Çok Girişli Schengen Vizesi Ücreti ve Alma Şartları Nisan 2023

Çok girişli vizesi belli sürelerde Schengen üyesi olan ve olmayan bir ülke arasında geçiş yapmaya olanak sağlayan bir vize türüdür. Bu vize türüyle birden fazla ülkeye seyahat edilebilmektedir. Çok girişli vizeye başvurmak için öncelikle başvuru sahibi önceki vize başvurularının başarılı bir şekilde tamamlamış olması önem arz etmektedir. 

Bunun yanında başvuru sahibi çok girişli vizeye neden ihtiyaç duyduğunu ilgili kurumlara açıklamak zorundadır. Başvuru sahibi diğer vize türlerinin  başvurularında olduğu gibi gerekli olan  belgeleri hazırlamak durumundadır.

Bu vize türü için  vize başvurusunu bizzat yapabileceğiniz gibi aracı bir kuruluşla anlaşarak da vize işlemlerinizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz. Aracı kuruluşun ücretini ödedikten sonra randevu almanız halinde yetkililer tarafından yönlendirilirsiniz.

Çok Girişli Schengen Vizesi Nasıl Alınır? 

Tek ve çok girişli olarak iki çeşidi bulunan Schengen vizesi, Avrupa Birliği üyesi olan ülkeler arasındaki seyahat kısıtını ortadan kaldırmak için hazırlanmıştır. Çok girişli Schengen vizesi ile birlikte Avrupa Birliği ülkeleri arasında en çok 90 gün olacak şekilde kolaylıkla seyahat edilebilmektedir.

Çok girişli vize alma hususunda dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlisi bu vize türüne ihtiyaç duyma nedeninizin yetkiler tarafından inandırıcı bulunmasıdır. Daha önceki yurt dışı deneyimleriniz için almak istediğiniz vizelerde bir sorun yaşanmamış olması ve maddi koşullarınızın iyi olması gerekmektedir.

Bu şartları yerine eksiksiz ve doğru şekilde yerine getirdiğiniz takdirde çok girişli Schengen vizesi almanızın  önünde bir engel kalmayacaktır.

Çok Girişli Schengen Vizesi Ücreti 2023 

Farklı Schengen vize türleri arasında ücret farklılığı bulunmamaktadır. Turistik, tek girişli ya da çok girişli vize türlerinin ücretleri arasında bir farklılık yoktur. Yani daha uzun  ikamet edecek oluşunuz ödeyeceğiniz ücretin miktarını değiştirmez. Çoklu girişli  Schengen vizesi ücreti 2023 yılı için yetişkin fiyatı 80 Euro, 6 ile 12 yaş arası çocuklar için 40 Euro ayrıca 6 yaş altındaki çocuklar için çoklu girişli Schengen vizesi ücretsizdir.

Ayrıca bilimsel bir amaçla seyahat edecek olan araştırmacılar, öğrenci olarak bir Schengen ülkesine seyahat edecek olan kişilerden, kar amacı bulunmayan kuruluşlar tarafından düzenlenecek kültür, eğitim gibi konulardaki seminerlere katılacak olan 25 yaşın altındaki kişilerden de vize ücreti alınmamaktadır. 

Çok Girişli Avrupa Schengen Vizesi 

Avrupa seyahatinizi planlarken başvurmanız gereken Schengen vizesi, Schengen bölgesi içinde kolayca seyahat etmeyi mümkün kıl bir vizedir. Schengen bölgesinde gümrük kontrol yapılmamaktadır. Schengen üyesi ülkelerde 90 günden fazla bulunmanız gerekiyorsa gideceğiniz ülkenin ulusal vizesine başvuru yapmanız yerinde olacaktır.

26 ülkeyi kapsayan Schengen Vizesine iş, turizm, tıbbi nedenler gibi daha birçok nedenden başvurabilirsiniz. Bu ülkelere seyahatinizin sıklığını göre konsolosluk tek girişli ya da çok girişli vize verebilmektedir. Çok sık seyahat eden bir kişiyseniz çok girişli vize almanız gereklidir.

Ancak bu tür Vize sahip olsanız bile  Schengen  bölgesinde toplamda 180 gün içinde 90 günden çok kalamazsınız. Seyahatinizi planlarken bu hususu göz önünde bulundurmanız sizin faydalı olacaktır.

Çok Girişli Yunanistan Schengen Vize Ücreti

Çok girişli Yunanistan Schengen vizesi vize geçerliliğinin olması durumunda ülkeye belirli süre dahilinde istenildiği kadar giriş ve çıkış yapılmasına izin veren bir vize türüdür. Seyahatiniz için önceden alınmış Schengen vizeniz olması halinde tekrar vize almanıza gerek yoktur.

Çok girişli Yunanistan Schengen vize ücreti 80 Euro olmakla birlikte sağlık sigortası, form ve diğer dokümanlar, danışmanlık ücreti ile birlikte  toplam olarak 225 Euro gibi bir ücrete karşılık gelmektedir. Danışmanlık almadan işlemlerinizi bizzat gerçekleştirdiğinizde daha uygun bir ücret ödemiş olursunuz.

Diplomatik pasaport, hizmet ya da hususi pasaportlarından herhangi birine sahip olmanız halinde vize ücreti ödemek zorunda kalmazsınız. Seyahatinizi planlarken Çok girişli Yunanistan Schengen vize ücretinin güncel bilgilerini göz önünde bulundurmanız faydanıza olacaktır. 

Çok Girişli Bulgaristan Schengen Vize Ücreti 

Çok girişli Bulgaristan Schengen vizesi ile Schengen bölgesindeki ülkelere belirlenen sürelerde birden fazla kez giriş-çıkış yapabilirsiniz. Ticari vize türünde 3 aylık çok girişli Bulgaristan Schengen vize ücreti 200 Eurodur.

Ayrıca  ticari vize türünde 6 aylık Çok Girişli vize ve 6 aylık şoför vizesi de 200 Eurodur. Bulgaristan ziyaretinizden önce vize türünüze karar vermeniz ödeyeceğiniz ücret açısından önemlidir. Vize işlemlerinizi kolaylıkla tamamlamak belgelerinizin doğru ve eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır.

Hazırladığınız evrakla beraber Bulgaristan Konsolosluğu’na veya Büyükelçiliği’ne başvurmanız gerekmektedir. Tüm işlemlerinizi tamamladıktan sonra Bulgaristan seyahatinize hazırsınız demektir. 

Rusya Çok Girişli Vizesi 

Türkiye ile Rusya arasındaki vize zorunluluğunun kaldırıldığı anlaşma 2021 yılında Rusya tarafından askıya alınmıştır. Bu yüzden Rusya’ya seyahat etmek için vize almak gerekli hale geldi. Rusya vize türleri tek girişli (Rusya’ya bir kez giriş bir kez çıkış hakkı tanır), çift girişli (Rusya’ya iki kez giriş 2 kez çıkış yapma hakkı verir) ve Rusya çok girişli vizesidir.

Rusya çok girişli vizesi ile kişiler  ülkede 180 günlük süre zarfında belirlenen aralıklarla toplamda 90 gün olmak üzere ikamet edebilirler. Diğer vize türlerinde olduğu gibi bu vize türü için de gerekli tüm evrak uygun şekilde hazırlanmalı ve ilgili kurumlara sunulmalıdır.

Rusya çok girişli  vizesi 10 gün için 240 dolardır. Bütün vize işlemlerinizi doğru şekilde tamamlamanızın ardından vizeniz kısa sürede onaylanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu