Editör Nedir, Ne İş Yapar ve Nasıl Olunur? 2023

Çok kişi editör olma mesleğini seçmek için planlar kurmaktadır. Ve Editör olma şartları nelerdir? diye merak etmektedir.

Bir kişi editör olmayı düşünüyorsa, Üniversitelerin Fen Edebiyat ile Sosyal Bilimler fakültesinden mezun olmaları ilk şartlardan biridir. Fakat editörlük mesleğinde başarılı olmak için eğitim zorunlu olması yanında kişisel beceride çok önemlidir.

  • Çeşitli konularda meraklı, bilgili ve yaratıcı olması gerekir.
  • Bütün içeriklerde noktalama işaretlerini ve söz dizimine sahip olması gerekir.
  • Hazırlanan metnin hatasız olmamasına özen göstermesi gerekir.
  • Ekip çalışma kabiliyetinin olması gerekir.

Editör Çalışma Saatleri ve Görevleri Nelerdir?

Editör görev olarak çalışmakta olduğu meslek takımına göre farklı olmaktadır. Bu meslekte editör çalışma saatleri ve görevleri nelerdir? Editörlerin görevleri genel olarak şu şekilde sıralanır.

  • Kurgu fikirlerini çok iyi araştırıp incelemek, okuyuculara hangi materyallerin hitap edeceğine karar vermesi gerekir.
  • Yayına koyacağı metinleri, nasıl düzenleyeceğine karar vermesi ve yazarlar tarafından gelen içerikleri değerlendirmeye alması gerekir. Okuyucu kitlesinin anlamasını kolay hale getirmek için yazarın üslubuna sadık kalması gerekir.
  • Dijital medya yayın içeriklerini yayının sitili ve politikasına göre düzenli hale getirmesi gereklidir.
  • Estetik kurallara uyması zorunludur.

Tasarımcı, reklamcı ve fotoğrafçı kişilerle irtibat halinde olmalı. Editörlerin çalışma saatleri genel olarak ekstra saatle olmaktadır. Fakat hafta sonundaki çalışmaları kongreler, fuarlar ve konferanslara katılımlar çalışma saatleri dışında olmaktadır. Kesin olan bir saat yok.

Editör Olmanın Zorlukları ve Kolaylıkları Nelerdir?

Editör olmak isteyen kişiler, büyük bir araştırma yaparak Editör olmanın zorlukları ve kolaylıkları nelerdir? Merak konusu olmaktadır.

Editör olmanın zorlukları genel olarak şu şekilde sıralanır:

HTML’yi çok iyi bilmesi gerekir. Birçok HTML metin editörleri etiketlere yardımcı olmaktadır. Benzerleri ve nitelikleri önerebilir. Hem HTML hem de işlerinizi öğrenmeniz gerektiğinden, yeni iş başı yapan metin editörü kullanmak çok zor olur. Bazı kullanıcı kişiler, sayfaların yalnızca HTML’den nasıl görüneceğini görselleştirme yapamadıkları için sayfayı düzenleyen metin editörleri zor bulunmaktadır.

Editör olmanın kolay yönleri:

Yapılacak düzenlemelerde çok hızlı olurlar. Metin editörleri HTML okumayı öğretmektedir. Çok aranan bir editör haline gelinir. HTML yok. İnsanlar tarafından okunan web geliştiricileri önemli olur.

Editörlüğün diğer zor yanları olarak, Editör olmakla kimseyi memnun edemezsiniz. Editörlükte zamanla yarış halinde olacaksınız. İstediğiniz zaman kendinize zaman ayıramazsınız. İmla kuralına çok dikkat etmeniz gerekir.

Editör Maaşları Ne Kadar?

Editör olmayı isteyen kişiler editörlerin almış oldukları maaşları merak ederler. Editörlerin maaşları kesin olarak bilinmemektedir. Maaşlar genel olarak yapılan işe ve tecrübeye dayanmaktadır.

Editör maaşları ne kadar? Editör pozisyonunda görev alan kişiler, kariyerleri arttıkça ve çalışmakta oldukları konumlarda maaşlara etki yapar. En düşük editör maaşları 7 bin 500 lira ile 20 bin lira arasında değişmektedir. Ortalama maaş 9 bin 500 lira olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu