Malta Adaları En Güzel Gezilecek, Görülecek Yerler 2023

Güney Avrupa ülkelerinden biri olan Malta, Orta Akdeniz’deki en turistlik ülkelerden biridir. Malta gezilecek yerler daha çok doğal zenginlikleriyle ünlü olsa da, zaten ülkeye gittiğinizde nereye baksanız görebileceğiniz doğal güzelliklerden çok, Malta gezi rehberi listemizde tarihi dokulara yer vermeye çalıştık.

Takımadalardan oluşan bu küçük devlet, yaklaşık 493 bin kişilik bir nüfusa sahip olup tam anlamıyla huzurlu bir tatil yapılabilecek yerlerden biridir. Özellikle başkenti Valetta, sosyal yaşamın en hareketli olduğu yerlerin başında gelmektedir.

Hypogeum

Mısır piramitlerinin yapımından çok daha öncesine dayanan tarihiyle dikkat çeken Hypogeum, insan gayretiyle dünyada yapılmış en büyük yapılardan biridir. Tarihi 3000 yıl öncesine dayanan Hypogeum, ülkede sıklıkla ziyaret edilen alanlar arasındadır.

Blue Grotto

Masmavi deniziyle size dünyadan sahte bir cennet sunan Blue Grotto bölgesi, doğal güzelliklere hayranlığı bulunanlar tarafından Malta’da gezilecek yerler listesinde yer alan bir yerdir. Malta’nın güney kısmında bulunan bu doğa harikası, ülkeye gelen herkesin görmek istediği en güzel alanlardan biridir.

Hagar Qim Ve Mnajdra Tapınakları

Tarihi M.Ö. 360 yılına kadar uzanan tapınaklar, özellikle Hristiyan inancına mensup insanlar tarafından ziyaret edilmektedir. Tapınak çevresinde bulunan diğer yapılarıyla, Malta’nın tarihi ve kültürel dokusunu bir arada görme fırsatı bulabileceğiniz lokasyonlardan biridir.

Mosta Dome Katedrali

Malta gezilecek yerler arasında yine daha çok Hristiyan inanışını benimseyen turistlerin ziyaret ettiği katedral, tarihi yapısının yanı sıra dışı mimarisiyle de dikkat çekmektedir.

Marsaxlokk Balıkçı Kasabası

Marsaxlokk, ülkenin başkenti olan Valletta il merkezinde yer alan bir balıkçı kasabasıdır. Her zaman birbirinden lezzetli pişirme usulleriyle yapılan taze balıkları bulabileceğiniz gibi, balıkçı kasabasındaki tarihi mekânları ziyaret etme fırsatını da asla geri çevirmemenizi tavsiye ederiz.

Mdina Old Town – Eski Şehir

Buraya eski şehir isminin verilmesinin nedeni, ülkenin en eski yerleşim yerleri arasında yer almasıdır. Tam 4000 yıllık bir geçmişe sahip olan Mdina Old Town, Malta tarihinin önemli bir kısmına şahitlik etmiştir. Bu sebeple burada, ülke geneline oranla çok eski yapıları rahatlıkla bulabilirsiniz.

Büyük Üstatlar Sarayı – Grandmaster’s Palaca

Büyük Üstatlar Sarayı, 1570 yılında Malta’ya gelmiş olan şövalyeler tarafından yaptırılmış bir binadır. Bu nedenle, Grandmaster’s Palaca olarak anılmaktadır. Malta gezilecek yerler arasındaki Büyük Üstatlar Sarayı, günümüzde parlamento binası şeklinde hizmet vermektedir.

Cumhuriyet Caddesi – Republic Street

Malta’nın başkentinde bulunan Cumhuriyet Caddesi, başkent Valletta’nın en önemli sosyal merkezlerinden biridir. Başkentin hemen girişinde sizi karşılayacak olan cadde, ülkenin sosyal dokusunu yakından tanıma fırsatını yakalayacağınız bir noktadır.

Popeye Village Fun Park

Dünya çapında üne sahip Temel Reis karakterinin sinemaya uyarlandığında, Temel Reis filmi burada çekilmiştir. Popeye Village Fun Park’ı özel kılan tek özellik, sadece filmin burada çekilmiş olması değil aynı zamanda buranın Temel Reis filminin çekilmesi için özel olarak kurulan bir yerleşim yeri olmasıdır.

Malta gezilecek yerler arasında, ülkenin en önemli merkezlerini sizlerle paylaştık. Ancak Malta’da gezilecek yerler sadece bunlarla sınırlı olmayıp, gezi rehberi listenize ekleyebileceğiniz farklı turistlik noktalarda bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu