Yedi Gencin Yüzyıllarda Uyuduğu Mağara, Yedi Uyurlar Mağarası

Müslüman ve Hristiyanların inancında önemli bir yeri bulunan yedi uyurların kaldığına inanılan mağara milyonlarca turistin ilgisini çekiyor.

Yedi uyuyanlar mağarasının günümüzde farklı bölgelerde bulunduğu iddia ediliyor. Mersin’de bulunan Yedi Uyurlar Mağarası en ünlü bölgelerden bir tanesidir. Peki Yedi Uyurlar Mağarası nerede? Yedi Uyurlar Mağarası, pek çok din konusunda büyük bir öneme sahiptir. Ashab-ı Kehf olayının gerçekleştiği bu bölgeyi günümüzde dünyanın pek çok yerinden turist ziyaret gerçekleştiriyor.

Birkaç yıl önce, Hristiyanlar hikayede geçen mağaranın Efes’te olduğunu iddia etti. Adı geçen mağara İzmir’in Efes Antik Kenti’nin yakınlarında bulunuyor. Gerçekleştirilen kazı çalışmalarında, sözü edilen mağaranın üzerinde mezarlar bulunmuştur. Yapılan kazı çalışmalarında ise yedi insan ve bir köpek iskeletinin bulunduğu iddia edilmiştir. Bu olaydan sonra bölgeye olan ilgi de artmıştır.

Yedi Uyuyanlar Hakkında

Öldükleri zannedilen gençlerin yüzyıllar sonra ortaya çıkmasını ele alır. Bazı kaynaklar bu durumun efsane olduğunu düşünse de Kuran-ı Kerim’de bizzat bu olay geçmektedir. Ashab-ı Kehf olayu Kuran-ı Kerim’de geçmektedir.

Afşin şehrinde yaşayan yedi genç Putperestliği bırakarak din değiştirir. Din değiştirme karşısında kral Dakyanus, bu durumu kabul etmez. Altı genç putperestliği reddeder ve hükümdardan kaçar. İbadet etmek için dağa saklanan gençlere çoban ve köpeği de katılır. Mağarada dua eden yedi uyurları gören askerler bu gençleri mağaraya hapseder.

Yüzlerce yıl uykuya dalan gençler daha sonra uyanır. Yedi uyurlardan biri olan Lamblicus, mağaradan dışarı çıkarak pazara iner. Pazarda elindeki paraların geçerli olmadığını, fark eden Lamblicus, insanların Hristiyan olduğunu görür. Yaşadıklarını bir psikoposa anlatan Lamblicus ve yedi uyurlar bilinmeye başladı.

Yedi Uyuyanlar Mağarası Efsanesi

Yedi uyurlar efsanesi, Anadolu’da da bilinen hikayelerden bir tanesidir. Kutsal kitaplarda geçen bu hikayenin Anadolu topraklarında yaşandığı düşünülüyor. Bu olay zamanla farklı şekillerde anlatılsa da hikaye çok fazla değişmiyor. Yedi Uyurlar, Müslüman ve Hristiyanlar tarafından biliniyor.

Bu hikayenin farklı versiyonlarını da yer alıyor. Hikayede genelde geçen isimler günümüzde de tartışılmaktadır. Rivayetlere göre cennete gidebilmeyi başaran tek hayvan Ashab-ı Keyf’le aynı mağarada bulunan Kıtmir’dir.

Ashab’ı Kehf Mağarası

Eshab-ı Kehf, mağarası doğal bir şekilde oluşturuldu. Eshab-ı Kehf, Tarsus’ta Dedeler köyünde yer alıyor. Mağaraya inmek için 15 basamaklı merdiven kullanılır. Mağaranın içerisinde üç adet tünel bulunuyor. Eshab-ı Kehf mağarası, Hristiyan ve Müslümanlar tarafından ziyaret ediliyor. Hristiyanlarca kutsal sayılan bu mağara Kur’an-ı Kerim’de de geçiyor. Bu bölgede Sultan Abdulaziz tarafından mescit yapılmıştır. Yedi Uyurlar efsanesi insanların yenilenmesini anlatıyor.

Yedi Uğurlar Mağarasına Nasıl Gidilir?

Yedi Uyurlar Mağarası Mersin‘in Tarsus ilçesinde yer alıyor. Türkiye’nin farklı yerlerinde Yedi Uyurlar Mağarası olduğu düşünülen bölgeler bulunuyor. İzmir Efes antik kentinde de Yedi Uyurlar Mağarası ziyaretçilerle buluşuyor. Kuran-ı Kerim’de Kehf Suresinde sözü edilen mağaraya hava ya da karayolu ile kolayca ulaşabilirsiniz.

İslam Dininde Yedi Uyurlar

Yedi Uyurlar inancı Hristiyanlıkta olduğu gibi İslamiyet’te de yer alıyor. Kur’an-ı Kerim’de de Kehf suresi bu olayı bizlere anlatıyor. 118 ayetten bir araya gelen Kehf Suresi’nde Yedi Uyurlar olayını bizlere detaylı olarak anlatıyor. Farklı inanışlarda da kendisine yer bulan ve onlarca ülkede olduğu iddia edilen Yedi Uyurlar’ın hikayesi popülerliğini korumaya devam ediyor. Yedi Uyurlar olayının yaşandığı mağara günümüzde dünyanın pek çok yerinden turistleri ağırlıyor. Bu olayı yerinde gözlerinizle keşfetmek isterseniz Efes ve Tarsus üzerinde yer alan mağaraları ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu