzel bir düğün organize edecekler. Hem bu ağır dönemde üstünüzdeki yükü almış olacaklar hem de düğününüzle ilgili hiçbir eksik olmamasını sağlayacaklar. Bu yüzden bu şekilde bir organize şirketiyle anlaşarak da bu dönemi rahatlıkla atlatabilirsiniz.

Evlenmek ve Düğün Yapma Masrafları Nelerdir? 

Evlenme ve düğün masrafları şimdiki dönemde oldukça fazladır. Fakat bu sizin seçeceğiniz düğüne göre de değişebilir. Ayrıca devlet tarafından yeni evlenen kişilere düğün ve beyaz eşya desteği mevcuttur. Eğer sizler daha az masrafla bu işleri halletmek istiyorsanız planlı ve para hesabı yaparak ilerleyebilirsiniz.

Ayrıca en önemli şey ev düzmek olduğu için öncelikle evinizin giderlerini belirleyip buna uygun olarak düğün seçmeniz gerekmektedir. Öncelikli olayınız bir ev düzmek ve yaşam alanınızı hazırlamak. Bunu hallettikten sonra bütçenize uygun bir planlama ile giderlerinizi hesaplayabilirsiniz.

Düğün Yapmak Şart Mıdır?

Düğün yapmak genellikle şart gibi görülse dahi bu tamamen çiftin kendi isteğine göre verilmesi gereken bir karardır. Bazı insanlar düğün yaparak gösterişli bir şekilde evlenmeyi tercih eder, bazı insanlar ise daha kendi halinde bir nikahla da evlenebilir.

Bu yüzden eğer isteğiniz sade bir nikahla evlenmek ve evinizi kurmak ise düğün yapma şartınız tabii ki de yoktur. Ayrıca şu anda oluşan ekonomik krizden ötürü düğüne harcanacak para ile çok daha önemli yatırımlar yapabilir, geleceğinizi hazırlayabilirsiniz. Bu yüzden bu sizin isteğinize göre olmakla beraber düğün yapma şartı gibi bir şart bulunmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu