Doğru Bir Bebek Odası Seçimi Nasıl Olur 2023

Bebekler bizlere göre çok daha hassas vücutlara sahip oldukları için çok daha özenli bir bakıma ihtiyaçları oluyor. Bebek bakımı konusunda özellikle yeni doğan bebekler ilk 5-6 ay boyunca gece gündüz kavramlarına sahip olmadıkları için hep yanınızda bulunması gerekir.

Bu 5-6 aylık süreçten sonra bebeklerin uykuları geceye doğru kayacaktır. Öncelikle bebeklerin bizim kendimize yaptığımız bakımların aynısına ihtiyaç duyduklarını bilelim. Tabii ki uygulanma sıklığı gibi farkları var. Bebeklerin temizlenmek adına sık sık yıkanması yahut üşümesin, hasta olmasın diye az yıkamak da doğru değildir. Bu aradaki çizgiye dikkat edilmeli çünkü bebekler de cilt rahatsızlıkları oluşabilir.

Bebek Bakımında Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Bebek bakımındaki en önemli şeyler beslenme ve dışkılamadır. Bebeklerinizin altını alırken ki temizliğe özellikle hassasiyet gösterilmeli. Pişik gibi durumlardan kaçınabilmek için bez sık sık kontrol edilmeli ve dışkılama halinde bekletmeden temizlenmeli. Temizlendikten sonra pişik kremleri ve pudra gibi ürünlerle temizliğe dikkat edilebilir.

Bunun dışında emzirme düzeni, sıklığı da hayli önemli bir husustur. Günde yaklaşık 10-12 kere emmesi normaldir. Yeni doğan bebek bakımında bir diğer önemli durum göbek bakımıdır. Bunlar için kullanılması gereken tüm kremlerin düzeni kaçırılmadan uygulanması ve hijyene dikkat edilmesi gerekir. 

Bebek Odası Rengi Nasıl Olmalıdır?

Bebek odasının rengi genelde kız ve erkek olması durumuna göre seçilmektedir. Kesin bir renk belirtilemez bu tamamen ailenin kendi isteğidir. Lakin çocuğun geniş bir alanda ve ferah hissedebilmesi adına açık tonlardaki krem renklerinin tercih edilmesi daha doğru olabilir. Hazırlanacak oda bir bebek odası olduğu için krem tonlarının üzerine çeşitli çizgi görseller eklenerek çocuğa uygun bir ortam hazırlanabilmektedir.

Bebek Odasının Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Bebek odasının olmazsa olmazları öncelikle bir beşik. Bu beşiğin özellikleri ailenin tercihine göre bebeğin uzun süre kullanabileceği tarzda daha büyük ve geniş ya da yalnızca küçüklük döneminde kullanılan bir beşik seçilebilir. Ama beşik eğer büyük seçilecekse bebek içerisindeyken yastıklarla desteklenmelidir. 

Beşikten sonra komodin de bebek kıyafetlerinin koyulması için önemli bir eşya. Komodinin büyüklüğü de kullanılması istenen zamana göre seçilebilir. Küçük bir bebeğin kıyafetlerinin düzeni için çok çekmeceli ve geniş komodinler tercih edilebilir.

Ve tabii ki bir bebek odasının olmazsa olmazları oyuncaklar. Bu oyuncaklar bebeğinizin gelişim dönemine uygun olarak alındığında hayli katkı sağlayacaktır. Bu oyuncakları seçerken dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar var. Bebekler ilk dönemlerinde ellerine geçen her şeyi ağızlarına götürecekleri için seçilen oyuncakların renk vermeyen ve bebeğin boğazına kaçacak oyuncaklar olmaması gerekiyor.

Daha düz, büyük ve çıngıraklı oyuncaklar çocuk için çekici gözükebilir. Bunlar dışında beşiğin üzerine asılacak pamukla doldurulmuş oyuncaklarda uyurken dikkat çekecek ve bebeğinizin uyumasını kolaylaştıracaktır. Biraz daha büyüyen bebeğinize ise daha çok geliştirici hayvan resimleri vb. görselleri olan oyuncaklar alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu