Engelli Konut Kredisi Veren Bankalar ve Hesaplama 2023

Hem özel kuruluşlar hem de kamu çapında engelliler için birçok kolaylık sağlanmaktadır. Engelliler engellilik yüzdesine bağlı olarak çalışma yetilerini %100 kullanamamaktadırlar. Bu da sağlıklı bireylere oranla daha dezavantajlı oldukları anlamına gelir.

Faturalarda indirim, toplu taşımada indirimli ve ücretsiz seyahat hakkı, ücretsiz özel eğitim hakkı ve malul aylığı gibi desteklerin yanı sıra engelli konut kredisi de ev sahibi olmak isteyen engelli bireylere büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bu yazımızda engelli konut kredisinin nasıl alınacağına dair detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca 2023 yılı için güncel kredi oranlarını da görebilirsiniz.

Engelli Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Engelli konut kredisi alma şartları ve yöntemleri günden güne değişiklik göstermektedir. 2023 yılı içinde engelli bireylerin konut sahibi olmak için kredi almak gibi bir amaçları varsa bu kredi tipini veren bankalara başvurmaları gerekir. Hem özel bankalar hem de kamu bankaları engelliler için konut kredisi desteği sağlamaktadır.

Ayrıca PTT’ye giderek de PTT’nin anlaşmış olduğu bankalardan uygun faiz oranlarına sahip kredi alınabilir. Engelliler için sunulan konut kredilerinin en büyük özelliği faiz oranlarının son derece düşük olmasıdır.

Konut kredisi verilmesinde en önemli kıstas engelli maaşının kredi başvuru yapılacak olan bankadan alınıyor olunmasıdır. Ayrıca banka kredi notunuza, ne kadar kredi çekmek istediğinize ve özel durumlarınıza göre kefil istemek, teminat talep etmek gibi haklara sahiptir. Kamu bankaları özel bankalara kıyasla konut kredilerinde daha düşük faiz oranları sunmaktadır.

Aylık faiz oranı %0.99 olan konut kredilerinden dahi faydalanabilirsiniz. Geri ödeme seçenekleri ise kişinin gelirine ve maaşına göre ayarlanmakta olup uzun vade seçeneği tanınmaktadır. Böylelikle kişiler kendilerini baskı altında hissetmeden ve bütçelerini çok fazla zorlamadan aldıkları krediyi kolay bir şekilde geri ödeyebilirler.

Hangi Bankalar Engelli Konut Kredisi Vermektedir?

Hangi bankaların engelli konut kredisi verdiğini bilmeniz önemlidir çünkü engelli maaşınızı bu bankalardan birinden alıyor olmanız gerekmektedir. Kredi alırken seçiminizi muhtemelen faiz oranlarına ve vade sayısına göre yapacaksınız. Bu yüzden de bankaların her biri için sunulan faiz oranlarını incelemeniz önemli olacaktır.

Ayrıca kredinizi çekmeye karar verdiğiniz banka sizin kredi notunuzu inceleyeceği için bu banka ile mevcut temaslarınız olması da gerekecektir. Dolayısıyla hangi bankaya karar vermişseniz engelli maaşınızı da o bankaya taşımayı düşünebilirsiniz. Bu sayede banka ile daha güçlü müşteri ilişkileri oluşturarak kredi onayı alma şansınızı artırabilirsiniz. İşte engelliler için konut kredisi veren bankalar:

 • Akbank
 • Aktifbank
 • Burgan Bank
 • Denizbank
 • Garanti BBVA
 • Halk Bankası
 • ING Bank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası

Faizsiz Konut Kredisi Hangi Bankalardan Alınır?

Engellilerin bankalardan sıfır faiz seçeneği ile engelli konut kredisi alabileceğini biliyor muydunuz? Katılım bankaları engelli bireylere faiz almadan kredi sunmaktadır. Amaç, engelli bireylerin desteklenmesi, ev sahipleri olmalarına yardımcı olunmasıdır. Bu yüzden bu ayrıcalıktan yararlanarak faiz ödemeden siz de ev sahibi olabilirsiniz.

Bu bankaların engellilere kredi vermek için talep ettikleri şartlar ise diğer bankalardan farklı değildir. İyi bir kredi notu ile eğer kara listede değilseniz siz de kolayca faizsiz kredi seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Engelliler için faizsiz konut kredi veren bankalar şunlardır:

 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası

Engelli Konut Kredisi Alabilmek için Gereken Şartlar

Bankalardan konut kredisi başvurunuz için onay almak normal kredi başvurularında olduğu gibi benzer bir sürece sahiptir. Ancak başvurunuzu yapmadan önce engelli konut kredisi başvurusu için aranan şartlar hakkında fikir sahibi olursanız hazırlığınızı buna göre yapabilirsiniz. Böylece ne kadar güçlü bir profil çizerseniz onay almanız o denli kolay olacaktır. Dahası, bankalar sizin için daha düşük faiz oranları uygulayabilir, daha uzun vade seçeneği sunabilirler. Bu yüzden kredi alacağınız bankaların sizden ne gibi talepleri olacağını bilmeniz önemlidir.

Engelli konut kredisi için başvurmak istiyorsanız mutlaka 18 yaşından büyük olmalısınız. 18 yaşını henüz doldurmamış engelli bireylerin velileri onlar adına kredi başvurusunda bulunamazlar.

Ayrıca bankalar kredi vermek için bir maksimum yaş sınırı da koymuşlardır. Bu sınıra göre kişilerin 80 yaşından daha büyük olmamaları gerekmektedir. Yaşın büyük bireyler hastalık ve ölme riski yüzünden riskli gruba girdikleri için bu kişilerin geri ödeme konusunda sıkıntı yaşayacakları düşünülmektedir. Bu yüzden de kredi verme fikrine sıcak bakılmamaktadır.

Konut kredisi almak isteyen engellilerin öncelikle engelli maaşı alıyor olmaları gerekmektedir. Eğer henüz engelli maaşı almıyorsanız mevcut engelli kurul raporunuz ile önce maaş alabilmek için başvuru yapabilirsiniz.

Başvuruda bulunan kişilerin kredi çekme taleplerinin onaylanması kredi notuna bağlıdır. Kredi notu düşük kişilere ne yazık ki hiçbir banka kredi vermeyecektir. Eğer kredi notunuz sizin için bir sorunsa öncelikle notunuzu yükseltmeyi deneyebilirsiniz. Bu süreçte istikrarlı bir müşteri olmak, borçlarınızı düzenli ödemek ve birkaç ay sabretmek yararlı olacaktır.

Engelli maaşının üzerine bir haciz durumu bulunan kişiler engelli konut kredisi alma hakkına sahip olamayacaktır. Bu durum için gerekli kanıt kredi başvurusu sırasında banka tarafından istenebilir.

Yalnızca fiziksel engeli bulunan konut kredisi alma hakkına sahiptir. Bankalar zihinsel engelli bireylerin konut kredisi almak için yaptıkları başvuruları dikkate almayacaktır.

Engelli Konut Kredisi Başvurusu İçin İstenen Belgeler

Engelli maaşı alan bir bireyseniz ve konut kredisi çekmek istiyorsanız bankaya bazı belgeler sunmanız istenecektir. Aşağıda verilen belgeler herhangi bir bankanın kesinlikle talep edeceği şeylerdir. Öte yandan engelli konut kredisi için başvuru yaptığınız banka sizden daha fazla belge de talep edebilir. Başvurunuzun değerlendirilmesi sırasında sunduğunuz belgelerin doğruluğu araştırılacaktır. Ayrıca eksiksiz belge sunmak da önemlidir. İşte başvuru esnasında sunmanız gereken belgeler:

T.C. nüfus cüzdanınızın aslı ile başvuru yapmalısınız.

Gelir belgenizi beyan etmelisiniz. Engelli maaşı bordronuzu sunmalı, çalışıyorsanız maaş bilgilerinizi ayrıca vermeli ve eğer ek geliriniz varsa bunları da göstermelisiniz. Gelirinizin yüksek olması ödeme konusunda sıkıntı yaşama olasılığınızın düşük olacağı anlamına gelir. Bu yüzden bankalar müşterilerin mevcut mal ve mülk durumlarını, gelir düzeylerini dikkate almaktadır. Ne kadar geliriniz varsa engelli konut kredisi için onay almak o kadar kolay olacaktır.

Adres teyidinizin yapılabilmesi için ikametgah belgesi sunmanız gerekmektedir. Ayrıca adınızı düzenlenen bir fatura varsa, güncel adresiniz, gösteren ve son 3 ay içerisinde düzenlenmiş bir fatura da beyan edebilirsiniz.

Engelli Konut Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Uygulanacak kredi oranı piyasa şartlarına göre en düşük oranlar düzeyindedir. Ya da yukarıda bahsi geçen bankalardan birini tercih ederek sıfır faizle engelli konut kredisi alabilirsiniz.

 • Ne kadar kredi alabileceğiniz SGK tarafından tarafınıza ödenen engelli maaşına bağlıdır.
 • Bankalar tarafından sunulan kolaylıklar sayesinde 120 aya kadar vade seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar Ekim 2023 adlı yazımızı ayrıca incelemenizi tavsiye ederiz.

PTT Engelli Konut Kredisi Hakkında Bilgi

Genellikle PTT’nin engellilere konut kredisi verip vermediği merak edilmektedir. Engelli maaşını PTT şubelerinden alan engelliler, PTT’nin anlaşması olan bankalardan kredi alabilirler. Başvuru için istenen evrakları tamamlayarak herhangi bir PTT şubesine gidilmesi gerekmektedir. Sonrasında işlemler anlaşmalı olunan banka ile yürütülecektir.

TOKİ Engelli Konut Kredisi Nedir?

Engelliler TOKİ tarafından yapılmış olan evlerden satın almak amacıyla engelli konut kredisi başvurusunda bulunabilirler. TOKİ tarafından yapılan konutların % 5’, engelliler için ayrılmaktadır. Bu kontenjandan yararlanarak engelli bireyler faiz ödemeden ev sahibi olabilirler. Başvuruların sonuçlanması ile kura ile düzenlenmektedir. Bankadan kredi çekme seçeneğinden farklı olarak başvuru sahibinin 25 yaşından büyük olması şartı aranmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu