Son Doong Mağarası Nerede? Şaşırtıcı Son Doong Gizemleri

Milyonlarca yıl gizli kalan Son Doog Mağarası hakkında efsane bilgiler anlatacağız. Sizler için hazırladığımız bu makaleyi sonuna kadar okumalısınız!

Son Doong Mağarası Nerede?

Son Doog Mağarası, milyonlarca yıl gizli kalmış bir mağara olarak bilinmektedir. Bu yüzden sizlere mağara hakkında efsane bilgiler vereceğiz. Öncelikle milyonlarca yıl gizli kalan bu mağara, “Dağ Nehri Mağarası” olarak biliniyor. Bu mağara Vietnam da yer alarak UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alıyor.

1991 senesinde yerel halktan olan Ho Khand adlı bir çiftçinin orman da çıkan fırtına sebebi ile sığınacak bir yer bulduğu ortaya çıktı. Bu mağaranın yerini bulan çiftçi, buranın yeni bir yer olduğunu anladı. Fakat mağaranın içerisinden gelen tuhaf sesleri duyan çiftçi, mağaranın içine bakmaya korktuğunu belirtti. Mağaraya girse bile tek başına keşif yapması pek mümkün değildi. Çünkü çoğu insan için Son Doog Mağarası, Dünya’nın en büyük mağarası olarak kabul ediliyor.

Mağara’nın ortaya çıkışı ile profesyonel bir şekilde harekete geçildi. Mağara’nın tam olarak yeri belirlendi ve keşif için İngiliz Mağara Araştırmaları Derneği sayesinde her şey gün yüzüne çıktı. 2010 senesinde bulunan bu mağara’nın gizemi ortadan kalktı. Bunun yerine mağara’nun benzersiz güzelliği ön plana çıktı.

Son Doog Mağarası, yerli halk için büyük bir özen ile korunuyor. Vietnam Savaşı esnasında ağır bir şekilde tahribat gören o yörenin geçim kaynakları da oldukça azdı. Bunun nedeni ise savaş zamanında kalan ve hala var olan mayınlar ile ilgilidir.

Pek çok kişi bu parçaları sökerek satıyor ve bu şekilde geçim kaynağı ediniyor. Ancak bu durum pek çok kişinin ölmesine neden oldu. Son Doog Mağarası’nın keşfedilmesi ile tüm dünya genelinde ilgi bu bölgeye arttı. Bu da yerli halkın kazanç sağlamasında etken bir sebep oldu. Aynı zamanda Son Doong Mağarası, Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı’nda yer alıyor.

Son Doog Mağarası Doğanın Saklı Mucizesi

Keşifçilere göre Son Doog Mağarası, 3 milyon öncesine dayanıyor. Bu doğal güzelliğin bunca yıl saklı olarak kalması ve hem büyüleyici hem de oldukça şaşırtıcı bir durumdu. Ayrıca o zamanda bugüne kadar hiçbir tahribata uğramadan saklı kalması da nefesleri kesiyor. Ancak mağaranın kalkeri akan nehir ile zayıflatılmış görünüyor. Dolayısı ile dolin adı verilen bu açıklamalar ile meydana gelmiştir.

Mağara’nın içerisine giren gün ışığı, mağara içerisinde yaşamı uyandırmış. Günümüzde bu mağara’nın kendine ait bir ekosistemi bulunuyor. İçerisindeki bitki örtüsü ve mağara’nın ferah havası kendiliğinden oluşuyor. Bu durum da tüm keşifçileri etkiliyor. Son Doog Mağarası’nın yüksekliği 150 metre ve genişliği ise 200 metre olarak belirlendi.

Ortalama 9 km’lik bir alan da keşfedilen bu mağara’nın 139 km uzunluğunda olduğu düşünülmektedir. Kendi içerisinde pek çok mağara bulunan Son Doong Mağarası turu sadece 5 km’lik bir alanı kapsamaktadır. Fakat mağara’nın ana alanı New York City bloğunu içine alacak kadar oldukça büyüktür.

Son Doog Mağarası Görkemli Bir Mekan

Hemen hemen çoğu mağara’nın içerisinde küçük göller ve dikitler vardır. Fakat Son Doog Mağarası’nda bulunan oluşumlar görenleri etkileyecek güzelliğe sahiptir. Mağara’nın içerisine girdiğinizde sizleri büyük dikitler karşılıyor. Mağara’nın içerisinde bulunan en büyük dikitin uzunluğu 70 metre’dir.

İçine 40 katlı bir gökdelen’in sığacağını söyleyebiliriz. Mağara içerisinde 200 metre derinlikte bir göl bulunuyor. En ilginç oluşumu ise misket taşlardır. Ayrıca mağara içerisinde yağmur ormanı ve küçük plajlar bulunuyor.

Mağara’yı ziyaret etmek istiyorsanız uzun bir yürüyüş sizleri bekliyor. Şubat ve Ağustos aylarında 1 haftalık Son Dood Mağarası turları bulunuyor.

Dilerseniz bu süreler içerisinde turlara katılabilirsiniz. Ancak bu mağara’yı ziyaret etmeden önce antrenman yapmanızı öneriyoruz. Yürümek ve yüzmek zorunda kalacağınızı bilmenizi isteriz. Son Doog Mağarası’na giderken biraz yorulsanız bile buna değecek!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu