Temizlik Ürünleri Dükkanı Açma Maliyeti, İşlemleri, Kazancı

Günümüzde temizlik ürünleri satmayan dükkan yok denecek kadar azdır. Özellikle pandemi ile birlikte gelen titizlik, temizlik ürünü satışlarında da artış olması sağlamıştır. Temizlik ürünlerinin pazardaki payı yükselince de her işletme bu pastadan pay almak istemiştir.

Fakat dükkan ve market yapıları gereği her temizlik ürünü bulunamaz ve marka çeşitliliği kısıtlıdır. Bundan dolayı tüketici de direkt temizlik ürünleri dükkanı üzerinden alışverişini gerçekleştirmek ister. Plastik tüketiminin azaltılması ve doğayı koruma isteği üzerine de tüketiciler açık deterjan ve benzeri ürünleri almaya daha çok yatkınlar.

Spesifik bir şekilde temizlik ürünleri satmak, dükkanın daha bilinir olmasını sağlar. Bu satışları fiziksel ortamdan sanal ortama da taşıdığınız zaman bilinirliğinizde artış gözlenir. Tüm bunları göz önüne aldığımızda da temizlik ürünleri dükkanı açmak hem mantıklı hem de kâr getiren bir sektör olur.

Temizlik Ürünleri Dükkanı Açmak için Ne Kadar Para Gerekli ve Aylık Kazancı Nedir?

Temizlik ürünlerine dair bir dükkan açmak için gerekli maliyet 2023, 100 Bin TL diyebiliriz. Bunun nedeni ise sadece temizlik ürünleri malzemeleri satışı yapmak istemenizdendir. Çünkü spesifik olarak tek bir sektöre yöneldiyseniz bu alanda da tüm ürün çeşitlerini ve markaları da bulundurmanız gerekmektedir. Bu sayede müşteriniz sabit olur.

Kişiler farklı dükkanlara gitme ihtiyacı duymaz ve sadakat puanınızda artış gözlemlenir. Kulaktan kulağa isminizin duyulması da hızlanır. Farklı marketlerde aradıkları ürünü bulamayan kişiler direkt “X firmasında kesinlikle bulabilirim” diyerek ve çevresindeki insanlara da bunun bilgisini vererek büyümenize destek sağlar.

Toptan aldığınız ürünlerin hepsi dolar kuruna bağlı olarak artış sağladığı için sermaye üst limitinizi elinizden geldiğince arttırmanız gerekmektedir. Bir noktadan sonra toptan aldığınız temizlik ürünleri raftayken değerlenmeye başlar ve stok erime durumunda da raflar boş kaldığında, doğru bir maliyet ile daha hızlı doldurabilirsiniz.

Temizlik ürünleri satışında aylık kazanç, satış yaptığınız miktara göre değişiklik göstermektedir. Temizlik ürünleri genel olarak %30 Kâr marjına sahiptir ve diğer sektörlere göre daha yüksek kazanç bırakmaktadır. Bundan dolayı verdiğiniz dükkan kirasını da göz önünde bulundurarak ay sonunda “kazanç sağladım” diyebilmeniz için günü en az 1000TL ciro ile kapatmanız gerekmektedir. Ay sonunda en az 30.000TL ciro yapmanız durumunda ay sonunda kazancınız 10.000TL olmaktadır.

Temizlik Ürünleri Dükkanı Açmak İçin İlk Önce Nereye Başvurmak Gerekir?

Temizlik ürünleri dükkanı açmak için öncelikle bir vergi levhasına sahip olmanız gerekmektedir. Vergi levhasını muhasebeci yardımı ile 2 gün içerisinde kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Temizlik ürünleri dükkanı açmak için gıda sektöründe olduğu gibi özel izinlere ihtiyaç duyulmamaktadır. Vergi levhanızın çıkması ardından dilerseniz bayilik alabilir ya da kendiniz sıfırdan bir dükkan kiralayıp ardından dükkan içi raf düzeni ve dekorasyonu yaptırıp ürünlerinizi yerleştirebilirsiniz.

Temizlik Ürünleri Dükkanı Açma Ruhsatı Almak, Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

Temizlik ürünleri dükkanı açarken anlaştığınız muhasebeciniz sizi yönlendirecektir. Yasal işlemlerin tamamlanma sürecinde de sizden bazı belge ve evraklar isteyecektir. Temizlik ürünleri dükkanı için gereken belge ve evraklar;

 • Faaliyet belgesi
 • 2 Tane fotoğraf
 • Kimlik fotokopisi
 • Ruhsat için başvuru formu
 • Vergi levhanız
 • Fiziksel dükkan olduğu için esnaflar odası kaydı
 • SGK’ya giriş bildirgesi
 • Adli sicil kaydı
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • Kira kontratı/Tapu fotokopisi
 • Ticari sicil ilanı

Belge ve evraklarınızı eksiksiz tamamlamanız ardından temizlik ürünleri dükkanınız faaliyete geçebilir. Ardından satış için kampanyalar oluşturabilir, rekabete uygun indirimler gerçekleştirebilir ve adınızı duyurmak için broşür tanıtımları yapabilirsiniz.

Ayrıca İşyeri ve Dükkan Açmak için Devlet ve KOSGEB Destekleri adlı makalemizi okuyup devlet ve KOSGEB desteklerinden faydalanmanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu