WhatsApp İşletme Hesabı Nasıl Yapılır Avantajları Nelerdir?

İlk defa 2009 senesinde kullanıcılara sunulan WhatsApp, günümüzde dünyada en fazla tercih edilen uygulamalardan biridir. 2021’den itibaren bütün dünyada iki milyardan fazla birey bu uygulamayı kullanmaktadır. Uygulama üzerinden her gün iletilen mesaj sayısı ortalama yüz milyar civarındadır. WhatsApp günlük hayatımızda o kadar fazla yer kaplamaktadır ki, genellikle telefonla konuşmak yerine bu uygulamada yazışmayı tercih etmekteyiz.

WhatsApp İşletme Hesabı Nedir?

Bilindiği gibi tam olarak iletişim ağında yaşamaktayız. Bu koşullar altında firmalar için verimli iletişim kurmanın önemi bir hayli fazla. Artık müşteriler dijital kanallar üzerinden firmalarla kolaylıkla temasa geçebiliyorlar. Bu sayede sordukları sorulara mümkün olan kısa zaman içinde yanıt alabiliyorlar.

Bu sebeple de internetten satış gerçekleştirmek amacı ile kurulan firmalar için bütün iletişim kanallarının aktif şekilde kullanılması neredeyse bir zorunluluk olmaktadır. Esasen WhatsApp işletme hesabı da bu amaçla kullanılabilecek oldukça pratik bir uygulama olmaktadır.

WhatsApp Business, gene WhatsApp tarafından genellikle küçük ölçekli firmaların müşteriyle iletişimde kalmasını sağlamak amacı ile geliştirilmiştir. 2018 senesinin Ocak ayında kullanılmaya başlandı. Mesajlaşma özelliklerine ek olarak firmalara özel olarak sunulan çeşitli özellikleri de bünyesinde barındırmaktadır.

Kişisel numara üzerinden kullanılan standart bir hesap, işletme tarafından kullanılacak biçimde WhatsApp Business haline dönüştürülebilir. Bu hesaba geçmek, sadece işletmeler için özel şekilde geliştirilmiş olan uygulamanın indirilmesi ile mümkün olmaktadır.

Bu app, işletmeler için iki farklı hesap türü içermektedir. Bunlardan birincisi standart işletme hesabı olmaktadır. WhatsApp işletme uygulamasını indirip kaydolduğunuzda hesabınız bu türde olur. Diğeri ise resmi işletme hesabı şeklindedir. Bu unvan ise resmi bir firmaya ait olduğu WhatsApp tarafından doğrulanan hesaplara verilmektedir.

Resmi işletme hesapları ise isimlerinin yan alanında yer alan yeşil tik işaretiyle belirlenmektedir. Bu hesaplarda firma isminin bireysel kullanıcılar tarafından görülebilmesi amacıyla ilişkilendirişmiş cep numarasının rehbere kayıt edilmesi zorunlu olmamaktadır.

WhatsApp İşletme Hesabı Nasıl Yapılır?

WhatsApp Business uygulamasını indirerek ve kurarak işletme hesabı edinmeniz mümkün olabilecektir. Kurumsal WhatsApp hesabı genel anlamı ile standart versiyondaki gibi kullanılmaktadır. Yani hem ses, görüntü hem de yazışma şeklinde insanlarla iletişimde kalmak söz konusudur. Kurumsal hesabın kullanımı uygulamanın sahip olduğu araçlar nedeni ile standart uygulamadan farklılaşmaktadır. Uygulamanın faydaları da bu araçlar sayesinde elde edilmektedir.

WhatsApp İşletme Hesabı Farkı Nedir?

WhatsApp Business ile sunulan çeşitli araçlar, bu programın farkını ortaya koymaktadır. Bu araçlar arasında ilk sırada katalog yer almaktadır. En kullanışlı araçlardan biridir. Bu özellik sayesinde müşterilerinize hizmet ve ürünlerinizi uygulama üzerinden tanıtma imkanı elde edersiniz. Basit ve pratik bir şekilde ürün ve hizmetlerinizin sergilenmesini sağlarsınız. Ürünlere link ekleme özelliği de sunulmaktadır. Bir diğer fark ise kısayol olmaktadır.

Ayarlar alanında link anlamında kullanılan sembole basarak kısayol bağlantınızı oluşturabilirsiniz. Bu bağlantıyı sosyal medya hesabınıza ya da web sitenize ekleyebilirsiniz. Bu sayede müşterilerinize iletişim için bir seçenek sunmuş olursunuz. Uygulamanın otomatik mesajlar özelliği de öne çıkan bir niteliktir. Aynı zamanda karşılama mesajları da eklenebilir. Hızlı mesajlar ve dışarıda mesajları da isteğe göre ayarlanabilir.

WhatsApp İşletme Hesabı Neden Açılır?

WhatsApp Business hesabı işletmelere özeldir. Ürün ve hizmetleri müşterilere katalog şeklinde sunmanın çok kolay bir yoludur. Aynı zamanda mesajlaşma aşamasında da önemli özellikleri beraberinde getirir. Özellikle hazır mesajlar, çoğu kullanıcının tercih ettiği bir özellik olarak öne çıkmaktadır.

Kısayol özelliğinin olması da bu uygulamayı tercih edilebilir kılan bir diğer niteliktir. Kısayol oluşturarak insanlara sizinle iletişime geçmeleri için bir yöntem sağlamış olursunuz.

WhatsApp İşletme Hesabı Nasıl Kapatılır?

WhatsApp Business kapatma işlemleri de pratik olarak yerine getirilebilmektedir. Profilinizi yönetmek ve işlem yapmak için oturum açın. Hesabı kapatmak için ayarlar alanına gidin. Hesabımı sil kısmına dokunun ve telefon numarasını onaylayın. Hesabı sil butonuna tıklayarak hesabınızı tamamen silebilirsiniz.

Watsapp İşletme Hesabı Ücretli Mi?

Öncelik ile Whatsapp işletme hesabının paralımı acaba diye merak edenlerin sayısı bir hayli fazla. Bu konuyla ilgili olarak sıklıkla merak edilmektedir. Bu hesabı kullanmak için bir ücret ödemenize gerek bulunmamaktadır. WhatsApp Business uygulaması Android veya İOS işletim sistemi ile çalışan cihaza ücretsiz biçimde indirip hesabınızı oluşturabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki WhatsApp işletme hesabı ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ayrıca WhatsApp şikayet ve ihbar numaralarına ulaşmak icin TIKLAYIN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu