Çay Ocağı Açma Maliyeti, İşlemleri, Fiyatları ve Kazancı 2023

Düşük sermaye ile yüksek kazançlar elde edebileceğiniz nadir iş fikirlerinden biri olan çay ocağı açmak eski bir iş fikri gibi görünse de hala işleyebilen ve hala yüksek kazançlar elde eden iş kollarından biridir. Çay ocağı açmak düşük sermaye gerektirdiği için hemen her tarafta görebilirsiniz.

Bu da bu sektörde rekabetin oldukça güçlü olduğunu gösteriyor. Bu rekabeti kırabilmek için 2 seçeneğiniz bulunuyor. Ya çok işlek bir muhitte dükkan açacaksınız ya da çok düşük fiyatlarla satış yapıp müşteriyi buraya çekeceksiniz.

Çay Ocağı Açma Mantıklı mı?

Aslında bunun gibi pek çok püf noktası bulunan dikkat edilmesi gereken tonlarca detay bulunan bu iş fikrinden gerçekten ne kadar para kazanabiliriz. Bir çay ocağı açmak gerçekten çok kolaydır. Ancak işin zorluğu girdikten sonra başlamaktadır. Bir çay ocağı açmak için gerekenler bellidir. 

Bu konu gerçekten çok önemlidir zira pek çok girişimci bu alanda ciddi hatalara düşebilmektedir. Bir çay ocağı açmak için yeterli büyüklükte bir dükkan tutmalısınız. Eğer tutacağınız dükkan daha önce çay ocağı değilse sıkıntı daha da büyüyebiliyor zira dükkanın yeterli büyüklükte olup olmadığını tespit etmek epey zorlu olabilecektir sizler için.

çay ocağı açma iş fikirleri

Çay Ocağı Malzemeleri Nedir?

Bir çay ocağı açmak için en az 100 metrekare hatta mümkünse 150 metrekare bir dükkana sahip olmalısınız. Günümüzde sermaye yeterliliğini daha da düşürmek isteyen girişimcilerin 30-40 m2 dükkanlar açtığını görüyoruz bunlar gerçekten bir hatadır. Dükkanın büyüklüğünü ayarladıktan sonra elbette iyi bir konumda bir dükkan bulmalısınız. Kuş uçmaz kervan düşmez bir dükkan sizin işinizin batmasına neden olabilir.

Her ne kadar bir insanın çay ocağına gidip bir şeyler içmesi için cebinde çok para olmasına gerek duyulmamasına karşın, iyi bir muhit dükkan seçiminde oldukça önemlidir. 

Bir çay ocağı aldınız. Ancak içerisinde herhangi bir araç gereç yok. Semaver almanız gerek dolap almanız ve televizyon almanız gerek. Bunların hepsini sağlam firmalardan tedarik etmek oldukça önemlidir. Mümkünse bu aletler bozulduğundan hemen tamir etmeye gelmeliler.

Bir çay ocağında televizyonun veya bir dolabın bozulması bütün müşterileri kaybetmenize neden olabilir. Çünkü bazı müşteriler sadece televizyon izlemek için veya soğuk bir şeyler içmek için geliyor olabilir. Bu nedenle bu konu oldukça önemlidir.

Gerektiğinde dükkanı emanet edebileceğiniz koşulsuz güvenebileceğiniz kalifiye elemanlar çalıştırın ve iyi maaş verin. Çünkü kahvehanede ne ne kadar satılmış diye saymanız çok zor olacaktır. Yani kasadan veya maldan bir açık verebilirsiniz. Bunun olmasını kimse istemese de günümüzde personeller bunu çok sık yapıyor. Kalifiye bir personel alır ve gerçekten iyi bir maaş verirseniz bu işi kaybetmemek için asla böyle bir işe girişmeyeceklerdir. 

Çay Ocağı Maliyeti ve Kazancı 2023

Bu işte elde edeceğiniz kazanç sizin dükkanınıza ve çalışkanlığınıza bağlıdır. Bazı çay ocakları saat 9 gibi açılıp akşam 5-6 gibi kapanır. Bu tarz dükkanların sonu batıştır. Eğer para kazanmak istiyorsanız dükkanı sabah 6-7 gibi açıp akşam 22’e kadar ve müşteri potansiyeli varsa gece gündüz açık tutmalısınız. Tabi ilk etapta bunları bilemeyeceğinizden her  çay ocağının açılış ve kapanış saatleri ile çalışın.

Elde edeceğiniz kazanç hususuna gelirsek, günümüzde çay ocaklarında çay 1,5 TL’den kahve 2-3 TL’den satılmaktadır. Soda veya su gibi şeyler de bakkal veya market fiyatlarından 50 kuruş zamlı olarak satılır. Sizlerde bu fiyatlardan satış yapacağınıza göre ortalama bir çay ocağının kar marına sahip olursunuz.

Ortalama bir çay ocağının kar marjı yaklaşık %75 civarındadır. Yani kasadaki her 100 liranın 75 lirası brüt kardır. Brüt kar size kalan bir kar miktarı değildir. Brüt kar elde edilen kardır yani bu kardan dükkan giderleri çıkılmamıştır. 

Ortalama bir kahve dükkanının günde 1,000 TL ciro yaptığını düşünürsek aylık geliri ortalama 23,000 TL civarıdır. Bu gelirden, elektrik su doğalgaz personel gideri, sigorta ve vergi giderleri kira ve kira  stopajı gibi giderleri düştüğümüzde elinize yaklaşık olarak 13,000 TL ile 15,000 TL arasında değişen bir kar kalmaktadır. Yani günde 1000 TL ciro yapıyorsanız elde edeceğiniz kar budur.

Daha fazla veya daha az ciro yapan çay ocakları da vardır. Günde ortalama 2,000 TL ciro yapan bir çay ocağının aylık geliri 30,000 TL’yi bulabilmektedir. Sizlerde yüksek kazançlı iş fikirlerini öğrenmek istiyorsanız sitemizi takip etmeyi unutmayın. 

3 Yorum

  1. Mrb ben çay ocağı açmak istiyorum maliyeti ne kadar olur ve ben sadece dükkanı tutup içerisini sizin desteğinizlemi yapicam sadece dükkan tutmak mı bana ait olucak cevap verirseniz cok mutlu olurum simdiden tsk ederim 🙂

    1. İyi akşamlar dükkan kendimin ve 15metre ileride bir bakkal daha var açarsam kazanirmiyim yardımcı olur musunuz kendim ve çocuğum duracac bakkalda

      1. Çay ocağı aç daha mantıklı cocuk işi gibi bakkal sanki o kadar çok kazanamıyor yani 1 ayda 1000 TL mal 1 TL zam kaloarsan 2 bin TL değmez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu