İç Giyim Dükkanı Açma Maliyeti, İşlemleri ve Kazancı 2023

Giyim insanların yaşamında olan en temel olgulardan bir tanesidir. İnsanların giyiminde temel olarak iki ana giysi vardır. Bunlar iç giyim ve dış giyim ürünleridir. İç giyim her yaşta her mevsimde bir gereksinimdir. Bu da kendi işyerini açmak isteyen kişilere acaba İç giyim dükkanı açmak nasıl bir fikirdir diye düşündürür. Bu yazı da kendisine ya da sevdiği kişiye böylesi bir işyeri açmayı düşünenlere genel bilgi vermek için hazırlanmıştır.

İç Giyim Dükkanı Açmak Mantıklı ve Karlı mıdır?

İç giyim dükkanı açmak işin alfabesinden başlayarak acaba karlı mıdır sorusunun yanıtını vermek gerekir ise o noktada verilebilecek olan bilgi şöyledir. İyi analiz edilmiş tüm yatırımlar oldukça karlı olabilir. Toptan ürün alma işlemi iyi yapılır ise kaar marjı oldukça yüksek olacaktır.

Unutmayın ki ticaret satarken değil alırken yapılır. Doğru ürün, doğru yerde satılır ise müşteri odaklı olarak hedef kitleye uygun olarak iç çamaşırları satılır ise o zaman mutlaka karlı bir yatırım olacaktır. Çünkü insanların iç çamaşırına olan ihtiyacı hiç bitmez. Burada kalite ve lokasyon son derece önemlidir.

İç Giyim Dükkanı Açmak İçin Ne Kadar Para Gerekli ve Aylık Kazancı Nedir?

Şimdi de İç giyim dükkanı açmak ne kadar para gerekli olur sorusunun yanıtını verelim. Ortalama olarak bulunulan bölgeye göre değişmekle beraber 50 bin Türk Lirası ile 100 bin Türk Lirası arasında rakamlar değişir. Burada başlangıç giderleri işyeri açmak için olan giderler, reklam tabela giderleri, tanıtım giderleri, dükkan kirası, alınacak olan iç çamaşırları, dükkan iç dekorasyonu gibi giderlerdir.

Bilinen bir markanın bayilik alma işlemi yapılır ise o zaman başlangıç giderleri doğal olarak yükselir. Aylık olan kazanç ise değişkenlik gösterebilir. Burada kar marjı ortalama olarak yüzde 40 ile yüzde 80 arasında değişir. Buna istinaden günde ortalama 1000 TL ayda ise 25 bin TL kazanmak mümkündür.

İç Giyim Dükkanı Açmak İçin İlk Önce Nereye Başvurmak Gerekir?

İç giyim dükkanı açmak için diğer işyerlerinin açılmasında olduğu gibi olan adımlar atılır. Giyim Mağazası açmak herhangi başka bir farklılığı bulunmaz. Buna istinaden de kişiler böylesi bir işyeri açacağı zaman bulundukları yerde olan belediyenin işyeri açma ruhsatlandırma bölümüne gitmesi gerekir.

İç Giyim Dükkanı Açma Ruhsatı Almak Gerekli Belge ve Evraklar Nelerdir?

İç giyim dükkanı açmak için gerekli olan evrak ve belgeler şunlardır:

 • Adli sicil kaydı belgesi
 • SGK giriş kayıtları
 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgah kaydını gösteren belge
 • Meslek odası kayıt belgeleri
 • 3 tane vesikalık olan fotoğraf
 • Sicil sabıka kaydı belgesi
 • Kira kontratı veya işyeri bireyin şahsına aitse tapu fotokopisi
 • Faaliyet belgesi
 • İtfaiye uygunluğu raporu
 • Vergi levhası
 • Ruhsat başvuru formu

Yukarıda yer alan evraklar belediyelere göre farklılık taşıyabilir. En güncel ve doğru olan bilgi başvuru yapılan belediyeden öğrenilir. Tabi ki bu işler esnasında belediye ve ilgili kurumlara ödenen paralar da vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu