Ankarakart Abonman Ücreti ve Bakiye Sorgulama TL Yükleme

Başkentli öğrenciler için özel olarak uygulanan Abonman sistemi bütçesi yeterli olmayan öğrencilere destek amaçlı olarak Ankara Belediyesi tarafından yürürlüğü konulmuştur. Bu uygulama sayesinde Ankarakart Abonman sahipleri aylık olarak 60₺ yükleme yaptıkları zaman 200 binişlik bir hizmete tabii tutulacaklardır.

Bir öğrenci için oldukça ekonomik bir ulaşım olan bu sistem birçok öğrencinin bütçesine iyi bir katkıda bulunmuştur. Kasım ayında yürürlüğe konulan bu sistem Ankarakart Abonman sahibi olmak isteyenlere de iyi bir müjde olmuştur.

Ankara Kart Abonman Online Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankarakart Abonman yani indirimli kart başvurusu yapmak için ilgili kart işlem merkezlerine başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır. Öğrenci olduğunuza dair çeşitli belgeleri ve vesikalık fotoğrafınızı götürdüğünüz takdirde oldukça hızlı bir şekilde indirimli kartınız çıkartılacaktır. Böylelikle siz de bu indirimli 200 binişlik uygulamadan faydalanabileceksiniz.

Ankarakart Abonman sahibi olmak isteyenler kart işlem merkezlerinden müracaat edecekleri gibi online olarak da başvuru işlemleri yapabilmektedirler. İnternet üzerinden yapılan indirimli öğrenci kartı başvuruları ile birlikte adrese teslim bir şekilde kartlarına kavuşmaktadırlar.

Ankara Belediyesi’nin Ankarakart için özel olarak oluşturduğu web sayfasına ulaşarak indirimli Abonman kart başvurusunda bulunabilinmektedir. Başkentleri öğrenciler için oldukça faydalı bir uygulama olan Abonman indirimli öğrenci kartı aylık olarak 60 lira yükleme yapılması dahilinde kullanılabilmektedir. Her ay bu yükleme işlemi düzenli olarak devam etmelidir.

Ankara Belediyesi’nin öğrenciler için uyguladığı bu indirimli kart sistemi bazı kurallar doğrultusunda kullanılabilmektedir. Öncelikle Abonman kartı bir defa bastıktan sonra 30 dakika içerisinde ikinci bir basma işlemi yapılamamaktadır.

Böyle bir durumda uygulanan bu indirimli ulaşım sistemi çalışmamaktadır ve bakiyeden normal bilet ücreti kesilmektedir. Ankara Belediyesi öğrenciler için uyguladıkları bu sistem için yolculuklar arası 30 dakika bir zaman dilimi koymuştur.

30 dakika sonrasında yapılan kart basma işlemi yine 200 binişlik sistemden düşülmektedir. Bu noktada Abonman kartı kullanırken zamanı da doğru kullanmak gerekmektedir. Aksi halde bu indirimden yararlanılamamaktadır.

Online Ankarakart TL Yükleme ve Bakiye Sorgulama

Ankarakart Abonman sahipleri online TL yükleme ve bakiye sorgulama işlemini ego.gov.tr/tr/sayfa/2130/ankarakart üzerinden yapabilirler. Ayrıca öğrenciler ayılık olarak 60 lira yükleme yaptıklarında sonraki ayın son gününün 23.59 saatine kadar bu indirimli yolculuktan faydalanabilmektedirler.

Daha sonrasında ise yine 60 liralık bakiye yüklemesi yapılmalıdır. Normal bir öğrencinin yolculuk masrafları göz önüne alındığında oldukça indirimli bir yolculuk sistemi olan Abonman indirimli öğrenci kartı, birçok maddi durumu iyi olmayan öğrenciye faydalı olmuştur.

Böylelikle özelikle kış aylarında yürüyerek okula gitmek yerine bu ekonomik ulaşım sistemi ile birlikte toplu taşıma araçlarını kullanabilmektedirler. Ankara Belediyesi bu noktada kendi şehrindeki öğrencileri düşünerek ülkemizdeki ilk indirimli yolculuk uygulamasını başlatmıştır.

Daha uygulamaya koyulalı 1 ay olan bu sistem öğrenciler tarafından sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Ankarakart Abonman sahipleri de günden güne daha fazla artmaktadır.

4 Yorum

  1. istanbulda olduğu gibi ankarada da aylık kart var mı? öğrencilerinki gibi belli bir para yükleyip ay boyunca binilebilen bir kart var mı? varsa nerden alıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu