GSS Borcu Ne Zaman Silinecek 2023

Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamalara göre GSS borçları silinecek. 11 bin liranın altında borcu olanların bu borçlarının silineceği duyuruldu. Bu aşamada en mühim şart ise ilgili borcun 31 Aralık tarihine dek tahsil edilmemiş olması. Peki, GSS borçları ne zaman silinecek?

GSS Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

2012 senesinden itibaren zorunlu olan GSS, çalışan ya da çalışmayan insanlar için ayrı olacak şekilde ödenmektedir. Çalışanların GSS’si iş veren tarafından karşılanmaktadır. Çalışmayan bireylerin GSS’si ise vatandaşların kendileri tarafından ödenmelidir. GSS borç sorgulama yapmak için e-devlet üzerinden bunu gerçekleştirmek mümkündür. GSS borç sorgu işlemleri için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • İlk olarak tarayıcıdan e-devlet sitesine giriş yapın
  • Sonrasında çıkan sayfadan kimlik doğrulama işlemlerini tamamlayın
  • Kimlik doğrulama için kimlik numarası ve şifreyi yazmanız istenir
  • Bu aşamaları doğru şekilde tamamladıktan sonra e-devlet sitesine güvenli olarak giriş yapacaksınız
  • Karşınıza çıkan sayfanın en üst alanında konumlanan arama butonuna GSS yazın. Dilerseniz Sosyal güvenlik kurumu da yazabilirsiniz
  • GSS kategorisini bulun ve GSS borcunuz hakkında bütün detaylara bu sayfadan erişebilirsiniz

GSS Borç Affı Ne Zaman Olacak?

Sağlık sigortalarından fayda sağlayamayanlara sunulan sağlık hizmet bedellerinden 31 Aralık tarihine dek tahsil edilememiş olan tutarlar, eğer ki on bin lira altında ise silinecek. Yükseköğrenim kanununda yapılan değişiklik ile üniversite hastanelerinde çalışmakta olan görevli personellerin sabit ek ödemelerinin de düzenlenmesi ön görülüyor.

GSS Borcu Emekliliğe Engel Mi?

GSS borcu ile alakalı en fazla merak edilen hususlardan biri de şüphesiz ki emekliliğe engel olup olmadığı konusudur. Peki, GSS borcu emekliliğe engel olur mu? Şunu belirtmeliyiz ki GSS borcunun emeklilik ile alakası bulunmamaktadır. Sigorta süreniz ve prim gününüz şartları karşılıyor ise emekli olabilirsiniz.

GSS Borcu Hangi Durumlarda Çıkar?

GSS borcu olanlar için yeni çıkarılmakta olan bir fırsat var. Bundan dolayı GSS ile alakalı sorgulamalar artış gösterdi. Sigortalı biçimde çalışanlarla SGK’dan gelir ya da aylık alanlar, emekli bireyler, dul yetim aylığı alanlar ve engelli bireylere bakmakla yükümlü olanlar GSS’den yararlanabiliyor.

Dul ve yetim aylığı alanlar ile emekliler prim ödemeden, çalışan bireyler ise brüt maaştan kesilen primler ile sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Aynı şekilde bu bireylerin bakmakla yükümlü olduğu insanlar da sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı elde ediyor.

GSS primlerini kendisi ödemekte olan vatandaşların ve Bağkur’luların sağlık hizmetlerinden yararlanması için SGK’ya altmış günden çok prim borcunun olmaması lazım. Bu haldeki bireyler eğer ki altmış günden çok prim borçları olur ise sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorlar.

Prim borcunu ödeme konusunda gecikmesi olan ya da muhasebecisi primini geç yatıran Bağkur’lular ile sosyal güvencesi olmayan insanlar altmış günden çok primlerini ödemedikleri zaman ise hastaneden hizmet alamıyorlar. Bundan dolayı GSS borçlarının zamanında ödenmesi gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu