Eskişehir’de Gezilecek Parklar, Doğal ve Turistlik Yerler

Eskişehir, Türkiye’nin en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Nüfusu en kalabalık olan 25. Şehrimizdir. Güzelliğine asalet ve cazibe katan ise tam ortasından geçen Porsuk çayıdır. Adeta üniversiteler şehridir. Bir yanda Anadolu Üniversitesi diğer tarafta ise Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi bulunmaktadır. Fakülteler olması sebebiyle de öğrenci kenti görünümünü almıştır.

Eskişehir oldukça medeni, sanata değer veren ve zeki bir şehirdir. Her yıl Uluslararası Eskişehir Festivali yapılmakta ve müzik, sinema tiyatro, resim ve dallarında sergiler düzenlenmekte, ayrıca gösteriler yapılmaktadır.

Kültürde ve sanatta son derece ileri, gelişmiş olan güzellikler şehrinde 2 tane de Senfoni Orkestrası bulunmaktadır. Sivrihisar dolaylarında bulunan Akbaş diye bilinen çoban köpeği cinsi de Eskişehir’in güzel değerleri arasındadır. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı olan Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile ona bağlı bazı komutanlıklar, hem askeri hem de sivil bir hava alanı olan Hasan Polatkan Havalimanı da Eskişehir’de bulunmaktadır.

Porsuk Çayı

Eskişehir, içinden nehir geçen bir şehirdir. Porsuk Çayı Eskişehir’in en güzel sembolüdür. Şehre turistik bölge unvanının verilmesinde büyük rol oynamıştır. 448 km uzunluğundaki Porsuk Nehri’nin derinliği 2 veya 3 metredir. Şehri ikiye bölmektedir. Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olarak bilinir. Bayatçık deresi ve Kızıltaş suyundan beslenir. 

Gondol veya bot keyfini porsuk çayında yaşayabilirsiniz. Porsuk Çayı’nın merkeze bakan kısmı adalar olarak isim almıştır. Burada çeşitli restoran, çay bahçeleri ve kafeler vardır. Bu saydığımız yerlerde dinlenirken müthiş güzellikler veren manzaralar eşliğinde çayınızı kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Porsuk çayında bulunan köprüler ise görülmeye değer yapılardır.

Odunpazarı Evleri

Eskişehir’in ilk yerleşim bölgesidir. Çok eskiden yapılmış olan ticari işler dolayısı ile bu adı almıştır. Günümüzde Yediler Parkı’nın olduğu alanda o devrin köylüleri odun satışı yapmışlardır. İsmini buradan almıştır. Odunpazarı evleri, Osmanlı mimarisi özellikleri barındırmaktadırlar. Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de adından bahsedilmektedir. Odunpazarı’nda bulunan yaklaşık 30 adet sokakta 300 adet ev, 31 tane cami, 1 külliye, 2 kervansaray, 15 tane çeşmenin gerçeğe en uygun yapımları inşa edilmiştir.

Günümüzde halen seyahatnamedeki sokak isimlerinden 5 tanesi aynı isimle yerli yerinde durmaktadır. Odunpazarı evleri, gezilecek yerler arasında önem taşıyan bir bölge olmaktadır. Rengârenk boyanmış olan bu evler, orijinal hallerinden fazlaca bir şey kaybetmemişlerdir. 2 ya da 3 katlı sıralanmış evler, nostaljik bir zaman dilimi yaşatmaya hazır halde beklemektedirler.

Sazova Parkı

Ülkemizdeki en büyük park olma özelliği ile Sazova Parkı, bir masal diyarı niteliğinde yapılmıştır. Devasa büyüklükte olan Sazova Parkı, yaklaşık 400 bin metre karelik bir alana kurulmuştur. Resmi ismi Eskişehir Bilim, Sanat ve Kültür Parkı’dır.

Eskişehir’e gidenlerin mutlaka görmesi gereken bir parktır. Özellikle çocuklu aileler için bulunmaz bir gezi ortamı olacaktır. Sazova Parkı’nın en sevilen yerlerinden olan Masal Şatosu, Sazova Parkı Akvaryumu, Korsan Gemisi, hayvanat bahçesi büyük küçük herkesin ilgisini çekerek, beğenisini kazanıyor.

Balmumu Heykeller Müzesi

Açılışını 2013 senesinde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in yaptığı bu müzede, 160 tane balmumu heykel vardır. Aslına göre yapılmış bu sanat şaheseri heykelleri,  Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve talebeleri hazırlamıştır. Müzenin başlangıç öyküsü ise Prof. Dr. Büyükerşen’in, Mustafa Kemal ATATÜRK heykellerine dayanmaktadır. Buradaki heykeller gerçekmiş hissiyatı oluşturmaktadırlar.

Eskişehir Balmumu Müzesi kentin en önemli ve değerli kültürel değerleri arasındadır. Müzedeki heykeller arasında ülkemizdeki siyasi figürler de yer almaktadır. Ayrıca sanat dünyasından ünlü isimlerin de balmumundan heykellerini görmek mümkündür. Bu müzenin geliri engelli çocuklar ve kız çocukları için harcanmaktadır. Müzenin yeni ve farklı eserlerle hayat bulması ise hala sürdürülmektedir.

Odunpazarı Modern Müze

Bu müze, 2019 da ziyarete açıldı. Mimar aynı zamanda sanat koleksiyoncusu olan Erol Tabanca’nın emekleri ile açılmış ve de hayata geçirilmiştir. Müze tasarımını Japon mimar Kengo Kuma yapmıştır. Geçmişten de ilham almış ve Osmanlı ile Japon mimarisini harika şekilde harmanlamıştır.

Avrupa’da yapılan yılın müzesi ödüllerinde, 2023 yılında Avrupa müzelerine örnek olacak Özel Takdir Müze Ödülü kazanmış olan bir müzedir. Bunun yanı sıra geçen yıl İngiltere’de yapılan  Museum + Heritage Awards kapsamında da yılın uluslararası projesi seçildi.

Kent Park

Şehirde gerçekleştirilen en büyük dönüşüm projelerinden biridir. Suni havuz ve hemen yanında yarı olimpik yüzme havuzu bulunmaktadır. Gezi esnasında açlık hissedenler için kuğuların ve de rengârenk balıkların olduğu harika bir restoran da bulunmaktadır.

Burada gerçek deniz kumu kullanılmıştır. Yapay denizin içerisi ise mermer döşelidir. 6 ila 17 yaş arası çocuklar için yüzme dersleri verilmektedir. Porsuk Çayı’nın yanında yer almaktadır.

Şelale Park

38 bin metrekarelik alana yapılmış olan park, ismini oturma alanının arkasındaki yapay şelaleden almıştır. Don Kişot ve Sanço Panço yel değirmeni heykelleri en çok ilgi gören ve resimleri çekilen alanlar arasındadır. Ayrıca parkta çocuk oyun parkları, çay bahçesi, restoran, yürüme yolları, seyir terası da bulunmaktadır.

Eti Arkeoloji Müzesi

1945 yılından kalma müze, kentin tarihi hakkında bilgi deposudur. Kurşunlu Külliyesi’nde faaliyet gösterirken daha sonraları Atatürk Bulvarı’nda bugün ki olduğu yere taşınmıştır. Müzede çeşitli kazı alanlarından getirilmiş Arkeolojik bulgular sergilenmektedir.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Anadolu Üniversitesi ile Cam Dostları adlı grubun ortak projesidir. Müzede 75 Türk, 12 yabancı sanatçının eserleri de sergilenmektedir. Ayrıca sergi alanları dışında bir de tiyatro salonu vardır. Müze binası 3 tane Odunpazarı evlerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Sazova Parkı’nın en çok ilgi gören bölümüdür. İçerisinde Japon Bahçesi ve Eti Sualtı Dünyası da vardır. Bahçede kuşlar, balıklar, eklem bacaklılar, memeliler, sürüngenler ve dahi çok farklı türde hayvanları gözlemlemek mümkündür.

Yaklaşık olarak 243 türde canlı sergilenmektedir. Acil durumlara karşı acil çıkış kapıları vardır. Hayvan sağlık merkezinin de olduğu bölümlere şema aracılığı ile ulaşmak mümkündür.

Lületaşı Müzesi

Eskişehir taşı olarak da bilinen lüle taşından yapılmış olan eserlerin yaklaşık 400 tanesi, bu müzede sergilenmekte. Lüle taşının diğer ismi Deniz Köpüğü olarak bilinmektedir. Eskişehir ve civarında lüle taşı ortalama 5000 yıldır bilinmekte ve de kullanılmaktadır.

Haller Gençlik Merkezi

Eskişehir tarihi yaş meyve sebze binasının restoresi sonrasında kurulmuştur. Şehir tiyatrosu sahnelerinden Tepebaşı sahnesi, sergi salonu, kitapevi vardır.

Adalar Bölgesi

Porsuk Çayı’nda olan Adalar bölgesi tren garı civarındadır. Gardan birkaç dakika uzaklıktadır. Eskişehir’de Porsuk Çayı ve Adalar yoğun ziyaretçileri sebebiyle derhal göze çarpacaktır. Gezilmeye değer bir yer olarak bilinmektedir.

Nasreddin Hoca Evi

Eskişehir’e 115 km uzaklıktadır. Sivrihisar bölgesindedir. Eskişehir’i gezip Nasrettin hocaya uğramamak olmaz. Her sene 3 ila 10 Haziran arası Nasreddin Hoca Şenlikleri düzenlenmektedir.

Eskişehir adeta rüya şehri olarak düşünülebilmektedir. Gezilecek görülecek yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Her şehrin kendine has güzelliklerinin olması yanı sıra, Eskişehir’de yapılan pek çok park, akvaryum, masalsı oyun alanları, kafeler vs. bu şehri daha göze çarpar hale getirmektedir. Ziyaret edilmesi ve sanki insanı hayalimsi bir yolculuğa çıkaran bu şehrin görülmesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu